Şeyş Moysir Mín Râsna Şi

10
1.339 kez

Qebél ísnin kêkíl qaraytu íktép Aziz NESİN, keysímmu ‘’Biz Adam Olmayız.’’Kímme kê aqra êwe líktép kê yíci ʿaqli şi lé ke attış  ínsênet lé ĥeveleyni. Fi él líktép insênet kíllén yíştekev míníl íçrûgiyé şi lé itışşu.Keme lé níĥné níştíki mín eşeyet. Amma lé yíştíki mín şi , çexlé sırra tícil leyu îsey ʿeyni íçrûgíyé.

Deĥtîkén misel û bes dıtıʾrıfu maqsadi: Mara fíl apartman lé ʿarrâsa yíxsílul balqon mayyé yíci ʿele balqôna.Tíbdi ítqûl mín râsna moysir şi.  Fén yavm, el karra iyé tınfor textiyé ʿele cîrâna lé teĥt.

Ĥaqîqatan moysir mín râsna şi…

Şê mín lét gerrev  diyiĥkîkén ʿel  meli ul xarap. Dî qılkén dert işnuve ul çêre íşniyé.Heyyel mese îtiq yíĥkikén ĥaksızzatiyé léysîr.

 Nıʾrof bôş eşeyêt.Sırra çêxlé tíci tabbiq mottışşu eĥet fíl meydên.Ce ʿaqli meselét Nasreddin Hoca ul Fîlet.Heme ínrît bele teʿep kíşşi dîsir íssevi.Fíl geri ínhezzép kíşşi diyinfaz.Çêxlé moysir şi níflét íssôxe fi şavta.

Fi eĥet şi lé mô yıʾrof ıl torpil íş şi menʿelé ve?  Mê qılluli kem véĥet bele torpil îtiq yıqwi şíğlu.

Qebél kem sené  kefi Hasan KAÇAN uvé qariqatürci ʿatiq. Fi  ğastıtıl  víĥdé  kê kıttalaĥ röportâju. Fî  él röportaj ke kíl qêl şi hîç monsêhe: Fít Türkiye lé yíştekev míniş şıpta  ínke qaffav fırsa ínnémmé akfarun diyışbıtu.

Avassîkén ʿele él  líktép qaffav û ıqrav. Aziz NESİN belki motĥíbbu amma fí fíl Tirki kelem: ‘’Yiğidi öldür ama hakkını yeme.’’

Enemmé equl lê tíqtílu eĥet û íĥtev ĥakku. Iqrav êwe líktép dıtıʾrıfu íş erit eĥkîkén.

Keme lé kíl qêl Aziz NESİN

MOYSİR MÍN RÂSNA Şİ.

10 YORUMLAR

  1. hocam merhaba..keyici aqli yerine ke yicimbeli, amma yerine lé belé veya lekin, sırra yerine dawr, ‘eyni içrugiyé yerine fart içrugiyé, haksızziyé yerine nıhaqqıyé kelimeleri kullanılabilir. ayrıca apartman, balqon, torpil ve qariqaturci kelimeleri için bir çalışma yapacağım 🙂 saygılar

  2. arkadaş ben siirt halkında hayret kaliyorum kendi diline sahip çıkıyor bazı insanlar küçük düşürecek laflar yani kendi anne diline sahip çıkmiyorsun adamı ayıpliyorsun hocam en içten dileklerimle kutluyorum

  3. 1500 YILDAN FAZLA BİR SÜREDİR YAZI DİLİNDEN MAHRUM KALAN VE BUNCA YILDIR KAYIT ALTINA ALINAMAYAN SİİRT ARAPÇASINA YAZI DİLİ KAZANDIRMA UĞRAŞINDAYIM.KÜÇÜMSEYİCİ İFADELER YERİNE KATKI BEKLİYORUM.SİİRT ARAPÇASINI ŞİMDİYE KADAR OLDUĞU GİBİ SAHİPSİZ BIRAKMAYA DEVAM EDERSEK 40 50 YIL GEÇMEDEN BU DİLİN YOK OLDUĞUNA ŞAHİT OLABİLİRİZ.FUM İLE BASALI BIRAKIN DİLİNİZ İÇİN BİR ŞEYLER YAPIN.EN AZINDAN BİR ŞEYLER YAPMAYA ÇALIŞANLARIN MORALİNİ BOZACAK İFADELERDEN UZAK DURUN.

  4. adam hem yazıyı anlamıyor hem de anlamdığı yazı hakkında böyle bir yazı tabirini kullanarak yorum yapıyor.sen de adam olmazsın.sana tavsiyem kahvelerde oturup bol bol dedikodu yap.okumak senin neyine.

  5. fadıl ve recep. yahu ne tuhaf adamlarsınız yaw. siz kendi dilinizi kültürünüzü anlamıyorsunuz diye oturup ağlayacağınıza kültürünüze hizmet eden adama ne gereği var diyorsunuz. İşte Allah birinden aldı mı böyle oluyor. yazık. kendi kültürüne bu kadar yabancılaşmak. ben arap olacağım ve arap olmayı bir kenara bırakıp sırf daha güçlü diye tepeme binen bir ırka varlığımı hediye edeceğim. bu teslimiyetçi kişiliğinizi allah affetmez. güce ve iktidara tapanlar, yalakalık yapanlar asla kurtulamaz ilahi adaletten. kendi kültürüne sahip çıkmak da suç . yuh diyorum size..

  6. YORUM YAZAN FADIL BEYİN DEDİĞİ GİBİ ”ME KEYSİR HESET ME KEY MUT EHED” BEN ARAP OLMAMA RAĞMEN NE BİŞEY ANLADIM DOĞRU DÜRÜST NE DE GEREĞİ YOKTU BÖYLE BİR YAZIYA..SEHHE DE KUL Şİ AMMA AFARNA MOVVE MÜSAİT.RO BİH FUM U BASAL.

CEVAP VER