Kadri Yıldırım’ın Seçim Değerlendirmesi

1
1.258 kez

Kadri Yıldırım: “Ampulün Bu Kadar Değersizleşeceğini Bilseydi Edison…”

“AKP’nin kalesi çökmüştür”

7 Haziran seçimlerinde HDP büyük bir başarıya imza atarak %13.12’lik bir oranla ülke gündemine oturdu. HDP’nin nasıl bir politika belirleyeceği merak edilirken HDP’nin önde gelen Siirt milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım önemli açıklamalarda bulundu.

 

Sürece yaklaşımındaki tutarsızlığı ve Rojava politikasından dolayı seçmenin AKP’Yi cezalandırdığını belirten Yıldırım şöyle konuştu: “Buna karşılık HDP’nin sürece sahip çıkmasından dolayı halkımız HDP’yi ödüllendirdi. Bu sebeple HDP’nin seçim barajını geçmesi çözüm sürecinin elini güçlendirerek doping etkisi yarattı, yaratacaktır. Yani AKP’nin ‘HDP’ye rağmen süreci sürdürüyoruz’ yaklaşımı doğru değildir. Çünkü içinde HDP’nin olmadığı bir sürecin başarı şansı yoktur. Eğer AKP’nin iddia ettiği gibi HDP’nin süreci sabote etmek gibi bir amacı olsaydı bu kadar ilerleme sağlanamazdı. Oysa AKP’nin bir taraftan ‘Kürt sorunu yoktur’ deyip diğer taraftan de çözüm sürecini sürdürüyoruz demesi başlı başına bir çelişkidir. AKP’nin tutarsızlıklarıyla ampulün bu kadar değersizleşeceğini bilseydi Edison ampulü icat etmezdi.”

 

“HDP barışı getirecektir”

 

Yıldırım HDP’nin her şeye rağmen sürece sahip çıktığını ve bunu ilerletmekten yana olduğunu ifa ettikten sonra “AKP’nin sürekli şartlarını tek taraflı olarak dayatması sürecin tıkanmasına neden oluyor. Oysa bizim arzu ettiğimiz şey, sürecin hiçbir partinin tekeline girmeden, hatta mümkünse tüm partiler arasında sağlanacak bir konsensüsle yürütülerek kalıcılaştırılmasıdır. Eminim ki HDP’nin barajı aşmasıyla çözüm süreci daha sağlam adımlarla ilerleyecektir. Şunu bilmek gerekir ki HDP eli güçlenmiş bir şekilde süreci ilerleterek halklara barışı getirecektir. Bunun için de halkımız sabırlı olmaya ve sağduyusunu korumaya devam etmelidir. Ki Diyarbakır’daki tüm provokasyonlara rağmen halkımızın sağduyusu herkese örnek olmalıdır.” dedi.

 

“AKP’nin kalesi çökmüştür”

 

HDP’nin elde ettiği seçim başarısına da değinen Yıldırım, Kürt illerinde rekor denebilecek bir başarıya ulaşmanın yanında ülkenin her tarafından oy aldıklarını belirterek şöyle konuştu: “Halkımızın bu teveccühüne layık olmaya çalışacağız. Sonuçta 80 milletvekili çıkararak beklentinin de üzerine çıktık. 80 vekili ‘yeni yaşam’ şiarıyla meclise gönderiyoruz. İlginçtir ki Tufan’da Hz. Nuh’un yaptığı geminin adı da ‘yeni yaşam gemisi’ idi. Hz. Nuh ile birlikte ona inanan 80 kişi de bu gemiye binip kurtulmuştu. Dolayısıyla AKP gemisinin su aldığı bir dönemde HDP ile birlikte halklarımız, inançlarımız insanlık için ciddi bir adım attılar. Siirt’ten de oransal olarak % 66 ile büyük bir başarıya imza attık. 3 vekil çıkarmaya çok yakındık ama maalesef ki 2 vekil çıkarabildik. Bilindiği üzere Erdoğan’a siyasetin yolunu Siirt açtı. Erdoğan aynı zamanda Siirt’in eniştesi oluyordu. Bu sebeple Siirt, AKP’nin kalesi olarak görülüyordu. Aldığımız sonuca göre AKP’nin kalesi çökmüştür diyebiliriz.”

 

İbrahim GENÇ- SiirttenÖte

1 YORUM

  1. Kadri hocam, tam da seçim arifesinde iken “hdpli adaya şok” manşetleri atıp, adınızı yolsuzlukla beraber anan hırsızların yavş.. yandaşını unutmayın! Bunlar haramzede havuz medyasının buradaki devamıdır. Onlar gibi algı çalışması yaptılar. Ama halk yemedi. En büyük hırsız bunların temsil ettiği siyasi islamcılardır. Dini kendi pis emellerine alet ettiler. Ama asla dindar ve samimi değillerdi. Hocam “zırtçılar.net’in kuyruğu taa tillo lobisine dayanır. Onlara öyle bir tokat attınızki felekleri şaştı. Hocam siirt üniversitesi size emanet. Tillo lobisi ve ak uzantıları rahat bırakılmamalı. Allah yardımcınız olsun

CEVAP VER