Yeni Bir Keşif “Üç Kuyular” Antik Kenti

0
1.603 kez

Kadim medeniyetlerin yaşadığı Anadolu’da yeni bir antik kent keşfedildi.Üç kuyular olarak adlandırılan antik kentte Mozaikler, Kaya Mezarları, Tapınaklar, Mağaralar keşfedildi. Gezi yazarı Hasan Mahir’in araştırmaları ile keşfedilen Üç Kuyular’ın şimdi gün yüzüne çıkartılması bekleniyor.

Adıyaman’ın Besni ilçesine bağlı Suvarlı Kasabasın’da kaçak kazılar neticesinde çok sayıda tarihi eser keşfedildi. Geniş bir bölgeye yayılmış olan  Üç Kuyular antik kentinin devlet koruması altına alınmadan yıllardır kaçak kazı yapan definecilerin inisiyatifine terk edildiği görüldü.

Gezi yazarı Hasan Mahir kendilerine ulaşan bir duyum üzerine hareket etiklerini belirterek Üç Kuyular’ı keşfettiklerini belirtti. Hasan Mahir ” Bize bir duyum ulaştı. Bölgeye hareket ettik. Gördüğümüz manzara karşısında hem hüzünlendik hem de sevindik. Sevindik dünya kültür mirasına yeni hazine kazandırdık, üzüldük bu değerler maalesef yıllarca kaçak kazıcıların talanına uğramış.”dedi.

Bulunan eserlerin uzmanlar tarafından yapılacak incelemelerde hangi döneme ait olduğunun tespit edileceğini belirten Mahir, ” Bölgede Hititler, Asurlular, Frigler, Persler, Makedonlar, Kommagene Krallığı, Roma imparatorluğu, Bizans, Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Eyyubiler, Osmanlılar hüküm sürmüşler. Bölge kültürel zenginlik ve çeşitlilik açısından çok zengin. Yapılacak araştırmalarda eserlerin hangi döneme ait olduğu tespit edilir. ” dedi

Hasan Mahir; Üç Kuyular antik kentinde yaptıkları incelemelerde kaçak kazıcılar tarafından ortaya çıkartılmış Mozaikler, Kaya Mezarları, Tapınaklar ve mağaralara şahit olduğunu belirtti.

Bir an önce yapılacak çalışmalarda Üç Kuyular’ın ortaya çıkartılmasını isteyen Hasan Mahir ” Yaptığımız incelemelerde gördüğümüz odur ki dünya kültür mirasına yeni bir kardeş geliyor. Burası değerlendirilirse bölge ve Türkiye turizmine yeni bir değer katacaktır.” dedi

ÜÇ KUYULARDA TESPİT EDİLEN ESERLER

KUYULAR

Kent halkının içme suyu ihtiyacını karşılayan üç kuyular bulunuyor. İkisi kaybolmasına rağmen bir kuyu hala çalışır durumda ve suyu içilir durumda. Kuyu etrafında bulunan taşlardan yapılmış sulaklıklar çobanlar tarafından hayvanlarını sulamak amacı ile hala kullanılıyor.

MOZAİKLER

Kaçak kazılar neticesinde bir villanın temelini oluşturun binanın altında çok değerli taban mozaikleri var. 20-30 metre karelik bir taban mozaiği elle yapılacak bir çalışma ile ortaya çıkartılabilir. Kaçak kazıcılar tarafından ortaya çıkartılan taban mozaiğinin bir bölümü parçalanarak etrafa atılmış. Bölgede çok sayıda villa kalıntısı var. Büyük ihtimal onlarında tabanlarında mozaikler bulunmakta. Mozaiklerin gün yüzüne çıkartılması durumunda Zeugma mozaikleri kadar popüler olabilirler.

KAYA MEZARLARI

Bölgeye hakim tepelerde çok sayıda Kaya Mezarının olabileceği düşünülüyor. Yapılan incelemeler de bir adet lahit, üç adet kaya mezarı tespit edildi. Birinin içerisinde yapılan incelemede altı adet mezar olduğu görüldü.Bunun bir aile mezarlığı olabileceği düşünüldü.

TAPINAK

Kaçak kazılarda vadiye hakim bir tepede sunak/tapınak olarak kullanıldığı düşünülen bir yapı tespit edildi. Yapının temellerini oluşturan büyük sütunların kaçak kazılar ile ortaya çıkmış olduğu görüldü.

MAĞARALAR

Bölgede çeşitli mağaralarında olduğu tespit edildi. Yapılan incelemede kül mağarası olarak adlandırılan mağara görüldü. Mağarada daha önce kaçak kazı yapanların zehirlenerek hastanelere kaldırıldığı bilgisi elde edildi.

KEŞFİN HİKAYESİ

http://hasanmahir.com/?p=1144

http://truvadergisi.com/?p=4009

FOTOĞRAFLAR

http://truvadergisi.com/?p=4071

KEŞİF VİDEO

https://www.youtube.com/watch?v=LdgVfUnrFrQ

ø;
ø;

üç kuyular (2)

ø;
ø;
ø;
ø;
ø;
ø;

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER