Siirt’e HPG’linin cenazesi heyete verilmedi

0
2.568 kez

Eruh ilçesi kırsalında askerlerce gerçekleştirilen operasyonda yaşamını yitiren HPG’li Maxzume Muhammedzade cenazesi, oluşturulan ve aralarında milletvekillerinin de olduğu heyete verilmedi.

Siirt’in Eruh ilçesi kırsalında 14 Haziran günü askerler tarafından gerçekleştirilen operasyonda HPG’lilere karşı kurulan pusuda yaşamını yitiren Doğu Kürdistan’ın Selmas kenti doğumlu HPG’li Maxzume Muhammedzade’nin (Sarya Onur) cenazesi, Siirt Devlet Hastanesi Morgu’nda tutuluyor. HDP milletvekilleri Hatice Seviptekin ve Kadri Yıldırım, MEYA-DER, İHD, DBP il eş başkanları, cenazeyi almak için valilikle yaptıkları görüşmelerden bir sonuç çıkmadı. HDP vekillerin de içinde bulunduğu heyetin, Siirt Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşme talebi ise reddedildi. Savcının, prosedür gereği cenazeyi teslim etmek için aile bireylerinden birisini alması gerektiği gerekçesini öne sürdüğü belirtilirken, 15 gün sonra cenazenin defnedilmek üzere belediyeye teslim edileceği öğrenildi.

‘HPG’li Muhammedzade’nin sağ yakalanıp infaz edilerek katledildi’

MEYA-DER Siirt yöneticilerinden Hediye Özer, valilik emriyle yapılan operasyon sonucunda yaşamını yitiren HPG’li dışında 4 HPG’linin daha atılan pusudan kurtulduğunu söyledi. HPG’li Muhammedzade’nin sağ yalanıp infaz edilerek katledildiğini vurgulayan Özer, “2 gün boyunca bu gerillayı güneşin altında bıraktılar. Asker ve valiliğin bu katliamdan haberi vardı. O günden bu yana tam 8 gün geçtiği halde halen cenazemizi alamıyoruz. İlk gün tanklar eşliğinde cenazeyi elimizden alıp, Siirt hastane morguna getirdiler. Ben bir anne olarak, bu süreçte bu yaşanlardan endişeliyim. Bu süreç 90’larda HPG cenazelerine yapılan muameleyi kaldıramaz” diye konuştu.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER