HDP’nin İl İl Milletvekili Sayısı ve Milletvekillerinin İsimleri

3
6.183 kez

Kuzey Kürdistan ve Türkiye halkları Kürt, Türk, Arap, Ermeni, Azeri, Süryani-Asuri halkları başta olmak üzere, Müslüman, Hıristiyan, Alevi, Êzîdî inancından çok sayıda temsilciyi Meclis’e göndererek, Türkiye tarihinde bir ilke imza attı.

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, HDP’li 79-80 milletvekili Türkiye’nin bütün renklerini Meclis’te temsil edecek. 79-80 milletvekilinden 31’i de kadın.

Hakkari, Şırnak, Ağrı, Dersim, Iğdır’da HDP dışında hiçbir siyasi parti temsilcisini Meclis’e gönderemedi.

Van, Iğdır, Ağrı, Dersim, Mardin’de oy oranında ciddi artış yaşayan HDP, Karadeniz ve Anadolu’da da oy oranını arttırdı.

HDP’nin milletvekili dağılımı illere ve oy oranına göre şöyle:

Ardahanlılar yüzde 30.21 ile HDP’li Taşkın Aktaş’ı Meclis’e gönderdi.

Karslılar, yüzde 43.60’lük bir oy oranı ile Ayhan Bilgen ve Şafak Özanlı’yı milletvekili seçti.

Iğdırlılar, yüzde 56.09’luk bir oy oranı ile M. Emin Adıyaman ve Kıznaz Türkeli’yi meclis’e gönderdi.

Ağrıda HDP yüzde 77.22’lik bir oranla 4’te 4 yaparak, Leyla Zana, Bedran Öztürk, Dirayet Taştemir ve M. Emin İlhan’ı milletvekili olarak seçti.

Van’da ise yüzde 73.80’lik bir oy alan HDP’nin milletvekilleri, Figen Yüksekdağ Şenoğlu, Lezgin Botan, Yurdusev Özsökmenler, Adem Özcaner, Tuğba Hezer, Selami Özyaşar, Remzi Özgökçe

Hakkari geleneğini bozmadan 3 milletvekilini yüzde 85.64’lük bir oyla meclis’e gönderdi. Hakkari’yi Meclis’te Selma Irmak, Nihat Akdoğan, Abdullah Zeydan temsil edecek.

Şırnak da HDP’nin 4 milletvekilini Meclis’e gönderdiği kentlerden birisi. Şırnak’tan Faysal Sarıyıldız, Leyla Birlik, Ferhat Encü ve Aycan İrmez yüzde 84.32’lik bir oy oranı ile vekillerini meclis’e gönderdi.

Siirt’de ise yüzde 65.08’lik bir oy oranı ile Kadri Yıldırım ve Hatice Seviptekin’i seçti.

Bitlisliler de yüzde 59.68 ile Mizgin Irgat ve M. Celadet Gaydalı’yı Meclis’e gönderdi.

Muşlular da yüzde 68.93’lük biro y ile B. Çelik Özkan ile Ahmet Yıldırım’ı Meclis’e gönderdi.

Erzurum’da yüzde 17.78 ile Seher Akçınar Bayar Erzurumluları Meclis’te temsil edecek.

Mezopotamya halklarının mozaiği gibi olan Mardin de Arap, Süryani ve Kürt adaylarını yüzde 72.35’lik bir oranla Meclis’e gönderiyor. Mardinlileri Meclis’te Mithat Sancar, Gülser Yıldırım, Erol Dora, M. Ali Aslan ile Enise Güneyli temsil edecek.

Batman’da yüzde 71.50’lik bir oranla Meclis’e ilk kez giden Êzîdî vekillerden Ali Atalan’a ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Saadet Becerikli ile A. Acar Başaran da Batman’ın milletvekilleri. Batman’da seçim sonuçları kesinleşmedi. AKP, HDP’nin 4’te 4 yapmasına itiraz etti ve oylar bugün yeniden sayılacak.

Amed de bir ilke imza atarak, yüzde 77.84’lük bir oran ile 10 HDP’li vekili Meclis’e gönderdi. Amed’i Meclis’te İdris Baluken, Nursel Aydoğan, Nimetullah Erdoğmuş, Feleknas Uca, Altan Tan, Çağlar Demirel, Ziya Pir, İmam Taşçıer, Sibel Yiğitalp ve Edib Berk temsil edecek.

Bingöl’de ise yüzde 40.62’lik bir oy oran ile Hişyar Özsoy HDP’li vekil.

Urfa’da ise yüzde 38’lik bir oy oranı ile Osman Baydemir, Dilek Öcalan, İbrahim Ayhan, Leyla Güven ile Ziya Çalışkan Meclis’te.

Adıyaman’da yüzde 22.80’lik bir oy oranı ile Behçet Yıldırım Meclis’te.

Dersim’de yüzde 60.37’lik bir oy oranı ile Alican Önlü, Edibe Şahin Meclis’te.

Celal Doğan ve Mahmut Toğrul, yüzde 15.30’luk bir oy oranı ile Antepliler Meclis’te temsil edecek.

Adana’da yüzde 14.53’lik bir oy oranı ile Rıdvan Turan ve Meral Danış Beştaş HDP’li vekiller.

Mersinliler ise, yüzde 17.90’lık bir oy oranı ile Dengir Mir Mehmet ile Çilem Öz’ü seçti.

Ankara 1. Bölgede yüzde 6.46 ile Sırrı Süreyya Önder Meclis’te.

Antalya’da Saruhan Oluç ise yüzde 7.17’lik bir oy oranı ile Meclis’te.

İzmir 1. Bölgede Ertuğrul Kürkçü, yüzde 11.63, 2. Bölgede ise yüzde 9.42’lik oran ile Müslüm Doğan Meclis’te.

Bursa da Meclis’e HDP’li vekil gönderen kentler arasında yer alıyor. Asiye Kolçak, yüzde 5.68’lik oran ile Meclis’te.

İstanbul 1. Bölge yüzde 10.64’lik bir oy oranı ile Selahattin Demirtaş, Hüda Kaya ve Erdal Ataş,

İstanbul 2. Bölge, yüzde 12.47’lik Turgut Öker, Filiz Kerestecioğlu, Sezai Temelli,

İstanbul 3. Bölge yüzde 14.62’lik bir oy oranı ile Pervin Buldan, Garo Palyan, A. Levent Tüzel, Ali Kenanoğlu ve E. Beyza Üstün’ü Meclis’e gönderdi.

3 YORUMLAR

  1. Seçim sonuçları halklara hayırlı olsun.
    HALKTAN SİYASİ PARTİLERE MESAJI
    7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde; halkın kendisine hizmet için seçtiği her siyasi partinin hizmeti yerine getirdiği müddetçe desteğini devam ettirir. Hizmette kusur bulunca da gerekli uyarıyı verir. Şu anda AKP ‘yede uyarı yapıldı. Muhalefete de hazır ol mesajı gönderildi. Eğer uyarılarla verilen mesaj anlaşılırsa, herkes ona göre rolünü bilip, geleceğe menzil alır. Yoksa daha önceki iktidar partileri nasıl tarih çöplüğüne göndermişsek sizleri de yollarım diyor. Yanı hisle değil akılla hareket edin diye uyarıyor.

    Aklı hislerin önüne koyarak egoist davranmayın. Danışarak ve geçmiş ile bu günü bütünleştirerek geleceğe bakın. Benim için gelecek önemlidir. Çocuklarıma bırakacağım miras adalet ve huzurdur. Ona göre davranın/hareket edin mesajı verildi. Bu mesajın siyasetçiler tarafından da nasıl okunduğunu kısa zaman içerisinde anlaşılır. Çünkü top siyasetçilerdedir. Umarım topu iyi değerlendirirler.

  2. öNCELİKLE SEÇİM SONUÇLARI ÜLKEMİZE BÖLGEMİZE İLİMİZE HAYIRLI OLSUN KARDEŞLİĞE BARIŞA VE HUZURA NEDEN OLSUN ama hdp bunu iyi okumalı iyi değerlendirmeli özellikle bölgemizde AKp oylarının büyük bölümü HDP ye kaydı ama ödünç ama tercih ama başka nedenle artık HDP kendini barışa huzura birleştiriciliğe adamalı içindeki vandallara izin vermemeli vermemeliki halk 2002 de nasıl AKp ye yöneldiyse önümüzdeki seçimlerde HDP ye yönelsin oylar emanet olmasın HDP nin bir şansıda akp nin bölgedekiliste yanlışları oldu buda önemli etken oldu özellikle (siirtte ve batmanda buraları iyi biliyorum ) haydi hayırlısı olsun

CEVAP VER