YPG’li Karasu için memleketi Baykan’da mevlit verildi

0
1.661 kez

SİİRT (DİHA)- DAIŞ çetelerinin Kobanê’ye yönelik 25 Haziran’da başlattıkları saldırılarda yaşamını yitiren YPG savaşçısı Şiyar Karasu için kurulan taziyenin 3’üncü gününde verilen mevlide yüzlerce yurttaş katıldı.

 

DAİŞ çetelerinin 25 Haziran’da Rojava’nın Kobanê Kantonu’na yönelik gerçekleştirdiği katliam sırasında yaşamını yitiren YPG savaşçısı Şiyar Karasu(Reşîd Avareş) için Siirt’in Baykan(Hawêl) ilçesinde, Cefan Mahallesi’nde kurulan taziye çadırında mevlit verildi. Mevlide aralarında HDP Siirt milletvekilleri Hatice Seviptekin ve Kadri Yıldırım, HDP ve DBP Siirt il ve ilçe yöneticileri, belediye eş başkanları, Barış Anneleri Meclisi, DBP’li belediye meclisi ve il genel meclis üyeleri ve MEYADER temsilcilerinin de bulunduğu yüzlerce kişi çok sayıda kişi katılırken, mevlitin verildiği meydan ile taziye çadırına PKK, KCK ve YPG bayrakları ile PKK Lideri Abdullah Öcalan ve YPG’li Karasu’nun posterleri asıldı. Yaşamını yitiren YPG’li Karasu için okunan mevlidin ardından, yurttaşlar demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulundu. Daha sonra konuşan YPG’li Karasu’nun ağabeyi Yılmaz Karasu, mevlite katılanlara teşekkür ederek, “Şehidimize sahip çıktığınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Kuşkusuz şehit, Özgürlük Hareketi’nin, tüm Kürdistan halkı ve başkan Apo’nun şehididir” diye konuştu.

 

‘Şehitlerimiz sayesinde bugün Kürdistan özgürlüğe doğru ilerliyor’

 

Mevlitte konuşan HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım ise, ilk olarak aileye ve Kürt halkına baş sağlığı dileklerinde bulunarak, “Şehitlerimiz sayesinde bugün Kürdistan özgürlüğe, kurtuluşa doğru ilerliyor. Ben nasıl ki Siirt halkının vekili isem, ölümsüzler diye andığımız şehitlerimizin de vekiliyim. Şiyar’a ve yoldaşlarına söz veriyoruz ki mücadelelerinin arkasında olacağız, kanlarını yerde bırakmayacağız” dedi.

Konuşmaların ardından mevlide katılanlar hep beraber iftar yemeği yedi. Okunan duaların ardından mevlit sona erdi.

(oy/

srt-02-07-15-baykan-ypg-mevlit (2)

srt-02-07-15-baykan-ypg-mevlit (3)

srt-02-07-15-baykan-ypg-mevlit (4)

srt-02-07-15-baykan-ypg-mevlit (5)

srt-02-07-15-baykan-ypg-mevlit (6)

srt-02-07-15-baykan-ypg-mevlit (7)

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER