HDP seçim zaferi Baykan’da coşkuyla kutlandı

0
1.256 kez

HDP seçim zaferi Baykan’da coşkuyla kutlandı

SİİRT (DİHA)- HDP’nin yüzde 13.1’lik oyla elde ettiği seçim başarısı, Siirt’in Baykan ilçesinde de yüzlerce yurttaşın katılımıyla coşkuyla kutlandı.Siirt’in Baykan ilçesinde aldığı yüzde 67’lik oy oranıyla AKP karşısında büyük bir başarı elde eden HDP Baykan İlçe Örgütü tarafından gerçekleştirilen kutlamada konuşan HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, “Erdoğan enişte, AKP inişte, 7 Haziran’da bitişte, demiştik. Ve oldu, bu gerçekleşti” dedi.

7 Haziran Milletvekili seçimlerinde AKP’nin aldığı 3113(27,15 %) oy karşısında; 7738(67,49 %) oy alarak, ilçe tarihinde aldığı en yüksek oy oranına ulaşan HDP Baykan(Hawêl) İlçe Örgütü, HDP’nin yüzde 13.1’lik oyla elde ettiği seçim başarısını kutlamak üzere, halk şenliği gerçekleştirdi. Kutlamaya HDP Siirt milletvekilleri Hatice Seviptekin ve Kadri Yıldırım, HDP Siirt 3’üncü sıra Milletvekili adayı olup seçilemeyen İsmail Aydın, HDP ve DBP Siirt il ve ilçe yöneticileri, Baykan ve Veysel Karani belediye eş başkanlarının yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. İlçe merkezinde bulunan Kültür Sanat Caddesi’nde gerçekleştirilen kutlamada, yöresel kıyafetleriyle katılan kadınlar dikkat çekerken; şenlik alanı HDP bayrakları ile süslendi. Ateşlenen havai fişeklerin ışıklarıyla aydınlanan kutlamada, yurttaşlar sık sık “Bijî Serok Apo”, “Bizler HDP, Bizler Meclise”, “Şehîd Namirin” ve “Jin, jiyan û azadî” sloganlarını attı.

“Marmara Denizi engelini de ortadan kaldırarak Serok Apo’yu kurtacağız”

Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için durulan saygı duruşuyla başlayan kutlamada ilk olarak DBP Baykan İlçe Eş Başkanı Nizam Korkmaz ve Baykan Belediye Eş Başkanı Ali Aydin kutlamaya katılan yurttaşları selamladı. Kutlamada konuşan HDP Siirt Milletvekili Hatice Seviptekin de, HDP ve DBP Baykan ilçe örgütlerini kutlayarak , “Baykan halkı yeni bir yaşama kapı aralamış, en önemlisi kadının önünü açmıştır. 7 Haziran seçimlerinde tüm halklar birlikte seçim barajını yıkıp, ortadan kaldırdı” dedi. Barajı ortadan kaldırarak şuan önlerinde sadece ortasında İmralı Adası bulunan “Marmara Denizi”nin kaldığını belirten Seviptekin, “Söz veriyoruz ki Marmara Denizi engelini de ortadan kaldırarak Serok Apo’yu kurtacağız” şeklinde konuştu.

“En yakın zamanda Abdullah Öcalan bu meydanlarda size hitap edecek”

Seviptekin’in ardından söz alan İsmail Aydın, 7 Haziran seçimlerinde elde edilen başarının Kürt halkı açısından çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Bu zaferimiz, Rojava’da, Kobanê’de savaşıp şehit düşen yoldaşlarımıza bir armağandır. Barajları aşarsak bu seçimler Kürt halkının, Kürdistan’ın statüsünün dünyada tanınması için önümüzü açacak demiştik. Ve bunu gerçekleştirdik. En yakın zamanda Abdullah Öcalan bu meydanlarda size hitap edecek” dedi.

Yıldırım: ‘Erdoğan enişte, AKP inişte, 7 Haziran’da bitişte’

Son olarak konuşan HDP Siirt Miletvekili Kadri Yıldırım ise, AKP tarafından HDP’nin barajı aşmaması için birçok planın ortaya konulduğunu dile getirerek, “Bu planları tutmadığı için bir sloganımız vardı. ‘Erdoğan enişte, AKP inişte, 7 Haziran’da bitişte’, demiştik. Ve oldu, bu gerçekleşti. Bakın Erdoğan’ın sesi soluğu çıkmıyor” diye konuştu. Sözleri sık sık “Baykan seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla kesilen Yıldırım, Diyarbakır ve Batman’da gerçekleşen son provakasyonlara da değinerek, “Kürt halkı birbirine düşürülmek isteniyor, Kürt halkı olarak bu provakasyonlara gelmeyeceğiz” dedi.

 

IMG_2937 IMG_2942 srt-09-06-15-baykan-hdp-kutlama (1) srt-09-06-15-baykan-hdp-kutlama (2) srt-09-06-15-baykan-hdp-kutlama (3) srt-09-06-15-baykan-hdp-kutlama (4) srt-09-06-15-baykan-hdp-kutlama (5) srt-09-06-15-baykan-hdp-kutlama (6) srt-09-06-15-baykan-hdp-kutlama (7) srt-09-06-15-baykan-hdp-kutlama (9)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER