HDP, Star Gazetesi için suç duyurusunda bulundu

8
862 kez

HDP, Star gazetesinin HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’ı hedef alan haberi için gazete yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Star gazetesinin HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ı cinsiyetçi söylemlerle hedef alan haberine ilişkin, söz konusu gazetenin yayın sahibi olan Murat Sancak ile sorumlu yaz işleri müdürü Özkan Demir hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

HDP, başvuru dilekçesinde şunlara dikkat çekti:

“*Haber Merkezi’nce yapılan haberde müvekkilin Kobanê’deki DAİŞ katliamını kınayan ve sorumluları teşhir eden açıklamaları, ‘…diğer eş başkan Figen Yüksekdağ tam gaz tahrik ediyor… Türkiye’yi suçlayarak halkı kin ve düşmanlığa sevk edecek açıklamalarda bulundu…’ sözleriyle yorumlanarak, bağlamından koparılmıştır”

‘Kadın kimliğine saldırı’

“*İlgili haber yorumlarıyla müvekkili hedef gösterdiği ve kamuoyundaki saygınlığını rencide etmeyi amaçladığı gibi, habercilik diliyle de müvekkilin kadın kimliğine saldırıda bulunmaktadır. Haberde müvekkilin parti içindeki görevi ‘Selahattin Demirtaş’ın diğer eşi’ şeklinde verilmiştir”

* İlgili haberin ‘Susturun şu şirreti’ başlığı ise tek başına müvekkili hedef göstermekte, tehdit içermektedir.”

‘Basın özgürlüğü olarak görmüyoruz’

* İnternet ve gazete haberi müvekkilin konuşmalarının tahrif edilerek, yorumlanmasıyla oluşturulmuştur. Müvekkilin somut iddia ve siyasi iktidara dönük çağrıları kaynağı belli olmayan bilgilerle çürütülmeye çalışılmış, açıklama anlamı ve bağlamından koparılmıştır. HDP ve Eş Genel Başkan Yüksekdağ bu haberleri basın özgürlüğü kapsamında görmemekte, AKP yanlısı yayın yapma anlayışının yarattığı manipülatif, siyasi bir saldırı olarak değerlendirmektedir.

‘Önleme başvurusu’

Öte yandan, dilekçede, söz konusu haberin Yüksekdağ’ı hedef göstererek can güvenliğini tehlikeye attığından dolayı, suç duyurusunun aynı zamanda “önleme başvurusu” olarak ele alınması gerektiğini vurgulandı. Dilekçede, söz konusu haberin hedef göstermesi ve kurumuna yönelik karalayıcı ifadeler dolayısıyla “örgütlenme, özgürlük ve güvenlik hakkını” ihlal ettiği kaydedildi.

8 YORUMLAR

 1. Star gazetesi, Güneş gazetesi ve Akşam gazeteleri ile 24 tv ve 360 TV’nin sahibi Ethem Sancak Siirtli (Tilollu) bir Arap’tır.
  BMC firmasını beleşe kaptı, sadece arazisinden birkaç milyar dolar Kazandı.
  Bu BMC şirketi İsrail ile ortaklaşa araç imal ediyor. İşine gelince de Irkdaşı İşid’li Arapların yaptığı katliamları da görmemezlikten geliyor.
  Çoğunluğu Sünni Araplar’dan oluştuğu için yaptığı katliamlara bakmadan İşid’i Ypg’ye tercih eden bir yayın Çizgisini benimsiyor Ethem Sancak’ın yayın organları.
  Bakara – Makaracı Egemen Bağış ve Siirt’te vatandaşın sıkıştırması sonucu Silahları Öso’ya gönderdiklerini söyleyen Şaşkın başbakan danışmanı Yasin Aktay gibi Akp’nın ağır TOPları da Ethem Sancak’ın hemşehrisi. Yani Siirtli Tillolu Arap.
  Onların dışında MHP’li Oktay Vural ve MHP’nın yayın organı Ortadoğu Gazetesi kurucusu ve sahibi Zeki Saraçoğlu da Siirt Tillolu bir Arap.
  Toki’nin ihalecisi olarak bilinen ama medyada pek yer edinmeyen ve Bakırköy’de Qatarlı Arap ortaklarıyla 70 metre yüksekliğinde ruhsatsız binalarının imar alanını iki katını kullanan Kuzu Grup’ta yine bunların akrabaları/ırkdaşları. Siirt’te yapılan bütün büyük kamu ihalelerini (siirt Üniversite’si, siirt devlet hastanesi vs) bunlar alıyor. Siirt stso kurulduğundan beri yönetimi bunların elinde.
  Siirt’te 2003 yılında iptal edilen seçimde eniştesine “Yiğit düştüğü yerden kalkar” pankartı ile hayatı değişen Kuzular.
  CB Rte’nin eşi Emine Erdoğan’da Siirtli Arap ve Tillo ilçesinden.
  Bunların Kürt düşmanlığının tarihsel altyapısını Öğrenmek isteyenleri de Siirt’e davet ediyoruz. 50 yaş üstü Kürtler’in zamanında bunlardan neler çektiğini duyduğunuzda kulaklarınıza inanmayacaksınız.

  • belediye bir sürü arap almış işe….haaaaa çöpculuk yapmıyorlar mış…..onlara şoförlük verilmiş….yaaa Allah korkun Arapların bize ve büyüklerimiz yaptıklarını vallahi Türkler yapmadi…..eee eee şapkayı önümüze koyalım hangi işi doğru yaptık ki…kin beklemeye ama geçmişten ders çıkaralım diyorum…

 2. bakıyorum fıgen hanım ın doğruları solemesibazılarına cok fena batmış..yanı9ndayız figen hanım sen dorulara devam et onlar taşlasın …kurt halkı yanındadır…

 3. tanere cevap ey benim satılmış kardeşim ey kendini bilmez dünyada haberi olmayan yaratık sen havuz medyasını herhalde iyi takip ediyorsun tayip erdoğan senide satın almış sabahtan akşama kadar tayip erdoğan havuz medya ethem sancak alçağı kürtlere küfür ediyorlar savaş manşetleri havuz medya atıyor alçak figen mı atıyor salak insan kendini bilmez yaratık oyan ahmak oyan

  • İşte senin seviyen bu kadar ancak küfür eder tehdit edersiniz….Ömer çok konuşma is yap…doğru yaa eskiden derin devlet tehdit ederdi…şimdi ise ömer gibi kendini bilmezler…Yukarıda Allah var bu seçimde doğuda insanlar korkudan yok bela kaza çıkmasın diye hdp oy verdi….yoksa sevdiğinden değil….Şöyle bir bakın Çevrenizde HDP li olmayanı hemen hain ilan ediyorlar..Unutmayın hiç kimse görmek istemediği kadar kör olamaz…..Ayrıca hakaret küfür içerikli mesajı yayinladigi için siirttenote yi kınıyorum….habercilik kendi tarafının küfür ve tehditlerin yayınlamak miş sizin için….

 4. Hakkaten çok konuşuyor….hani halk figeni dinlese kesin 1 saat sonra savaş cikar….yav 80 vekilin var artik ciddi konulari ciddi adamlarla haledin….benim saf kürt halikimi sokaga dokmeyin….

 5. e canım o da biraz düzgün konuşsun. mesnetsiz atıp savuruyo. milletvekili didiğin konuşmadan önce bi tartar lafını doğrumu diye. dan diye ortalığı lafı atmaz

 6. bu star sabah takvim güneş sahiplerine bakın bir laf vardı ya bizim köpeğimiz başkısının evinin önünde havliyor ethem sancak bir siirtli ve bir kürt düşmanı sanki kürtler ırzına geçmiş gibi davranıyor bu kadar alçak olacağını hiç sanmamıştım demekki yanılmışım ama bişey varki bu kürt halkı bu dünyada hiç kimseye boyun eğmemiştir bu alçaklarda eymiyecektir

CEVAP VER