Veysel Karani’de Öcalan’a Yönelik tecrit protesto edildi

0
680 kez

SİİRT (DİHA) –DBP Veysel Karani Belde Örgütü, düzenlediği basın açıklamasıyla PKK Lideri Abdullah Öcalan’a karşı yürütülen tecrit politikasını protesto etti.

 

Siirt’in Baykan(Hawêl) ilçesine bağlı Veysel Karani(Weysil Qeranî) beldesinde, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a karşı yürütülen tecrit politikası DBP belde yönetimi tarafından düzenlenen basın açıklamasıyla protesto edildi. DBP Belde Örgütü binası önünde gerçekleştirilen açıklamaya, DBP Baykan İlçe Nizam Korkmaz, DBP Veysel Karani(Comanî) Belde Başkanı Haluk Cengiz, Baykan Belediye Eş Başkanı Ali Aydin ve Veysel Karani Belediye Eş Başkanı Enes Cengiz’in yanı sıra HDP ve DBP’li yöneticiler katıldı.

‘Çözümün önündeki en büyük engel tecrittir’

Grup adına basın açıklamasını gerçekleştiren Fetullah Gökçeke, AKP hükümetinin 7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidar olabilecek oyu alamamasından kaynaklı çözüm karşıtı politikalarını yoğunlaştırdığını belirterek, “Kürt sorununun çözümünde barışçıl adımlarından vazgeçmeyen tek isimin Abdullah Öcalan’dır. Kürt Halk Önderi şuan İmralı Cezaevi’nde dört duvar arasında tecrit altında tutulurken; savaşı ısrar edip, gençlerin ölmesine ve birçok provokasyona neden olan kesimler saraylarda kendilerini yaşatıyorlar” dedi. Çözüm ve müzakere sürecinin kalıcı bir barışa evirilmesinin önündeki en büyük engelin, PKK Lideri Öcalan üzerinde yürütülen tecrit politikası olduğunu ifade eden Şimşek, “Bu çerçevede, büyük uğraşlar sonucu Türkiye halklarında beliren barış ve çözüm umudunu iktidar hırsına kurban etmek isteyen AKP bir an evvel bu yanlıştan dönerek, Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi sonlandırmalı; aile ve avukat görüşleri ile HDP ve DTK İmralı Heyeti’nin görüşleri önündeki hukuksuz engeller ortadan kaldırılmalıdır” diye konuştu.

Basın açıklaması alkışlar eşliğinde sona erdi.

(oy/

srt-05-07-15-veyselkarani-tecrit-aciklama (1)

srt-05-07-15-veyselkarani-tecrit-aciklama (2)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER