Tu Bi Xêr Hatî Yâ Şehrê Remezan. Hoş Geldin Yâ Şehri Ramazan. Ci’t Bıl Xêyr Yâ Şehri Remezan.

25
1.710 kez

Kainatın bütün zerratı adedince bütün hastalıklar ve devaları adedince Allah’a hamd-u sena Peygamberi Hz.Muhammed Mustafa s.a.v`e de salat ve selam olsun. Yıl 2015 ve Dünya Allah’ın rahmetine susamış durumda. İnsanlığın hali, Müslümanların hali bize her şeyi anlatmıyor mu? Yüce Rabbim bu Ramazan’ı bütün insanlığa saadet huzur ve barışa vesile kılsın. Unutmayalım insan ne yaparsa aslında kendine eder!!! Mahşeri kübrada her şey her kes hakkına ulaşacaktır. Ne mutlu İslam’ı hakkıyla yaşayabilenlere.

 

Ya Rabbi sana şükürler olsun sana minnettarız bizi yine 11 ayın Sultanı Ramazan`a ulaştırdın.

 

Ya Rabbi şüphesiz kainatta var olan her varlık virdi zebanıyla sana hamd eder.Biz de hamdimizi geçmiş bütün Peygamberler, sahabeler, tabiin, et baut tabiin, evliyalar, asfiyalar, Salih insanların hamdine ortak ederek sana sunuyoruz. Bütün hamdler ancak ve ancak senin şanına layıktır. Bu vesileyle bütün Müslümanların Ramazan-ı Şeriflerini en içten samimi duygularımla tebrik ederim. Rabbim mübarek eylesin bol bol istifade etmeyi nasip eylesin bu mübarek ayla ilgili o kadar çok yazılacak şey var ki inanın neredeyse uzun bir makale veya bir kitap yazılabilir. Biz de süzüp süzüp özün özünü yazmaya çalışıyoruz.

 

Üstad Bedüüzzaman Said-i Nursi de Ramazan ayını Mektubat adlı nurlu risalesinde mükemmel bir bakış açısıyla açıklıyor. Bu yazıdan bir müddet sonra müstakil bir şekilde ele alacağım inşallah. Ramazan ayı bol bol ibadet etme imkanı,günahlardan arınma, mertebeleri kat etme zamanı, manevi reçetelerin en şifalı reçetelerinden biridir. Takvalılar, Allah’ı,Peygamber’i, Mukaddesatı gerçekten sevenler alın size büyük bir fırsat.

 

Bu ayda samimi bir şekilde tevbe eden kişinin günahları denizin üzerindeki köpükler kadar bile olsa Allah c.c affetmeye kadirdir. Kimse ümitsiz olmasın. Yüce Allah c.c rızası hasıl olunca bir insanı yaptığı sadece bir davranışından dolayı affedebilir. Meşhur hadiste 100 kişiyi öldüren adamı da Allah affetmiştir. Yine Yüce Allah insanın yaptığı bir davranışından ötürüde onu cehenneme koyabilir. Hadiste de zikredildiği gibi bir kediyi hapsedip sonra gözlerini kör eden ihtiyar kadının cehenneme gideceği bizzat Peygamberimiz tarafından zikredilmesi.

 

Değerli Müminler, dikkatli olmalıyız üç aylar hele hele Ramazan ayı bağışlanmak için büyük bir fırsat, Allahın yanında derecesini yükseltmek isteyenler için büyük bir lütuf.

 

Ramazan kameri ayların dokuzuncusunun ismidir. Arapça bir kelimedir. Oruç ayıdır. Ramazan kırmızı taşlar anlamına gelir. Eskiden insanlar hastalanınca kırmızı taşları ateşte kızartır hasta bölgenin üzerine koyar ve böylece Allah’tan şifa umarlardı. Ramazan ayıda günahlarımızın affına deva olduğu için Araplar bu aya günahların ilacı manasında “Ramadan” ismini vermişler. Bu aya bu ismin verilmesinde başka hikmetlerin oduğu da söylenir şöyle ki:

 

1-Yaz sonunda güz mevsiminin evvelinde yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur manasına “Ramda” kelimesinden alınmıştır. Bu yağmurun yer yüzünü temizlediği gibi Ramazan ayı da müminleri günah kirlerinden temizler. Nitekim bir hadisi şerifte Peygamber efendimiz s.a.v “Kim inanarak ve alacağı sevabı Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır” buyurmuştur.

2-Güneşin şiddetli hararetinden taşların yanıp kızarması anlamına gelen “Ramad” kelimesinden alınmıştır. Böyle kızgın yerde yürüyenin ayakları yanar zahmet ve meşakkat çeker. Bunun gibi oruç tutan kimsede açlık ve susuzluğun hararetine katlanır. Meşakkat çeker. İçi yanar. Kızgın yer orada yürüyenlerin ayaklarını yaktığı gibi Ramazan da müminlerin günahlarını yakar yok eder.

3-Kılıcın namlusunu veya ok demirini inceltip keskinleştirmek için yalabık iki taşın arasına koyup dövmek anlamına gelen “Ramd”dan alınmıştır. Bu aya Ramazan isminin verilmesi de Arapların bu ayda silahlarını bileyip hazırladıklarından dolayıdır. Ramazan 11 ayın kalbi, sultanıdır. Ramazan ayından hakkıyla faydalanan bir insan yılın tümünü faydalı geçirir. Ramazanda şeytanlar bağlanır peki niye insanlar yine de günah işlerler? Bu sorunun cevabı çok önemlidir. Çünkü insanın nefsi şeytandan da daha tehlikelidir. O halde nefse dikkat edelim.

Yüce Allah’ın rahmeti 100 parçadır. Bir parçasını bu dünyaya göndermiş, 99 parçası ahirete bırakılmıştır. Bunun sayesinde Yüce Allah kullarına merhamet eder. Kurtuluşu için lütuflarda, ihsanlarda bulunur. Recep Allah’ın ayı, Şaban Peygamberimizin ayı, Ramazan ümmetimin ayıdır der Allah Resulü. Ramazan bir sevgi, muhabbet ve merhamet ayıdır. Ramazanda günah işlememek için çok çok sabırlı olmalıyız.

Ramazanda 4 haslet vardır.2 hasletle Allahı razı et:

1-Bu ayda bol bol kelime-i şehadeti getirmek

2-Bol bol istiğfar çek

Diğer 2 haslette bize lazım olan hasletlerdir.

1-Allah’tan cenneti isteyin

2-Cehennemden bizi muhafaza et diye Allah’a bolca dua edin.

Bazı kavimler orucu azaltmışlar. Bazıları kışa ertelemişler. Bazıları öne almışlardır. (Özellikle Yahudiler) Böylece orucun hayrından mahrum olmuşlardır. Elhamdulillah Allah Resulü’nün yolunu takip eden alimlerin hiç biri bu dini değiştirmeye kalkışmamış ve hurafeler araya koymamıştır. Allah Resulü’nden gelen her şeyi olduğu gibi bize sunmuşlardır. O’nun için Peygamberimiz’in ümmeti ümmetler arasında en faziletli ümmetlerdendir.

Ramazan ayına “on bir ayın sultanı” denilmiştir. Bu ayın özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

1-Kuran-ı Kerim de ismi açık olarak geçen tek ay Ramazan ayıdır.

2-Kuran-ı Kerim bu ay içerisinde indirilmiştir. Yüce Rabbimiz; Ramazan ayı öyle bir aydır ki, insanlara doğru yolu gösteren, hidayeti ve hakkı batıldan ayıran Kuran’ı bu ayda indirdi.

3-Kuran-ı Kerim`de, “Bin aydan daha hayırlı” olduğu belirtilen Kadir gecesi bu ay içerisindedir.

4-Dinimizin beş temelinden biri olan Oruç ibadeti bu ayda üzerimize farz kılınmıştır. Kuran-ı Kerim`de; “Sizden kim bu aya yetişirse oruç tutsun” buyurulur. Ramazan ayı girince şartlarını taşıyan kimselere oruç farz olur. Ramazan ayının girmesi iki durumdan biriyle sabit olur:

a- Ramazan hilalinin görülmesiyle

b-Hilal her hangi bir sebepten dolayı görülemezse, Şaban ay`ı otuza tamamlanarak Ramazan orucuna başlanır. Hz. Peygamber (s.a.s) bu konuda şöyle buyurmuştur:

“Ramazan ayının hilalini görünce oruç tutunuz (Şevval ayının) hilalinin görünce iftar ediniz, oruç tutmayı bırakınız.Şayet gök yüzü kapalıysa Şaban ayının günlerini otuza tamamlayınız.

5-Fıtır sadakası vermek bu aya mahsus ibadettir.

6-Teravih namazı da bu aya mahsus ibadetlerimizdendir. Ebu Hüreyre (r.a)’dan şöyle rivayet edilmiştir.

“Resulullah (s.a.s)`in Ramazan hakkında şöyle buyurduğunu işittim:Kim inanarak ve sevabını umarak Allah rızası için teravih namazı kılarsa geçmiş günahları bağışlanır”

7-itikafa girmek: Ramazan ayının son on gününde itikafa girmek sünnettir. Hz.Peygamber (s.a.s) Ramazanın son on gününde daha çok ibadet ve teatta bulunurdu. Hz. Aişe den şöyle rivayet edilmiştir:

“Resulullah (s.a.s) Ramazan ayının son on günü girince elini eteğini toplar,geceyi ihya eder ve ev halkını uyandırırdı” Yine Hz. Aişe (r.a)dan şöyle rivayet edilmiştir: “Hz. Peygamber (s.a.s) Ramazanın son on gününde vefatına kadar itikafa girdi.İrtihalinden sonra da zevceleri itikafa devam ettiler”

8-Ramazan ayında Kuran-ı Kerim`i okumak,hayır ve hasenatta bulunmakgerekir. ibn Abbas (r.a)dan şöyle rivayet edilmiştir. “Resulullah s.a.s insanların en cömerdi idi. O’nun bu cömertliği Ramazan ayı girip de kendisiyle Cebrail a.s karşılaştığı zaman daha da artardı.Cebrail a.s Ramazan ayı çıkıncaya kadar her gece Resulullah (s.a.s) ile buluşup Resulullah O’na Kuran-ı arz ederdi. Resulullah s.a.s Cebrail a.s ile buluştuğunda insanlara rahmet getiren rüzgardan daha cömert, daha faydalı olurdu. Hadisi şeriften Ramazan ayında Kuran-ı Kerim’i hatmetmenin sünnet olduğu anlaşıldığı gibi, gücü yetenlerin çokça sadaka vermeleri, hayır ve hasenatta bulunmalarının da sevap olduğu anlaşılmaktadır. Enes r.a`ten rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber s.a.s`e “Hangi sadaka daha faziletlidir?” diye sorulunca “Ramazan ayında verilen sadaka” buyurmuştur.

Ramazan ayı dinimizce en faziletli ve mukaddes bir aydır bu konuda Peygamberimiz s.a.s`den bir takım hadisi şerifler rivayet edilmiştir. Ebu Hüreyre r.a`dan Resulullah s.a.s`in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir. “Ramazan ayı girince göklerin kapısı (Başka bir rivayette cennetin kapıları)” açılır. Cehennemin kapıları kapanır, şeytanlar zincire vurulur.

Cabir bin Abdullah r.a Resulullah s.a.s`in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir. “Ümmetime Ramazan ayında beş şey verilmiştir ki bunlar benden önceki hiçbir Peygambere verilmemiştir.”

1-Ramazan ayının ilk gecesi olunca Allah Teala ümmetime (Rahmet bakışıyla) bakar.Allah her kime (Rahmet bakışıyla) bakarsa ona ebedi olarak azap etmez.

2-Akşamladıklarında ağızlarının kokusu Allah katında misk kokusundan daha güzeldir.

3-Melekler her gün ve gece onlara istiğfar ederler onlara Allahtan bağışlanma dilerler

4-Allah Teala Cennetine emredip; “Kulların için hazırlanıp süslen. Onların dünya meşakkatlerinden kurtulup,benim yurduma ve ihsanıma istirahat için gelmeleri yaklaştı.” buyurur.

5-Gecenin sonu olunca, Allah hepsini bağışlar.Orada bulunanlardan biri; “O gece Kadir gece simidir? “Deyince:”hayır,çalışanları görmüyor musun? Onlar çalışıp işlerini bitirince kendilerine ücretleri tam olarak ödenir” buyurdu.

Yüce Rabbim bizleri Evveli Rahmet ,ortası mağfiret ve sonu da Cehennem ateşinden kurtuluş olan Ramazan-ı şerif ayının feyzinden bereketinden mahrum etmesin.Günahlarımıza keffaret eylesin Amin.

Selam ve dua ile…

 

KAYNAKÇA:

1-Şamil İslam Ansiklopedisi,Ramazan bahsi.s 365,366

2-Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır,Hak Dini Kuran Dili,Tefsir.

3-Buhari,Savm,7

4-Tirmizi,Zekat,28

5-Buhari,Savm,V

6-Beyhaki,Et Terğib,II,92

7-Buhari,Teravih,1

8-Buhari,İtikaf,1

Muhammed Nurullah

KİRAZ

(Xwedaperest)

25 YORUMLAR

 1. oh be kurtulduk rahat bir nefes aldık seneye ramazanda siirtte olmakmı tövbeler olsun,şeriatın başkenti Tahranda bile ramazanda açık nöbetçi lokanta var siirtte o bile yok.

 2. tavsiye üzerine ilk kez bu siteye giriyorum bütün haberleri,köşe yazılarını tıkladım bu yazı bildik klasik bir yazı ama yorumlar harika,siirt ramazan ayında resmen ölü bir şehir,hastası,müslüman olmayanı,inanmayanı var,onlara saygı sıfır,bire bir yaşanıyor,hoşgörü özelikle ramazan ayında askıya alınıyor.

 3. bu toplumdan hiç bi şey olmaz bir ay boyunca yan gelip yatıyor neymiş ramazanmış, yani kafir,gavur dedikleri boyuna üretiyor dünyaya katkı sağlıyor bunlar uyuyor,cennete gidecekler,huri peşinde koşuyorlar,bir memleket düşünün bütün işyerleri bir ay boyunca kapalı,sadece fırınlar çalışıyor,memurlar işe gitmiyor,huri peşinde sizlere iyi medeniyetler,huri peşinde koşup ta dünya medeniyeti yaratıldığına bu gezegen 5 milyar yıldır şahit olmamıştır,olmayacakta,amannnnnn kimin ne hali varsa görsün,işte ortadoğunun hali fazla söze hacet varmı.

 4. mirad kardeşim.evet dinin vicdani yönü var.eğer bir kişi kendini müslüman kabul ediyorsa namazıda, orucuda ikame etmek zorundadır.din vicdan işidir zırhı altına gizlenip ibadetleri bir kenara itmek kesinlikle kendini kandırmaktır.o zaman insanda islami olmayan bir vicdan var.müslümanı yahudiden hıristiyandan ve diğer hurafe haline getirilmiş dinlerin mensuplarından ayıran tabi ki namazı orucu ve islamın diğer emirleridir.biz dinimizin gerektirdiklerini bir fert olarak sorumlu olduğumuz için yapalım.Cehennem olsun tefecisi,sahte müslümanı,ZALİMİ,işidcisi v.s.

 5. Değerli arkadaşlar,daha öncede size açıklama yaptım.Oruç Allahın Her Müslümana emrettiği bir ibadet.kişi kendine müslüman diyorsa Allahın bu emrini yapmak zorunda. kişi yapmıyorsa da kusura bakmasın Allahın onun orucuna ihtiyacı yok.yahu ne zaman İslamın kendisini!!! ve islam adına yapılan hataların mensuplarını (günahkar,sahtekar,Tefeci,Allahtan korkmaz,)müslümanları birbirinden ayıracaz. bir müslüman olarak Allaha iman ediyorsak İbadetle mükellefiz. Oruç da Allahın emrettiği bir ibadet. tuttuğumuz oruçla nerdeyse Allaha minnet edeceğiz. bunu kesin bilmek gerekir ki Allah herkesin Allahıdır. Herkesin yaptığına muhakkak bu dünyada veya Ahirette cevap verecektir. Falan tutuyor. falan tutmuyor.İşid şöyle yapıyor.Tefeciler şöyle yapıyor. Kardeşim Yüce Allah mı işid’e git adam öldür diyor.tefeciye git tefecilik yap diyor.Hayır Hayır Hayır.Yüce Allah bazı şeylerin hesabını bu dünyada bazılarını da Ahirette alacak.Tekrar ediyorum Oruç tutmayan biri kendi tercihini yapmış olur.hesabında O verir.benim diyeceğim bir şey yok.Birileri kötülük yapıyor diye de tutup bütün müslümanları suçlamak,İslamı suçlamak tutarsızlıktır.Allah aşkına böyle olan Oruç’ta tutmasın Namazda kılmasın Allahın ne benim ne de kimsenin ibadetine ihtiyacı yok.Lütfen, Lütfen İnsanların hatalarını İslam’a değil İnsanlara mal edelim ki tarafsız insani bir değerlendirme olsun.

 6. oruç tutuyorum,namaz kılıyorum ama çevremde gördüğüm tipler bana bu gidişle orucu ve namazı haram ettirecekler,oruç tutuyorlar akşama kadar küfür ediyorlar,kul hakkı yiyorlar,namaz kılıyorlar hırsızlara oy veriyorlar böyle olurmu hocam.

 7. kimsenin kimseye dinen akıl vermesine gerek yok bu vicdan işidir,insanlığa faydalı olmak esastır,oruç,namaz,işleri şahsın kendisiyle ilgili bi şeydir bana sorarsanız elektiriği bulan insanlığa hediye eden Yahudi Edison 1 milyar Müslümandan önce cennete gider,Allah 1 milyar defa Edisondan razı olsun.

 8. Ramazanda ışid denen çete köle pazarında kadın satıyor buna söyleyecek bir lafınız yokmu,kim oruç tutmuş,kim tutmamış,kim cennete gidecek,kim gitmeyecek geçin bunları,ışid barbarlar ordusunun islamla alakası olmadığı iddia ediliyor eyvalleh tamam,bunlar kadın satıyorlar Müslüman değiller peki bu kadınalrı satın alan şerefsizler nedirler.

 9. sürekli içki içen ama kul hakkı yemeyen bir adam,beş vakit namaz kılan ama kul hakkı yiyen,yanında çalıştırdığı işçiye asgari ücret bile vermeyen,faiz ile iş yapan tüccardan daha iyi değilmidir oruç tutuyorsan tut namaz kılıyorsan kıl bana ne,ben insanmısın değilmisin ona bakarım,oruç tutuyor her türlü üçkağıtı yapıyor eee ne yapayım onun orucuna.

 10. Nurullah hocayı tanırım özünde çok iyi bir insandır fakat nihayetinde bu camianın birbirinden söz konusu idolojileri olduğu zaman pek bir farkları yok hepsi oruç tutmamanın,namaz kılmamanın yaptırımlarını hatırlatırlar hep te bunlara takılırlar birde namaz kılan,oruç tutan tefecileri ifşa etseler daha iyi olmazmı.

 11. sayın yazar,hepimiz birbirimize benziyoruz,size hoşgörüden söz ediliyor sizin cevabınız cennet- cehennem var oluyor,cennet ve 70 huri size cehennem de bize kalsın,olurmu,keyf edin cennetinizde,birileri cennete gidecekler diye dünyayı cehenneme çevirmekte kararlılar,siz bize ışidden yaşanan vahşetten söz edin,kimse kimsenin ameline karışmasın.

 12. Değerli Sılhadin Selim Kardeşim Oruç tutmama kararına bir şey diyemem.ama kınama höşgörü konusunda bir aşırılık var sana katılıyorum.İnsanları hemen kınayıp aşağılamak yerine, güzel bir dille anlatılsa kolay kolay kişi güzel olanı reddetmez.İslam dini mükemmel bir din.bakmayın günümüzde islam adına bazı barbarlıklar yapılıyor.hepsi vebaldir.müslümanlar İslamı yanlış anlayıp, yanlış şeyler yapıyorlar ise bu İslam dininin eksikliği suçu değil İslamı uygulamayı bilmeyen müslümanların hatasıdır.yaşanan barbarlıklar tüyler ürpetici maalesef. Şimdi sevgili kardeşim “Yüce Allah” seni yaratmış.sana nimet vermiş.seni ayakta tutan,seni koruyan “O” bir ay orucu emretmiş çok mu? Oruç ki insana maddi ve manevi bir çok faydası olan bir ibadet.İsterseniz vicdanlı bir Tıp dokturuna gidin ve orucun insan vücuduna olan dünyevi faydalarını sorun.manevi olrak ta insan bir ay yaratıcısını en iyi hatırlıyor.Zikir Fikir Şükür yapıyor ne güzel.Aslında kişi rabbini devamlı hatırlamalı ve ona ibadet etmelidir.Sonuçta hepimiz yine Allah’a döneceğiz unutmayalım.Düşün kimse ölümden kaçabiliyor mu? eğer Padişahlar, İmparatorlar,Dünyaca meşhur filozoflar hala yaşıyorlar ise bizde istediğimiz gibi yaşayalım.günah işleyelim,her türlü şeyi yapalım.Dünya boşuna boşuna yartılmamış.bir imtihan yeridir.En basit bir şeyin bile bir amacı var.İnsanın yeryüzüne gönderilmesinin asıl amacı Allahı tanıyıp ona ibadet etmesidir.Tabi ki yaşamını sürdürmesi için İslam kurallarını ihlal etmeden dünyada meşru her şeyi yapabilir.bunda bir yasaklama yok.Bir gün Allahın huzurunda hesap vereceğimizi,cenneti,cehennemi unutmayalım.Selamlar.

 13. hocam, ben oruç tutmuyorum ve çok zor durumdayım numaradan oruçlu gibi davranıyorum,hoş görü ayında hoşgörüsüzlükle karşılaşma ihtimalim yüzde 99 olduğu için numaradan oruçlu gibi davranmam sizleri rahatsız etmez mi ki benim gibi böyle davranan sadece siirtte en az 10 bin kişi var,hoşgörünüze sığınarak bu yorumu yazdım ama yüzde 99 un hoşgörüsüzlüğünden korktuğum için gerçek adımı yazmayacağım.

 14. değerli Arkadaşlar elbette yüce Allah tutulan her orucu kabul etmez.İslam dini, kuralları ortada. kim bunları ihlal ediyorsa orucu neye,ibadeti neye.Hayırlı Ramazanlar.

 15. değerli arkadaşlar Yüce Allah kimin orucunu kabul edeceğini bizden daha iyi bilir.görünen köy klavuz istemez. şunu untmayın Kıyamet Günü büyük süprizler olacak!!!

 16. Nurullah hoca,mesela tecavüz çetesi ışid lideri el bağdadinin,Boko haram liderinin,el nusra liderinin,el kaide liderinin oruçlarımı kabul olur yoksa Salih müslümün mü ?

 17. her şeyleri göstermelik,Ramazan ayında daha melül ve vakur oluncağına yoksullar hatırlanacağına,israf,şatafat,hoşgörüsüzlük tavan yapıyor,çoğu insan korkusundan oruçlu gibi davranıyor nerde hoşgörü.

 18. sayın hocam,mesela ışidçiler,Roboski katliamını yapanlar,diyarbakır mitingine bomba koyanlar,özge canı yakarak öldüren katiller,14 yaşındaki berkini vuran polisler,ezidilerin kadınlarını satanlar,bebeklerini kafalarını keserek katledenlerin oruç tutmaları caizmidir tutarlarsa bu farzları kabul olunur mu ?

 19. bence zenginler oruç tutsun,fakirler zaten 50 derece sıcak altında inşaatlarda çalışıyorlar,esas amaç fakirlerin halinin hatırlanmasıysa zenginlerin tutması lazım,değerli hocam zaten bu konu fakirlik halini anlamaktan çok bir eğlenceye dönüştürülüyor,millet gece yarılarına kadar kıraathanelerde kumar oynuyor,oruç tutmayanlara ise hakareteler ediliyor,iftar sofralarını 10 çeşit yemekle donatanlar,kapılarına dilenmeye gelen yoksullara 2 gece önceden kalmış bayat yemekleri veriyorlar,nerde kaldı fakire saygı,fakiri anlamak.

 20. 1-“Biz de süzüp süzüp özün özünü yazmaya çalışıyoruz.” Çok iddialı söz olmamış mı?
  2-“Meşhur hadiste 100 kişiyi öldüren adamı da Allah affetmiştir. Yine Yüce Allah insanın yaptığı bir davranışından ötürüde onu cehenneme koyabilir.” Şüphesiz affedebilir lakin Allah’ın Adl sıfatını nasıl anlayacağız? Zilzal 7,8 ayetlerini nasıl anlıyorsunuz?
  3-“Ramazanda 4 haslet vardır. 2 hasletle Allahı razı et:
  1-Bu ayda bol bol kelime-i şehadeti getirmek
  2-Bol bol istiğfar çek” demişsiniz. Bunlar ucuz numaralar. “Ümmet” olarak gördükleriniz Dünya’nın arzını kanla buluyorlar her gün.

  Yorum yapan bir arkadaş çok güzel eleştiri getirmiş. Sosyal adalet ilkesi akşam karnını tıkabasa doyurmakla sağlanmayacağını siz iyi biliyorsunuz. Ne yapalım, idare edelim artık…Selamlarımla…

 21. Yüce Rabbimiz Kur’an da bütün mü’minlerin yılda bir ay, Ramazan ayında Oruç tutmalarını istiyor.Bu kur’anla sabit bize düşen zengin,fakir Allahın emrine uymak.Zenginlerinde fakirlerin halini anlamaları ve onları unutmamaları için ramazan bir uyarıcı ve örnektir.Ramazan müslümana farzdır.

 22. hocam size bi şey sormak istiyorum,eğer fakirsek yılın 11 ayı açsak yine oruç tutmamız gerekir mi ? zaten fakirler,fakirlik hatırlansın diye tutulmuyor mu oruç ? bizler hep açız zaten,bizim halimizi yaşamak için zenginlerin tutması caiz değil mi ? cevap bekliyorum.

CEVAP VER