Byakan’da YPG’li Karasu’nun taziyesine kitlesel ziyaret

0
2.485 kez

SİİRT (DİHA) – DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye yönelik başlattığı saldırılar sonrası yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren YPG savaşçısı Şiyar Karasu(Reşîd Avareş) için memleketi Baykan(Hawêl)’da kurulan taziye kitlesel olarak ziyaret edildi.

DAİŞ çetelerinin 25 Haziran’da Kobanê’ye yönelik başlattığı saldırılar sonrası yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren YPG savaşçı Şiyar Karasu(Reşîd Avareş) için Siirt’in Baykan(Hawêl) ilçesinde kurulan taziye çadırı yüzlerce kişi tarafından ziyaret edildi. Aralarında HDP ve DBP Siirt il ve ilçe yöneticileri,  MEYADER temsilcileri, Barış Anneleri Meclisi, belediye eş başkanları ve DBP’li belediye meclis üyelerinin de bulunduğu yüzlerce yurttaş, Cefan Mahallesi Camii önünde kurulan taziye çadırını ziyaret etti. Mahalle girişinde bir araya gelerek yürüyüşe başlayan yurttaşlar, yürüyüş boyunca PKK, KCK ve YPG bayrakları ile yaşamını yitiren YPG’li Karasu’nun posterlerini taşırken, sık sık “Şehîd Namirin”, “Bijî Berxwedana YPG’ê” ve “Bijî Serok Apo” sloganlarını attı. Yürüyüş taziyenin kurulduğu alanda sona ererken, taziye çadırı ve alana YPG bayrakları ve PKK Lideri Abdullah Öcalan ile YPG’li Karasu’nun posterleri asıldı.

Baba Karasu: ‘Ben ve ailem sonuna dek Şiyar ve arkadaşlarının yolunda olacağız’

Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına bulunulan saygı duruşundan sonra konuşan YPG’li Karasu’nun babası İzzettin Karasu, oğlu Şiyar Karasu’nun DAIŞ çeteleri karşısında gerçekleştirdiği fedai eylem sonucu yaşamını yitirdiğini belirterek, “Şehit sadece benim ve ailemin değil, tüm Kürdistan’ın şehididir. O kahramanca bir şekilde bizim için şehit düştü. Ben ve ailem sonuna dek Şiyar ve arkadaşlarının yolunda olacağız” diye konuştu. Baba Karasu’nun konuşması taziyeye gelen yurttaşlar tarafından uzun bir süre alkışlandı.

‘Şiyar ve yoldaşları direnerek Kürt halkının onurunu kurtardılar’

Daha sonra konuşan Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan ise, Kürt halkı olarak zorlu bir süreçten geçtiklerini ifade ederek, “Maalesef Şiyar gibi onurlu Kürt gençlerine, bizi yok sayan ve sömürge haline getiren sistemler, direnmekten, savaşmaktan, şehit düşmekten başka bir yol bırakmıyorlar. Ama bunu yapanlar bir şeyi kaçırdılar, yani Şiyar gibi, Mahsum, Kemal Pirler gibi bu zulüm ve haksızlıklara boyun eğmeyecek insanların var olduğunu hesaba katmadılar. Rojava’da, Suriye’de, Irak’ta yüzyıllık devletler dahi topları, tüfekleri ve ordularıyla bu barbar IŞİD çetelerinin önünden kaçarken; Şiyar ve yoldaşları ellerlindeki bir keleşiyle direnerek, Kürt halkının onurunu ve şerefini kurtardılar” diye belirtti.

Okunan dualardan sonra aileye başsağlığı dileklerinde bulunan kitle, taziye çadırından ayrıldı.

 

srt-01-07-15-baykan-ypg-taziye (6) srt-01-07-15-baykan-ypg-taziye (7) srt-01-07-15-baykan-ypg-taziye (5) srt-01-07-15-baykan-ypg-taziye (4) srt-01-07-15-baykan-ypg-taziye (3) srt-01-07-15-baykan-ypg-taziye (2) srt-01-07-15-baykan-ypg-taziye (1)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER