PYD Başkanı ile YPJ komutanı İtalya Parlamentosu’nda

0
840 kez

İtalya hükümetinin resmi daveti üzerine İtalya’ya giden PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Kobanê Kantonu eşbaşkanı Enver Müslim ve YPJ komutanı Nesrin Abdullah, İtalyan parlamentosunda konuştu.

 

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Kobanê Kantonu Yürütme Meclisi Başkanı Enver Müslim, YPJ Komutanı Nesrin Abdullah’tan oluşan heyet İtalya’da hükümet nezdinde görüşmeler yapacak. İlk görüşmesini İtalya Parlamento Başkanı ile yapacak olan heyet Milano ve Palermo belediye başkanlarıyla resmi görüşmeler gerçekleştirecet. Heyet çeşitli sivil toplum örgütleri, sendikalar ve kurumlarla görüşerek Rojava’da uygulanan Demokratik Özerklik sistemini anlatacak. Görüşmelerin ana gündemi ise Kobanê’nin yeniden inşası konusu olacak. TEV DEM Eşbaşkanı Sinem Muhammed de önümüzdeki günlerde delegasyona dahil olacak.

Heyetin geliş amacı ve programını kamuoyuna duyurmak için bugün İtalyan parlamentosunda bir basın açıklaması yapıldı. Basın toplantısına heyet üyelerinin yanısıra Parlamento Dışişleri komisyonu üyesi SEL milletvekili Erasmo Palazzotto, AP milletveki Curzio Maltese, Un Punto Per adlı STÖ’nün başkanı Martina Pignatti katıldı. YPJ Komutanı Nesrin Abdullah, Elysee sarayında olduğu gibi basın toplantısına üniformasıyla katıldı.

‘Rojava sistemini destekliyoruz’

Saat 11:30’da başlayan basın toplantısında ilk olarak milletvekili Erasmo Palazzotto konuştu. Rojava’da Kürtlerin kendi iradesiyle cinsiyet özgürlükçü ve ekolojist bir sistem oluşturduğuna dikkat çeken Palazzotto, bu sistemin korunması için yürütülen mücadelenin meşruluğuna değindi. Ayrıca Rojava’daki sistemin sadece Kürt halkının haklarını değil bölgedeki tüm halklar, inanç ve kültürlerin koruyucusu olduğunu söyledi. Bu sistemi desteklediklerini, bunu göstermek için de Rojava delegasyonunu resmi olarak davet ettiklerini belirten Palazzotto, delegasyonun İtalya temasları kapsamında birlikte çalıştıkları UİKİ Onlus’a teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Curzio Maltese de, Rojava’nın tüm insanlığı ve medeniyeti savunan bir yapı olduğunu söyleyerek bu sistemi ayakta tutabilmek için AP’nin gereken desteği sunması için çabalayacaklarını belirtti.

‘İtalyan kamuoyuna ilgi ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz’

Rojava delegasyonu adına ilk konuşmayı PYD Eşbaşkanı Salih Muslim yaptı. Müslim, ilk olarak Rojava kantonlarının işleyişi ve kurumsallaşmaları hakkında bilgiler verdi. PYD’nin DAİŞ’ten tehlikeli olduğunu savunan çevrelere yanıt olarak da “Amacımız öncelikle otonom bölgenin güvenliği ve Suriye’de demokratik bir yapının kurulmasıdır.” dedi. Müslim ayrıca İtalyan kamuoyuna Kobanê direnişine ve Rojava sistemine gösterdiği ilgi ve desteğinden ötürü teşekkür etti.

‘Kobanê’yi layık olduğu gibi yaşanılır bir hale getirmeliyiz’

Kobanê Kantonu Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Enwer Müslim de, sözlerine Kobanê direnişi ve inşa çalışmalarında kendilerine destek olan İtalyan sivil toplum örgütleri, partiler ve kamuoyuna teşekkür ederek başladı. Konuşmasının büyük bölümünü kentin inşa çalışmalarına ayıran Müslim, yüzde 70’inden fazlası yerle bir olmuş bir kenti yeniden inşa etmek için direniş sürecinde olduğu gibi uluslararası desteğe ihtiyaçları olduğunu vurguladı. Enwer Muslim, şimdiye dek 125 bin kişinin kente döndüğünü, dönmeyi bekleyen 330 bin kişinin olduğunu vurgulayarak, “Kobanê’yi layık olduğu gibi yaşanılır bir hale getirmeliyiz.” dedi.

‘Tel Ebyad üzerinde işgal planlarımız yok’

Tel Ebyad’a yönelik gerçekleştirilen operasyonun amacına ilişkin olarak İtalya parlamentosuna bilgi veren YPJ komutanı Nesrin Abdullah, amaçlarının bölgeyi DAİŞ çetelerinden kurtarmak ve Tel Ebyad’da yaşayan halkların huzurlu bir şekilde yaşamlarını sürdürmesini sağlamak olduğunu söyledi.

YPJ komutanı Nesrin Abdullah, YPG ve YPJ güçlerinin Tel Ebyad’ı işgal ettiği, halklar arasında ayırım yaptığı, Arap ve Türkmenleri bölgeden çıkartararak yerlerine Kürtleri yerleştirdiği iddialarına ise şu şekilde yanıt verdi: “Bölgeyi işgal etme, orada yaşayan halkları yerlerinden çıkartma gibi bir amacımız yok. Halka geri dönmeleri yönünde zaten çağrı yapıldı, büyük bir çoğunluğu döndü ve hala da dönmeye devam ediyorlar. Halkın günlük yaşam ihtiyaçları karşılanıyor.”

‘Tel Ebyad’da kadınlar için dernek açtık’

Rakka ve Tel Ebyad’da DAİŞ çetelerinin kaçırdığı, zarar verdiği kadınların sığınabileceği, korunabileceği ve kendilerini güvende hissedebileceği bir dernek kurduklarını söyleyen Nesrin Abdullah, YPG ve YPJ güçlerinin bölgeyi savunduğunu ve halka her türlü hizmeti sunduğunu söyledi.

Nesrin Abdullah devamla şunları kaydetti: “Orada yaşam normale dönmüş durumda. YPG ve YPJ güçleri bölgeyi savunuyor. Birçok basın yayın kuruluşu doğru olmayan haberler yayınladılar, milliyetçiliğin yapıldığı, halklar arasında ayrım yapıldığı yönünde haberler yapıldı. Bu söylenenler doğru değildir. Biz şimdi de söylüyoruz, kim gidip orayı görmek ve durumu yerinden takip etmek istiyorsa gidebilir. Bunun imkanları oluşmuştur. YPG olarak amacımız, o bölgede yaşayan tüm halkları aralarına hiçbir fark ve ayırım koymadan korumaktır.”

‘Tüm kadınların özgürlük gücüyüz’

YPG ve YPJ güçleri arasında nasıl bir ilişki olduğuna yönelik soruya da YPJ komutanı Nesrin Abdullah şu yanıtı verdi: “Ortak bir sistemleri var. Fakat YPG sistemi içerisinde YPJ’nin özgün örgütlenmesi var. Her iki örgütün de ortak amaçları var. Felsefi, cinsiyet eşitliğine dayalı yeni bir yaşamı hedefliyorlar. YPJ’nin özgün bir sistemi var, konferans ve toplantıları özgündür. Kendi hakkında da karar alma iradesine sahiptir. Komutanlığı var, kendi kendisini yönetiyor. Kadınların özgürleştirilmesi için kendisine belirlemiş olduğu bir mücadele çizgisi var. Oluşumunu tamamlamıştır. Bu gücün bir niteliğe ulaşması için hem askeri akademilerini, hem de özgün eğitim alanlarını oluşturmuştur.”

Rojava devriminin bir kadın devrimi olduğunu söyleyen Nesrin Abdullah YPJ’nin sadece savunma göreviyle sorumlu olmadığını, toplumun ve kadınların tüm sorunlarıyla ilgili olduğunu söyledi. Nesrin devamla; “YPJ tüm kadınların öz savunma gücü olarak da örgütleniyor, yine toplumun öz savunma gücüdür. İnsanlığın değerlerinin tümü için bir savunma örgütüdür, bunun garantisidir. Rojava devrimi bir kadın devrimidir. Bu savaşta açığa çıkan birçok sembolümüz oldu. Kadınlar da en ön cephede savaştı. Şimdi yüzlerce kadın şehidimiz var, onlar mücadelemizin mirasıdırlar. Onlarcası fedai eylem gerçekleştirdi. Gerçekten de DAİŞ gibi bir düşman gücünü kadının örgütlü iradesi kırmıştır. Kadınlar olarak böylesi vahşi bir düşmana karşı savaş bizim için şereftir. Mücadelemizi bu temelde kararlılıkla yürüteceğiz. YPJ olarak bu mücadelemiz devam edecek ve gücümüze güveniyoruz. Tüm kadınlara da YPJ’ye daha fazla destek sunmaları yönünde çağrıda bulunuyoruz.”

‘Askeri malzemeye ihtiyaç var’

YPJ komutanı Nesrin Abdullah yaptığı konuşmada son olarak askeri malzeme ihtiyaçlarını ve savaşta yaralanan savaşçılarının tedavi sorunlarını da gündeme getirdi. Nesrin Abdullah; “Bu savaşı daha güçlü yürütmemiz için ihtiyaçlarımız oluyor. Uçak olmasa bile tüm silah çeşitleri bize gerekli. Yoğun bir savaş yürütüldü, çok fazla yaralımız oldu. Durumu ağır olan yaralılarımız var, Rojava’da tedavilerini yapamıyoruz. Bunun için onların dışarı çıkması gerekiyor, arkadaşlarımızın dışarı çıkıp tedavi görmesi yönünde desteğe ihtiyacımız var. Lojistik ve maddi desteğe de ihtiyacımız var.” dedi.

Rojava heyetinin İtalya’daki resmi görüşmelerinin birkaç gün daha devam edeceği öğrenilirken, heyetin bugünkü yoğun programının SEL (Sinistra Ecologia Liberta) Grup Başkanı Nichi Vendola ile yapacakları görüşme ile devam edecek. Heyet bugün ayrıca Kobanê ile kardeş belediye olan Roma Belediyesi’nde resmi bir görüşme yapacak.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER