Siirt Devlet Hastanesinden Skandal Duyuru

0
4.941 kez

Siirt Devlet Hastanesi yönetimi, hastane içerisine stajyer emekçilere yönelik skandal bir duyuru yazısı astı.

 

Siirt Devlet Hastanesi yönetimi 15.06.2012 tarihi saat 11:00 civarında stajyer öğrencilerin özlük haklarını açıkça gasp eden bir duyuru yazısını hastane içerisine asarak bir skandala imza attı. Anlatım bozukluğu ile de dikkat çeken duyuru yazısında şöyle denildi:

“DUYURU 112

STAJERLERİN

HASTANE

STAJERLERİN YEMEK HAKKI

VERİLMEMİŞTİR

HASTANE

YÖNETİMİ”

 

Siirt Devlet Hastanesi yönetimi, bu skandal duyuru ile Stajyer Hakları Yönetmeliğinin 89.Maddesini açıkça ihlal etti. İlgili yönetmelikteki 89.maddede şöyle deniliyor:

MADDE 89: Kurumlarda, kadrolarında bulunan tüm personel ile yönetmelikler gereği hastanede staj yapan öğrencilere ve hizmetiçi eğitime gelen sağlık ve yardımcı sağlık personeline  öğle yemeği, bunlardan kurumda yatanlarla bu yönetmeliğin ilgili maddelerindeki hükümlere göre sürekli olarak kurumda kalanlar ve nöbetçilere üç öğün yemek ve vardiya uygulanan kurumlarda vardiyaya kalan personele çalışma sürelerine isabet eden öğünlerde yemek verilir.

 

İddiaya göre Siirt Devlet Hastanesi, bu maddenin hükmünü yerine getirmemek için hastaneye stajyer kabul ettiğinde stajyer sözleşmelerine stajyerlerin kendi el yazılarıyla “Hastanenin maaşından faydalanmak istemiyorum.” şeklinde bir yazı yazmalarını zorunlu tutuyor. Stajyer öğrenci yemek istediğini belirtip bu hakkından vazgeçemeyeceğini dile getirerek böyle bir yazı yazıp imzalayamayacağını açıklayınca da Stajyer dosyasının onaylanmadığı iddia ediliyor.

 

SiirttenÖte

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER