Kapı yeniden açıldı, Arap aşiretlerden YPG’ye teşekkür

0
706 kez

YPG/YPJ ve Burkan El Fırat güçlerinin Girê Spî’yi barbar DAİŞ çetelerinden kurtardıktan sonra Türkiye’nin kapattığı Akçakale Sınır Kapısı’nın açılmasıyla Girê Spîliler tekrardan topraklarına dönmeye başladı. YPG’nin Girê Spî karargâhını ziyaret eden Arap aşiret liderleri, Girê Spî’yi özgürleştirdikleri için özgürlük güçlerine teşekkür etti.

YPG/YPJ ve Burkan El Fırat’ın öncülük ettiği özgürlük güçleri Girê Spi’yi (Til Ebyad) özgürleştirdikten sonra kentteki mayınları temizlemek için geçici olarak sınır kapısını sivillere kapatmıştı. Ancak daha sonra açılan kapı, bu kez Türkiye tarafından kapatıldı. Türkiye’nin kapıyı kapattığı gün, AKP’nin havuz medyası da “YPG kapıyı sivillere kapattı” başlıklarını atarak, “PYD’nin etnik temizlik yaptığı” yalanını ortaya attı. YPG kaynaklarından ise, “Kapıyı Türk tarafı kapattı” açıklaması geldi. Geçen hafta 2 bin Girê Spîli’nin geçişine izin verilirken, bugün tekrardan Türkiye’nin Akçakale Sınır Kapısı’nı açmasıyla siviller Girê Spî’ye dönmeye başladı. Sabah saatlerinde açılan kapıdan şuana kadar bin 500 kişi Akçakale’den Girê Spî’ye geçiş yaptığı kaydedildi.

Arap aşiret liderlerinden YPG’ye teşekkür

Öte yandan bugün sabah saatlerinde Mebruqa, Siluk, Girê Spî ve Eyn-El İs bölgelerinden 20’yi aşkın Arap aşiret liderinin YPG’nin Girê Spî’deki karargâhına bir ziyaret gerçekleştirdiği öğrenildi. Arap liderlerini karşılayan YPG/YPJ ve özgürlük güçleri, sıcak ortamda DAİŞ egemenliği döneminde Arap halkının maruz kaldığı zulmü dinledi. Arap aşiret liderleri, özgürlük güçlerine Girê Spî’yi özgürleştirdikleri teşekkür ederken Arap, Kürt ve Türkmen halklarının birlikte yaşayacaklarını ve kimsenin halkların arasına nifak sokamayacağını kaydetti.

 

DİHA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER