Kadri Yıldırım:İmamlar, müezzinler üzerindeki baskı kaldırılmalıdır…

0
1.073 kez

HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında,Siirt Pervari’de bütün köyün HDP’ye oy vermesi sonrası kaymakamın köyün imamından köyü terk etmesini istediğini söyledi.

“Köyü Terk Et”

HDP’li Kadri Yıldırım, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Yıldırım, “26-27 Mayıs günleri Siirt Pervari ilçesi Doğan köyüne ziyarette bulundum. Amacım HDP projelerini anlatmaktı. Köy daha önce koruculuğun dayatıldığı ve PKK çatışma yaşanmasında can kaybının yaşandığı bir köydür. Fahri imamlık yapan Mehmet Emin İdin de toplantıya katıldı. Seçimde tüm oylar HDP’ye çıktı. Bunun üzerine Kaymakamlık bir resmi yazı yazarak imamın köyü terk etmesini istedi, aksi takdirde sonunun kötü olacağına ilişkin bildirimde bulundu. Camiye gitmemesi, bir daha namaz kıldırmaması isteniyor. Buna tepki gösteren köylüler, boş arazide Cuma namazı kılmıştır” diye konuştu.

“Asıl Tehdidi Onlar Yapıyor”

HDP’nin oy için halka baskı yaptığının iddia edildiğini hatırlatan Yıldırım, asıl tehdidi, baskıyı yapanın AKP adına ilçe kaymakamları, valiler ve karakol komutanları olduğunu söyledi. Mehmet Emin İdin’in resmi imam olmadığını, 14 yıllık fahri imam olduğunu dile getiren Yıldırım, AK Parti’nin Doğu ve Güneydoğu’da imamlar üzerinde baskı kurduğunu savundu. AK Parti’nin bütün imamları oy deposu ve arka bahçesi olarak gördüğünü belirten Yıldırım, AK Parti’ye oy vermeyen, özellikle HDP’ye oy veren resmi veya fahri imamların büyük bir baskı ile karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Köye Yeni İmam

İmamların ya soruşturma geçirdiğini ya da görevlerine son verildiğini anlatan Yıldırım, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ise kendisine bağlı imamlar hakkında bir işlem yapmadığını söyledi. Köye yeni bir imam atandığını dile getiren Yıldırım, ancak köylünün bunu kabul etmediğini vurguladı.

Bu konuyu soru önergesiyle de Meclis gündemine getirdiğini anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

“AK Parti, HDP’nin baskı ve tehdit yoluyla seçmenleri etkilediği ve onlardan tehdit yoluyla oy aldığını sürekli dile getiriyor. Ama 3 aylık seçim kampanyası sürecinde ben bunun tam tersini gördüm. Asıl tehdidi, baskıyı yapanın, AK Parti adına valiler, ilçe kaymakamları ve karakol komutanları olduğunu gördüm.”

HDP’li Yıldırım, Diyanet İşleri Başkanlığının, AK Parti için çalışan kendine bağlı kadrolu imamlar hakkında hiçbir işlem yapmazken, HDP ile birlikte görülen, HDP’ye oy veren imamları ya sürgün ettiğini ya da görevden aldığı iddiasında bulundu.

Pervari İlçe Kaymakamı hakkında işlem yapılmasını istediklerini vurgulayan Yıldırım,“Diyanet mutlaka iktidarın, sistemin aygıtı olmaktan çıkarılmalı, özerkleştirilmeli, imamlar, müezzinler üzerindeki baskı kaldırılmalıdır” dedi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER