Siirt’te HPG’li Muhammedzade’nin cenazesi memleketine uğurlandı

1
2.656 kez

SİİRT (DİHA) – Siirt’in Eruh ilçesi kırsalında askerler tarafından kurulan pusuda yaşamını yitiren HPG’li Maxzume Muhammedzade’nin (Sarya Onur) cenazesi, günler sonra yapılan DNA eşleştirilmesi sonrası ailesi tarafından teslim alındı. Ailesi ile birlikte binlerce yurttaş tarafından teslim alınan Muhammedzade’nin cenazesi, memleketi olan Doğu Kürdistan’ın Selmas kentine uğurlandı.

Siirt’in Eruh ilçesi kırsalında 14 Haziran’da askerler tarafından HPG’lilere karşı kurulan pusuda yaşamını yitiren HPG’li Maxzume Muhammedzade’nin (Sarya Onur) cenazesi, yaşadıkları Doğu Kürdistan’ın Selmas kentinden Siirt’te gelen ailesinden alınan DNA örneklerinin eşleştirilmesinin ardından ailesine teslim edildi. Garisan bölgesinde yaşamını yitirmesi sonrası bölgeden alınan Muhammedzade’nin cenazesi, Pervari ilçesinde bulunan “Resul û Azime Şehitliği”nde defnedilmek istenmiş ancak, savcılık tarafından engellenerek cenaze otopsi işlemleri için Siirt Devlet Hastanesi morguna kaldırılmıştı.

Ailesinden başka kimseye verilmediği 8 gündür hastane morgunda de tutulan Muhammedzade’nin ailesi en sonunda Siirt’te ulaşarak, Muhammedzade’nin kendi çocukları olduğunu kanıtlamak üzere DNA örneği verdi. Alınan örneklerin eşleşmesi sonucu ise Muhammedzade’nin cenazesi bu akşam ailesine teslim edildi.

Aile ile birlikte yüzlerce kişiyi cenazeyi teslim almak üzere hastanenin önüne akın etti.

Hastane önüne akın eden yurttaşlar, Muhammedzade’nin katledilmesine ve günlerdir yapılan engellemelere “Katil T.C. hesap verecek”, “PKK intikam”, “Şehîd namirin” sloganları atarak tepki gösterdi.
Uzun süre gösterilen tepkilerin ardından Muhammedzade’nin PKK bayrağına sarılı tabutu morgdan alındı.

Hastanene mescidinde dini vecibeleri yerine getirilen Muhammedzade’nin şahsında hastane önünde demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda da bulunuldu.

‘Özgür Kürdistan uğuruna Kürt gençleri her yerde savaşır’

Ailesi ile birlikte Siirt’te gelen Muhammedzadenin’in kız kardeşinin eşi Cemal Muhammed Puri, hastane önünde yaptığı konuşmada Kuzey Kürdistan halkının şehidine sahip çıktığını söyledi.
“Yoldaşım 4 parça Kürdistan’ın tek amacı için şehit düştü” diyen Puri, Kürdistan düşmanlarının her yerde bir olduğunu ifade ederek, “Kürdistan üzerine hesap yapanlar, 4 parçada aynıdır. Düşmanlar bilsin ki; Sarya gibi dağlarda ve ovalarda savaşan binlerce Kürt genci var. Özgür Kürdistan uğruna her yerde savaşırlar” diye konuştu.

Puri ardından söz alan MEYA-DER Siirt Şube Sözcüsü Berivan Karakoyun da AKP Hükümeti’nin 2 yıldır PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yürüttüğü çözüm sürecinden bu infazın gerçekleşmesi kabul edilir bir durum olmadığını dile getirdi. Karakoyun, “Devletin Kürt halkıyla er yada geç, rehber Apo ile çözüm süreci için oluşturulan masada oturmaya mecburdur” dedi.

Yapılan konuşmalar ardından kitle, HPG’li Muhammedzade’nin ailesinin bağrına basarak, cenaze aracını Eruh yoluna kadar yürüyerek götürdükten sonra yüzlerce araç konvoyla cenazeyi Şırnak doğru uğurlandı. Konvoy tarafından Muhammedzade’nin cenazesini taşıyan araca Habur Sınır Kapısı’na kadar eşlik edecek.

Muhammedzaden’in cenazesini Federal Kürdistan üzerinden götürüleceği memleketi olan Doğu Kürdistan’ın Selmas kentinde yapılacak tören sonrası defnedileceği öğrenildi.

 

DİHA

23-06-15-srt-hpg-cenaze-ugurlama 23-06-15-srt-hpg-cenaze-ugurlama1 23-06-15-srt-hpg-cenaze-ugurlama2 23-06-15-srt-hpg-cenaze-ugurlama3 23-06-15-srt-hpg-cenaze-ugurlama4 23-06-15-srt-hpg-cenaze-ugurlama5 23-06-15-srt-hpg-cenaze-ugurlama6 23-06-15-srt-hpg-cenaze-ugurlama7 23-06-15-srt-hpg-cenaze-ugurlama8 23-06-15-srt-hpg-cenaze-ugurlama9

1 YORUM

CEVAP VER