Siirt’te Katledilen HPG’liye işkence mi yapıldı?

1
2.081 kez

Siirt’tin Eruh ilçesinde, askerlerce kurulan pusuda yaşamını yitirdiği belirtilen kimliği henüz belirlenemeyen HPG gerillasının otopsi işlemleri tamamlandı. Resmi rapor açıklanmasa da vücudunda iki kurşun izine rastlandığı öğrenilen HPG’linin, yüzünde yine ezilmelerle karşılaşılması, sağ yakalandıktan sonra işkenceye maruz kalmış olabileceği kuşkularına yol açtı.

Siirt’in Eruh ilçesine bağlı Garisan bölgesinde 3 gün önce yapılan askeri operasyonda, yerel kaynakların anlatımlarına göre kurulan pusu sonucu katledilen HPG’li kadın gerillanın kimliği henüz tespit edilemedi. HPG’linin cenazesinin bulunduğu bölgede, köylülerin çatışma göstergesi olabilecek hiçbir mermi kovanına rastlanmamış olması bu iddiayı güçlendirirken, kadın gerillanın cenazesinin getirildiği Siirt Devlet Hastanesi’ndeki otopsi işlemleri tamamlandı.

Olayın duyulmasının ardından aralarında HDP, DBP il örgütleri, MEYA-DER yöneticileri ile HDP Siirt milletvekillerinin de bulunduğu onlarca yurttaş, sabah erken saatlerden itibaren otopsi işleminin yapıldığı hastane önünde toplandı.

Savcılık gözetiminde yapılan otopsi işleminin ardından herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak edinilen bilgilere göre, kadın gerillanın kolunda ve bacağında iki kurşun girişi tespit edildi. Yine kadın gerillanın yüzünün ezildiği de öğrenildi.

Sözkonuzu mermi ve yaralanma izleri, kadın gerillanın yaralı olarak yakalandıktan sonra işkence edilerek katledilmiş olabileceği kuşkularına yol açtı.

Tamamlanan otopsi işlemlerinin ardından MEYA-DER yöneticileri, cenazeyi teslim almak üzere savcı ile görüştü. Ancak, cenazenin kimliğinin tespit edilmediği, tespit edilmesi halinde de yine ailesine teslim edilebileceği ifade edildi.

Savcının bu tutumuna karşı HDP Siirt milletvekilleri Kadri Yıldırım, Hatice Seviptekin ile İHD Siirt Şube Başkanı Zana Aksu’dan oluşan bir heyet, cenazeyi teslim almak için Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz ile görüştü. Ancak bu görüşmeden de herhangi bir sonuç çıkmadı.

Siirt Devlet Hastanesi’nde yapılan otopsi işlemlerinden kimliği belirlenemeyen HPG’linin cenazesi, hastanenin morguna kaldırıldı.

 

DİHA

 

1 YORUM

CEVAP VER