‘Savcı bombalı saldırıya adli vaka olarak bakıyor’

0
464 kez

HDP Mersin İl Eşbaşkanı Selman Günbat, HDP Mersin ve Adana il binalarına yapılan bombalı saldırıların üzerinden 1 ay geçmesine rağmen hala faillerin bulunmadığını belirterek, “Saldırının üzeri kapatılmak isteniyor” dedi. Av. Bedri Kuran ise, savcılığın bombalı saldırıya adli vaka olarak baktığını kaydederek, dosyaya konulan gizlilik kararının kaldırılarak gerçek faillerin bulunmasını istedi.

HDP Mersin ve Adana binalarına yönelik 18 Mayıs’ta düzenlenen ve 4 kişinin yaralandığı bombalı saldırıların üzerinden bir ay geçmesine rağmen failler bulunmadı. Adana ve Mersin’de saldırıları gerçekleştiren kişinin aynı kişi olduğu iddia edilirken, dosyaya ise gizlilik kararı konuldu. DİHA’ya konuşan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Selman Günbat, dosyadaki gizlilik kararına rağmen failin isminin ve fotoğrafının basın-yayın organlarına servis edilmesinin soru işaretleri olduğunu belirterek, saldırıya ilişkin herhangi bir bilgi sahibi olmadıklarını söyledi. Günbat, “Bize bundan sonra gelişebilecek herhangi saldırıdan yetkililer sorumludur” dedi.

‘Saldırının üzeri örtülmek mi isteniyor’

Günbat, seçim çalışmaları boyunca birçok kez saldırılara maruz kaldıklarını vurgulayarak, “Bu saldırıların en kapsamlısı ise HDP Adana ve Mersin’de katliam amaçlı yapılan bombalı saldırılar oldu. Saldırılar üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen hala soruşturmayı yürüten savcılıkla görüşemiyoruz. Savcının bu tutumu akıllara saldırının üzeri örtülmek mi isteniyor sorularını getiriyor” dedi. Saldırının üzerinden uzun bir zaman geçmesine rağmen ne valilikten ne de savcılıktan her hangi bir bilgilendirme yapılmadığını söyleyen Günbat, “En azından yetkili birimlerce saldırıya ilişkin var olan gelişmeler bizimle paylaşılabilirdi. Saldırının akabinde soruşturmayı yürüten savcılıkla görüşme talep ettik, fakat savcılık bize yazılı bir cevap vererek görüşme talebimizi reddetti” diye konuştu.

‘Bombalı saldırı organizeli yapıldı’

Saldırının bir kişinin planlamadığını, örgütlü ve organizeli olduğunu hatırlatan Günbat, “Bizimle görüşmeyi bile kabul etmeyen yetkililer şunu bilsin ki gelişebilecek her türlü saldırıdan kendileri sorumludur” şeklinde konuştu.

Kuran: Savcılık bombalı saldırıya adli vaka olarak bakıyor

Av. Bedri Kuran ise, bombalı saldırıların ardından avukatlar olarak bazı girişimlerde bulunduklarını belirterek, “Görüşme talebimiz oldu fakat savcı hiçbir şekilde görüşme talebini parti yetkilileri ve temsilcileriyle kabul etmedi. Aslında olayın başından itibaren olay olur olmaz, soruşturma savcısının ve devlet erkânının olay yerine gelmesi gerekiyordu” dedi. Soruşturma savcısının birebir olay yerini incelemesi gerektiğini vurgulayan Kuran, “Savcılık bu olaya adli vaka olarak yaklaşıyor” ifadelerinde bulundu.

Savcılıkla yapmak istedikleri görüşmeye yazılı olarak cevap verildiğini belirten Kuran, şöyle konuştu: “Savcılık siyasi parti temsilcileriyle görüşmek istemediğini bildirdi. Bu yaklaşım ciddi derece de rahatsız verici bir tutum. Eğer saldırı diğer siyasi partilere olsaydı ben inanıyorum ki yaklaşımda bu şekilde olmayacaktı.”

‘Dosyadan gizlilik kararı kaldırılmalı

Soruşturmadan sonuç alamayacakları endişesini taşıdıklarını belirten Kuran, “Sanki basit bir olaymış, partide sanki küçük bir maytap patlatılmış gibi yaklaşım gösteriliyor. İşin bir diğer ilginç yanı ise, bombalı saldırılara ilişkin gelişmeleri dosya da gizlilik kararı olmasına rağmen basından öğreniyoruz” dedi. Kuran, bir an önce dosyadan gizlilik kararının kaldırılarak gerçek faillerin bulunması için yetkilileri göreve çağırdı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER