Siirt Cezaevi’nden 3 çocuk tutsak Siverek’e sürgün edildi

0
1.204 kez

SİİRT (DİHA) – Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 3 çocuk tutsak, sabah saatlerinde aile ve avukatlarından habersiz Siverek T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi.

Siirt’te Haziran ayı başında YDG-H üyesi oldukları gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakılan 11 genç, ancak ardından yapılan itirazla 5 Haziran’da tutuklanmıştı. Tutuklananlar arasında bulunan ve yaşları 18’den küçük olan İ. A. (17), M. E. (17) ve A. C. (17) adlı çocuklar, tutuldukları Siirt Kapalı Cezaevi’nden Urfa’nın Siverek ilçesinde bulunan Siverek T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi.

Sabah saatlerinde olağan haftalık görüş için cezaevine giden aileler, çocuklarının sürgün edildiğinden haberdar oldu. Bunun üzerine Siirt TUHAD-DER Şubesi’nde bir araya gelen aileler, konuyla ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan TUHAD-DER Şube Başkanı Abdulhakim Ekinci, Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan çocuk tutsaklar için yapılan tüm başvurulara ve taleplere rağmen cezaevi yönetimi tarafından bir koğuş açılmadığını belirterek, çocukların siyasi ve adli tutsaklarla aynı koğuşta kaldığını söyledi.

Çocuk tutsakların adli tutsakların koğuşlarında kalmasından kaynaklı çeşitli sorunlar yaşandığını ifade eden Ekinci şunları aktardı: “Çocukların sürgün edildiğini öğrenir öğrenmez savcılık nezdinde görüşmeler başlattık. Cezaevi savcısı ile yaptığımız görüşmede çocukların gönderilmesinden haberinin olmadığını ifade etti. İdare ise savcıdan haber alarak çocukların gönderdiğini belirtti. TUHAD-DER olarak devletin gerek çocuklara ve siyasi tutsaklara yönelik bu tutumu kınıyoruz.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER