Bethnahrin Ulusal Konseyi: HDP tarihi zafer elde etti; kutluyoruz

0
423 kez

Bethnahrin Ulusal Konseyi, HDP’nin seçim zaferini kutlayarak, “Türkiye halkları, 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarının ortaya çıkmasıyla birlikte rahat bir nefes alarak demokratik bir yaşamın güvencesi olmuşlardır” dedi.
Bethnahrin Ulusal Konseyi (MUB) Başkanlık Kurulu, HDP’nin seçim zaferine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

‘GERÇEK YÜZLERİ ORTAYA ÇIKTI’

HDP’nin yüzde 10 barajını aşarak tarihi bir zafer elde ettiğine ve bu zaferin yok sayılan kesimlerin el ele vererek kazandığı zafer olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Seçim çalışmaları sürecinde başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere AKP Hükümeti ve tüm ırkçı, gerici, faşist gruplar halkların ilerleyişini durdurmak için her çeşit saldırı yöntemini kullandılar. HDP’nin il, ilçe binalarına ve seçim bürolarına yönelik kurşunlama, bombalama, yakıp yıkma saldırıları 5 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır mitinginde bir katliama dönüştü. Bütün dünya, Türkiye ve Ortadoğu’da kimlerin barış, kimlerin de savaş istediğini 7 Haziran seçimlerinde yapılan komplolarla görmüştür. Türkiye halkları ısrarla, barış, özgürlük ve demokrasi diyerek din tüccarlarının gerçek yüzlerini ortaya çıkarmışlardır” denildi.

‘ORTADOĞU’YA ÖRNEK OLACAK’

Erdoğan ve hükümetin inkarcı, hedef gösteren söylemlerine vurgu yapılan açıklamada, şunlar ifade edildi: “7 Haziran seçimlerinde halklar, Erdoğan’ın diktatöryal zihniyetine dur demişlerdir. Böylece Türkiye halkları, 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarının ortaya çıkmasıyla birlikte rahat bir nefes alarak demokratik bir yaşamın güvencesi olmuşlardır. Bu çizgi provokasyonlardan korunup geliştirildiği oranda Türkiye’de halklar birbirleriyle kucaklaşacaklardır. Ayrıca büyüttükleri barış bütün Ortadoğu’ya örnek olacaktır.
Süryani-Asuri-Arami-Keldani halkı, 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin başarısı için gösterdiği çaba ve duyarlılık Türkiye ile Ortadoğu halklarının özgürlük talepleriyle buluşmuş ve güçlü bir iradeye dönüşmüştür. Artık halklar ayrı ve tek başına değildirler. Sesleri daha gür çıkmakta, renkleri her tarafı süslemekte ve umutları büyük bedel ve emeklerle, şehitlerinin kanıyla çağdaş bir yaşamı inşa etmektedirler. Diyarbakır mitingini kana bulayan katillere ve onların arkasındaki güçlere en büyük cevap 7 Haziran seçim sandıklarında verildi. Halklar, barışçıl ve demokratik bir sistemi kurarak, bunu bütün bölgeye yayarak ve kendi kendilerini yöneterek asıl zaferlerine ulaşacaklardır..

anf

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER