Siirt’te Hasta tutsağa hastanede insanlık dışı uygulama

2
2.048 kez

Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kadın tutsak Emel Gültekin, tedavi gördüğü hastanede insanlık dışı uygulamalara maruz kaldı. Emel, hastanenin mahkum koğuşunda yaşadıklarına ilişkin İHD Siirt Şubesi ve Siirt TUHAD-DER’e mektup gönderirken savcılığa da suç duyurusunda bulundu.

Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kadın tutsak Emel Gültekin, tedavi gördüğü hastanede insanlık dışı uygulamalara maruz kaldı. 10 günlüğüne Siirt Devlet Hastanesi’ne sevk edilen hasta tutsak Emel, mahkum koğuşunda yaşadıklarına ilişkin İHD Siirt Şubesi ve Siirt TUHAD-DER’e mektup gönderirken savcılığa da suç duyurusunda bulundu. Bel fıtığının yanı sıra dizinden ameliyat olan Emel, kötüleşen durumuna rağmen 10 gün boyunca hastanede yaşadığı sağlıksız ortamdan kurtulmak için doktora durumunu ilettiğini belirtti. Yatırıldığı mahkum odasında kişinin nefes alabileceği bir deliğin dahi bırakılmadığını belirten Emel, var olan havalandırmanın açılmasının da adeta odadaki oksijeni çektiğini aktardı.
Yaşadıklarına karşı açlık grevi yapan Emel, sadece 2 defaya mahsus temiz çarşaf alabildiğini, masası olmadığı için yatağında yemek yediğini kaydetti. Emel, “Son günlerde havasız odamdan, çöpler bile alınmayıp gündelik temizlik yapılmadı. Yemek saatlerine kendilerine göre belirliyorlar” diye aktardı.

Agorafobi (kapalı alan fobisi) olduğuna dair raporu olmasına rağmen bu alanda tutulduğunu belirten Emel, “Koğuşumda defalarca fenalaştığım halde müdahale edilmedi. En son sakinleştirici iğne için 122 acili aradılar. Uzun bir zamandan sonra sağlıkçıya ulaşıldı ve nihayetinde bir iğne yapılıp bana hiç bir şey denilmeden gidildi. Defalarca yazdığım dilekçelere cevap alamadım. Tüm haklarım yasalar gözetilmeksizin çiğnendi. Kendini muhatap gören bir kurumun olmayışından sorunlara bir çözüm bulunamadı. Hastane cezaevini, cezaevi hastaneyi muhatap gösteriyor. Bu anlamda kurumlara suç duyurusunda bulunamıyorum” ifadeleriyle yaşadıklarını anlattı.

JİNHA

2 YORUMLAR

  1. Said arkadaş sizde bu devlet zihniyeti oldukça halkta ezilir vatandaşta ölür kadının yazdıklarını iyi oku diyorki yemekler keyfi muameleye göre geliyor.eminimki siyasi suçtan yatan bi insan ve eminimki suçu yok.Farzı misal suçu var yine bunları görmesi reva mı insandan bahsediyoruz dilerim allahtan aynı durum senin başına gelir said …

  2. Bu haberı yapan arkadaşı ve bu haberın olması ıcın caba sarf eden ınsanları Allaha havale edıyorum , Hiçmi okuma yazmaları yok yada akıl fikir . Kapalı ortam fobısı ne sacmalaık cezavınde olacaksın kapalı ortam fobın olacak , Allah allah ozaman sen gıt cezanı sokaaklarda gecır . ben sağlıkcı değilim fakat bu konuyu cok ıyı bılıyorum . kapalı ortam fobısı odada olmaz salonda olmaz cok dar cok metrekare olan dar yerlerde olur . Bu arada bu mahkum arkadaş cok seyden sıkayetcı pekı . maem bu kadar seyden sıkayetcısın ve eleştırıyorsun acaba sen hiç kendine baktınmı yada orda ne işin var yaptıgın kanunsuz yasa dışı suc ıle ılgılı eleştırı yaptınmı . Memeekete yuzyıllar sonra bır hızmet gelmış onuda kalkıp eleştıreceksın vay anam vay ne guzel memleket

CEVAP VER