Öcalan’a tecrit Baykan’da protesto edildi

0
1.255 kez

SİİRT (DİHA) –DBP ve HDP Baykan ilçe örgütleri, düzenledikleri basın açıklamasıyla PKK Lideri Abdullah Öcalan’a karşı yürütülen tecrit politikasını protesto etti.

 

DBP ve HDP Baykan(Hawêl) ilçe örgütleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a karşı yürütülen tecrit politikasını protesto etmek amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. HDP Baykan İlçe binası önünde gerçekleştirilen açıklamaya, HDP Baykan İlçe eş başkanları Saime Karasu ve Hüseyin Tayfur, DBP Baykan İlçe eş başkanları Hivdar Şimşek ve Nizam Korkmaz, DBP Atabağı(Comanî) Belde Başkanı Arap Alver, Baykan Belediye Eş Başkanı Selva Erdoğan ve Atabağı Belediye Başkanı Muammer Canbulat’ın yanı sıra HDP ve DBP’li yöneticiler katıldı.

 

‘Çözümün önündeki en büyük engel tecrittir’

Basın açıklamasını gerçekleştiren DBP Baykan İlçe Eş Başkanı Hivdar Şimşek, AKP hükümetinin 7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidar olabilecek oyu alamamasından kaynaklı çözüm karşıtı politikalarını yoğunlaştırdığını belirterek, “Kürt sorununun çözümünde barışçıl adımlarından vazgeçmeyen tek isimin Abdullah Öcalan’dır. Kürt Halk Önderi şuan İmralı Cezaevi’nde dört duvar arasında tecrit altında tutulurken; savaşı ısrar edip, gençlerin ölmesine ve birçok provokasyona neden olan kesimler saraylarda kendilerini yaşatıyorlar” dedi. Çözüm ve müzakere sürecinin kalıcı bir barışa evirilmesinin önündeki en büyük engelin, PKK Lideri Öcalan üzerinde yürütülen tecrit politikası olduğunu ifade eden Şimşek, “Bu çerçevede, büyük uğraşlar sonucu Türkiye halklarında beliren barış ve çözüm umudunu iktidar hırsına kurban etmek isteyen AKP bir an evvel bu yanlıştan dönerek, Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi sonlandırmalı; aile ve avukat görüşleri ile HDP ve DTK İmralı Heyeti’nin görüşleri önündeki hukuksuz engeller ortadan kaldırılmalıdır” diye konuştu.

Basın açıklaması alkışlar eşliğinde sona erdi.

srt-04-07-15-baykan-tecrit-aciklama (2)

(oy/

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER