Kobanê’ye sızan DAİŞ çeteleri sivillere saldırdı

0
754 kez

ANHA

DAIŞ çetelerinin Kobani’ye yönelik saldırısında 12 sivil yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı. Şiddetli çatışmalar devam ediyor.

ANHA muhabirlerinin aktardıkları bilgilere göre; DAIŞ çetelerinin sabah erken saatlerde Türkiye tarfından Kobani’ye yönelik üç koldan düzenlediği saldırılarda ilk bilgilere göre en az 12 sivil yaşamını yitirdi. çoğunluğu çocuk ve kadın olmak üzere 35 sivil de saldırılar sonucunda yaralandı.

Muhabirler, DAIŞ çetelerinin karşılaştıkları herkesi sivil-asker gözetmeksizin taradığını belirtti.

YPG ve Asayiş güçlerinin kentin bazı bölgelerinde çetelere yönelik operasyon başlattığı ve kimi yerlerde YPG güçleri ile DAIŞ çeteleri arasında çatışmalar yaşandığı öğrenildi.

DİHA

Kobanê’ye sızan DAİŞ çetelerinin sivillere yönelik saldırısında ilk belirlemelere göre, 12 kişi yaşamını yitirdi, 38 kişi yaralandı. Ölü ve yaralı sayısının artabileceği belirtiliyor. YPG/YPJ güçleri, bombalı saldırıdan sonra sivilleri tarayan çeteleri çembere alırken, kentte silah sesleri ve sınıra yakın bazı köylerde de dumanlar yükseliyor. Çetelerin, kentte Türkiye ve güney bölgesinden sızdığı iddia ediliyor. Suruçlular da sınıra ve hastanelere akın etti.

Kobanê güne DAİŞ çetelerinin saldırısıyla uyandı. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, çeteler, sabah saat 05.00 sularında Kobanê-Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarında önce bomba yüklü motosiklet, sonra yine bomba yüklü araçlarla sivilleri hedef aldı. DAİŞ çeteleri, patlamadan sonra evlerinden çıkan sivilleri taradı. Karşılaştıkları herkesi tarayan DAİŞ çetelerinin saldırısında ilk belirlemelere göre, 12 sivil yaşamını yitirdi, 38 kişi de yaralandı. Ölen ve yaralananların çoğunun patlamadan değil, silahlı tarama sonucu yaşandığı kaydedildi. Ölü ve yaralı sayısının artabileceğinden söz ediliyor. Yaralılar, çatışmalar sürdüğü için Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan değil Boydê’den (Yumurtalık) alınarak Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Durumu ağır olan yaralılar Urfa’daki hastanelere sevk edildi.

Kentte silah sesleri, köylerde dumanlar yükseldi

Çatışmaların kenttin üç bölgesinde sürdüğü bildirildi. Güney bölgesinde, Kaniya Kurda ve sınır kapısına yakın yerde çatışmaların devam ettiği Kobanê’de sınır kapısının YPG’lilerin kontrolünde olduğu belirtildi. Kentte silah sesleri artarken, Kobanê’nin batısında bulunan ve sınır kapısına yakın olan Mizirdavud köyünde, Haleç yolunda ve Şêran köylerinde dumanlar yükseliyor. Dumanların tüm köyü kapladığı bildirildi.

Suruçlular sınıra ve hastanelere akın etti

Patlamadan sonra Suruçlular sınır kapısına doğru harekete geçti. Ancak sınır kapısına yakın Boydê kavşağında yolu tutan askerler, Suruçların geçişine izin vermedi. Bunun üzerine Suruçlular Kobanê’de yaşananları takip etmek için Kobanê’yi tam karşıdan gören Seyir Tepesi’ne akın etti. Öte yandan kan ihtiyacı olabilir diye yurttaşlar yaralıların bulunduğu hastanelere gitti.

Çeteler Türkiye’den ve güneyden sızdı iddiası

Kobanê’ye sızan çetelere yönelik YPG/YPJ güçleri operasyon başlatırken, çetelerin kentte iki yerden sızabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Yerel kaynaklara göre, bomba yüklü motosiklet ve araç Türkiye tarafından, çetelerin ise Kobanê’nin güneyinde bulunan Sırrın beldesi tarafından sızdı. YPG giysileri giydikleri iddia edilen çetelerin kontrol noktasından kendilerine Burkan El Fırat güçleri olarak tanıtarak geçtiği ileri sürülüyor.

29 Kasım 2014’te de DAİŞ çeteleri, Mürşitpınar Sınır Kapısı’nda askerlerin gözleri önünde Kobanê’ye önce bomba yüklü araçlarla sonra silahlarla saldırdı. Saldırıda, çok sayıda kişi yaşamını yitirmiş ve yaralanmıştı.

 

FOTO: DİHA

urf-25-06-15-suruc-kobane-hastane-sinir1 urf-25-06-15-suruc-kobane-hastane-sinir2 urf-25-06-15-suruc-kobane-hastane-sinir3 urf-25-06-15-suruc-kobane-hastane-sinir5 urf-25-06-15-suruc-kobane-hastane-sinir6 urf-25-06-15-suruc-kobane-hastane-sinir7 urf-25-06-15-suruc-kobane-hastane-sinir8 urf-25-06-15-suruc-kobane-hastane-sinir9 urf-25-06-15-suruc-kobane-hastane-sinir10 urf-25-06-15-suruc-kobane-hastane-sinir11 urf-25-06-15-suruc-kobane-hastane-sinir12 urf-25-06-15-suruc-kobane-hastane-sinir13 urf-25-06-15-suruc-kobane-hastane-sinir14

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER