Girê Spî’den kaçan siviller ölüme terk edildi

0
400 kez

YPG/YPJ ile özgürlük güçleri tarafından kuşatılan DAİŞ işgalindeki Girê Spî’den kaçarak Akçakale sınırına yığılan binlerce sivil asker tarafından içeri alınmayarak adeta ölüme terk ediliyor. Girê Spî’ye yaklaşan YPG/YPJ ve Burkan El Fırat güçlerinin ise kent merkezine operasyon başlatacağı bildiriliyor.

YPG/YPJ’nin Cizîr Kantonu’nun batı kırsalına yönelik gerçekleştirdiği en stratejik hamle, Girê Spi kapılarına dayandı. DAİŞ çeteleri açısından hayati önemde olan Raqqa yolunu da dün Eyn-El İs’ten kesen YPG/YPJ güçleri, Burkan EL Fırat’ın da desteği ile kenti kuşattı. YPG/YPJ güçleri Serêkaniyê tarafından kente yönelirken, Burkan El Fırat güçleri ise Kobanê tarafından hamle yapıyor. Üç tarafı YPG/YPJ ve Burkan El Fırat güçleri tarafından kuşatılan kentin tek açık olan Türkiye tarafına yığılan binlerce sivil Rojavalı’nın sınırı geçişi ise, askerin zırhlı araçları ile engelleniyor. Dün yığılan binlerce yurttaşın geçişine Türk askerlerince izin verilmeyince DAİŞ çeteleri, sivilleri silah zoruyla yeniden kente döndürmüştü. Çetelere canlı kalkan olmak istemeyen yurttaşlar, kente götürüldükten kısa bir süre sonra yeniden sınır hattına yığıldı ve 35 derece sıcaklıkta aç, susuz beklemeye devam ediyor. Ellerindeki su mataralarını havaya kaldıran yurttaşlar, acil olarak su ve sonrasında da sınırdan geçiş istiyor.

YPG sivillere çağrı yapmıştı

Rojavalıların yakınları olan Akçakaleliler ise sınırın bu yakasında, akrabalarının bir an önce alınmasını bekliyor. Öte yandan YPG Genel Komutanlığı, dün sınırda bekleyen Rojavalılara çağrıda bulunarak Cizîr Kantonu kentlerine gelmelerini, her türü ihtiyaçlarının giderileceğini ve Girê Spî özgürleştikten sonra köylerine dönüşlerinin sağlanacağını duyurmuştu. Komutanlık, YPG’nin Arap ve Türkmenlere katliam uyguladığı, yurtlarından ettiği doğrultusundaki bilgilerin dezenformasyon olduğunu ve tüm uluslararası kurumların Cizîr Kantonu’na gelerek yerinde inceleme yapabileceğini paylaşmıştı.

Kurtulmuş sığınmacı alınmayacağını söylemişti

Geçtiğimiz Çarşamba günü kente gelerek Ebu Zelle (Zenginova) Mahallesi’nden sivillerin geçişini sağlayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, daha fazla sığınmacının alınmayacağını belirtmişti. Sığınmacıların içeriye alınmamasının, bu yönüyle bir hükümet kararı olduğu belirtiliyor.

Girê Spî’ye hamle an meselesi

YPG’nin Kobanê tarafından gelen Burkan El Fırat güçleriyle güney cephesinde birleşmesinin an meselesi olduğu belirtilirken, her iki gücün birleşip Girê Spî’yi özgürleştirme operasyonu başlatacağı bildiriliyor. Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, Girê Spî’den (Til Ebyad) silah seslerinin duyulduğu ve dumanların yükseldiği öğrenilirken, bu durum çatışmaların kent merkezine doğru yaklaştığını gösteriyor.

Öte yandan, sınıra gelen DAİŞ çetelerinin tekrardan sivilleri operasyon bölgesine çekmeye ve canlı kalkan olarak kullanmaya çalıştığı öğrenildi.

 

diha

 

Syrians gather after leaving the city centre of the Syrian town of Tal Abyad, as seen from Turkey at the Turkish crossing of Akcakale in the southeast Sanliurfa province, on June 14, 2015. Turkish security forces on June 13 used water cannon and fired warning shots to push Syrians back from the frontier as thousands massed at a border crossing to escape escalating fighting, an AFP photographer said. The Syrians were being held behind barbed wire fences around the Turkish crossing of Akcakale in the southeast of the country. They are fleeing a looming battle as Kurdish forces advance on the Syrian town of Tal Abyad, which is held by Islamic State (IS) jihadists and lies just across the Turkish border. AFP PHOTO / BULENT KILIC

Syrians hold empty bottles as they ask water from Turkish side after leaving the city centre of the Syrian town of Tal Abyad, as seen from Turkey at the Turkish crossing of Akcakale in the southeast Sanliurfa province, on June 14, 2015. Turkish security forces on June 13 used water cannon and fired warning shots to push Syrians back from the frontier as thousands massed at a border crossing to escape escalating fighting, an AFP photographer said. The Syrians were being held behind barbed wire fences around the Turkish crossing of Akcakale in the southeast of the country. They are fleeing a looming battle as Kurdish forces advance on the Syrian town of Tal Abyad, which is held by Islamic State (IS) jihadists and lies just across the Turkish border. AFP PHOTO / BULENT KILIC

urf-14-06-15-akcakale-siginmaci1

Islamic State member asking people to go back to city center at the Turkish Akcakale crossing gate in Sanliurfa province, on June 13, 2015. Turkey said it was taking measures to limit the flow of Syrian refugees onto its territory after an influx of thousands more over the last days due to fighting between Kurds and jihadists. Under an "open-door" policy, Turkey has taken in 1.8 million Syrian refugees since the conflict in Syria erupted in 2011. AFP PHOTO / BULENT KILIC

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER