PYD’nin Akçakale Sınır Kapısını Kapattığı Yaygarası Fos Çıktı

0
495 kez

URFA (DİHA) – YPG’nin “Kontrolsüz geçişler” ile mayın ve patlayıcı temizleme çalışmaları nedeniyle geri dönüşleri 2 günlüğüne durdurduğu Girê Spî’ye geçmek isteyen Rojavalılar sınır kapısında beklemeye devam ediyor.

Girê Spî kentinin YPG/YPJ ve Burkan El Fırat güçleri tarafından özgürleştirilmesinin ardından DAİŞ çetecilerinin zulüm ve katliamlarından kaçarak kuzeye geçen Rojavalı yurttaşlar, topraklarına tekrar dönmeyi bekliyor. Kentin özgürleşmesinin hemen ardından binlerce kişinin geri dönüş yaptığı Girê Spî’ye dün geçişler YPG tarafından kentteki mayın, tuzaklama ve patlayıcı temizleme çalışmalarının henüz devam ettiği gerekçesiyle 2 günlük bir süre ile durdurulmuştu. YPG tarafından yapılan açıklamada, sınır hattı ve sınır kapısından yapılan yoğun geçişlerin kontrolsüz olmasının emniyet açısından sakıncalarına dikkat çekilerek, konuya ilişkin düzenlemeler yapıldığı belirtildi. Dün ve bugün izin verilmeyen geçişlerin yarından itibaren tekrar başlaması bekleniyor. Girê Spî’ye geçmeyi bekleyen bir grup Rojavalı’nın sınır kapısındaki bekleyişi ise devam ediyor.

Gazetecilerin tehdit edildiği sınır kapısında herhangi tedbir alınmadı

Dün gazetecilerin, Girê Spî’den Akçakale’ye geçen DAİŞ çetecileri ve yerel destekçileri tarafından tehdit edildiği sınır kapısında, görev yapan polislerin, kamuoyuna yansıyan ve geniş yankı bulan gazetecilerin tehdit edilmesine ilişkin herhangi bir önlem almadığı belirtildi. Öte yandan sınır geçişleri sırasında ve öncesinde Akçakale’ye geçtikleri ileri sürülen DAİŞ çetelerinin karargâhı olduğu belirtilen ilçenin doğusundaki İlle (Öncül) Mahallesi’nde bulunan evle ilgili de herhangi bir gelişme yaşanmazken, buradaki hareketlilik de devam ediyor.

(ip/zk/pu)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER