Tel Abyad, Düştü Düşüyor: YPG Kapıya Dayandı

1
1.234 kez

YPG güçleri doğu cephesinden 4 köyü daha IŞİD’ten kurtararak Tel Abyad’ın giriş kapısına dayandı. Batı yönünden de Burkan El Fırat güçleri 6 köyü IŞİD’ten kurtararak Tel Abyad’a çok yaklaştı.

Komutan Rubar Hamlesinin 38. gününde Halk Savunma Birlikleri (YPG) güçleri batı ve doğudan Til Ebyad sınırlarına dayandı.

Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) operasyon bölgesindeki muhabirlerine dayandırdığı habere göre; YPG güçleri saat 17.40 sularında doğu cephesinden Tel Abyad kentinin girişine dayandı.

Haberde, doğu cephesinden Serêkaniyê tarafından ilerleyen YPG güçlerinin, Cendawî, Îdan, Ebu Cabir, Eyil Siluk köylerini IŞİD’ten kurtararak Girê Spî kapısına dayandığı belirtildi.

Batıdan Kobani cephesinden ise, Burkan El Fırat güçleri sabah saatlerinde IŞİD’ten 12 köyü kurtarmasının ardından, 6 köyü daha IŞİD’ten kurtararak Tel Abyad’a doğru ilerliyor. Burkan El Fırat’ın da kısa zamanda kente ulaşabileceği belirtiliyor.

Kentin batı kesiminde YPG güçleri ile IŞİD arasındaki çatışmalarında devam ettiği belirtildi.

 

Tel Abyad-Rakka yolu Eyn İsa’da kesildi

Stratejik önemdeki Eyn İsa kasabası ve uluslara arası yol üzerindeki kavşağın YPG ve Burkan El Fırat güçlerince ele geçirildiği ve Tel Abyad-Rakka kentleri arasındaki bağlantıların kesildiği belirtildi.

Ayrıca, Tel Abyad ile Rakka bağlantılarını kesmek için diğer birçok çevre yolunu da kapattığı belirtiliyor.

Üç gündür çatışmaların merkezi haline gelen Siluk beldesi ise, YPG güçleri tarafından tamamen kuşatılarak tüm bağlantıları kesildi.

IŞİD’in Siluk köyüne çok sayıda mayın ve patlayıcı yerleştirdiğinden YPG’nin şehre giriş-çıkışlara izin vermediği belirtildi.

Rojavalıların geçişine izin verilmiyor

Öte yandan kentte IŞİD’e kalkan olmamak için Akçakale’de sınır hattına gelen binlerce Rojavalının geçişine izin verilmiyor.

Binlerce kişi 3 gündür Ebu Zelle Mahallesi’nde bekletiliyordu. 3 gün önce Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un bölgeyi ziyaret ettiği gün alınan Rojavalılardan sonra, Kurtulmuş’un da “Artık almayacağız” diyerek gelişlerini durdurduğu binlerce kişi hala sınır hattında.

YPG/YPJ güçlerinin Sulok kasabasını kuşatması ve çatışma seslerinin kentten duyulması üzerine, kentte kalan son siviller de Akçakale ilçesi istasyon karşısındaki sınır tellerine dayandı.

Tellere yaklaşan yaklaşık 2 bin Rojavalı, asker tarafından havaya ateş edilerek engellendi. Zırhlı araçlardan Arapça anonslar ile Rojavalıların sınıra yaklaşması engellenmeye çalışılsa da, Rojavalılar sınır tellerinden uzaklaşmıyor.

Askerin ve Rojavalıların karşılıklı gergin bekleyişi sürüyor.

 

 

Kaynak: http://www.imctv.com.tr/97454/2015/06/ypg-tel-abyadin-kapisina-yaklasti/

1 YORUM

CEVAP VER