İşçiler Ilısu Baraj inşaatını terk etti

1
2.409 kez

Ilısu Barajı’nda çalışan 3 işçinin, dün işverenin korumaları tarafından silahlı saldırıya uğramasının ardından şantiyeyi basan işçiler, firma ofislerini, iş makinelerini ve çok sayıda servis aracını ateşe verdi. Olay sonrası işçiler inşaatı terk ederken, baraj çalışmaları ise durduruldu.

Mardin ile Şırnak il sınırları arasında bulunan ve bölge halkının tepkisine rağmen yapımına devam edilen Ilısu Barajı’nda çalışan 3 işçinin, dün işverenin korumaları tarafından silahlı saldırıya uğramasının ardından şantiyeyi basan diğer işçi ve yaralananların yakınları, ana firma ofislerini, iş makinelerini ve çok sayıda servis aracını ateşe verdi. Şırnak’ın Güçlükonak ile Mardin’in Dargeçit ilçesi arasında bulunan şantiyede yaşananlarla birlikte bölgeye çok sayıda zırhlı araç, özel harekat timi, çevik kuvvet polisi, TOMA ve asker sevk edilirken, bini aşkın işçinin çalıştığı baraj inşattı işçiler tarafından terk edildi. İşçiler çantaları ile birlikte nizamiye önünde bekleyen araçlara binerek memleketlerine doğru yola çıkarken, Ilısu Barajı çalışmalarının durdurulduğu öğrenildi.

Öte yandan, sendikal örgütlenme talebini iletmek için Mala Mira Şirketi’nin yöneticileri görüşme için giden ve saldırı sonucu yaralanan Ali İnan, Ömer Ekinci ve Ömer Erol isimli işçilerin Siirt Devlet Hastanesi’ndeki tedavileri ise devam ediyor.

 

 

mrdn-drgct-21-06-2015-ilisu-baraji-durduruldu01 mrdn-drgct-21-06-2015-ilisu-baraji-durduruldu2 mrdn-drgct-21-06-2015-ilisu-baraji-durduruldu3

1 YORUM

  1. bu barajı yapan firmanın sahibi değilmiydi ses kaydı düşmüştü sosyal medyayada diyordu milletin …(edit)…….. bilmem ne yapayım bende………..(edit)…………………….. eger devlet devlet olsaydı ……(edit)………………….. bu adama iş vermezlerdi demekki bundan nemalanıyorlar para her şeyden üstündür ha

CEVAP VER