Siirt Üniversitesinde 2.5 Yıldır Açılmış Ama Öğrencisi Yok

9
1.864 kez

Uygulamalarda büyük eleştirilere konu olan Siirt Üniversitesi vitrin ağına ağırlık vermye başladı. Bilboardlara kendi reklamını asan Siirt Üniversitesi öğrencilerin ilgisini çekmeyi amaçladı. İki farklı bilboardla tanıtımını yapan Siirt Üniversitesi birçok bölüme binlerce öğrenci alacak.O kadar bölümler arasında bir bölümün yer almaması Siirt Üniversitesinin yine eleştirilerin odağı haline getirecek gibi.

23 tane  4 yıllık ve onlarca iki yıllık  bölümlerin açıldığı üniversitede bir bölüm hala yok.

Nisan 20013 tarihinde onayı çıkan Siirt Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü o tarihten bu yana her herhangi bir girişimde bulunmuş değil.  Mardin, Van Diyarbakır, Bingöl ve Muş illerindeki Üniversiteler yüksek lisans için öğrenci alımına başladı. Hatta Mardin Artuklu Üniversitesi LYS ile Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne geçen sene öğrenci bile aldı. Siirt Kamuoyunda Siirt Üniversitesi’nin bu konuda girişimde bulunacağı beklentisi hakimken aradan 2,5 (iki buçuk) yıl geçmesine rağmen hiçbir adımın atılmaması kadrolaşma tartışmalarıyla gündeme gelen Siirt Üniversitesinin itibarının daha da düşürdü.

Bölge üniversitelerinde atılan olumlu adımların Siirt Üniversitesi tarafından atılmaması üniversitenin bölge sorunlarına ve ihtiyaçlarına duyarsız kaldığı şeklinde sitemize tepkiler geliyor.

Bu tepkilerin Siirt Üniversitesini harekete geçirip geçirmeyeceği merakla bekleniyor.

9 YORUMLAR

  1. serdar sen tam bir cahilsin. cahiliye devrinden kalmasın. bir de gelin rojavaya gidelim desem davanızı satacak adamsınız demişsin. koççum biz satsak satsak davar satarız. 🙂 senin o çağrıyı yapacak cesaretin varda bizim gidecek cesaretimiz mi olmayacak. sana gülüyorummmmmmmmmmm :)))

  2. serdar efendi ezber konuşma, ezberi bile bozdun, ezber bozan cahil, okuduğunu alama diye bi teknik var sen öncelkle okuduğunu anlama tekniğini geliştir. sonra gel burada yorum yap. ayrıca gelin rojavaya gidelim desem davanızı satacak adamlarsınız demişsin. yavrum biz satsak satsak “davar” satarız. senin Rojavaya gidlim çağsısı yapacak kadar cesaretin ve yüreğin varda bizim gidecek kadar cesaretimiz mi olmayacak.. cahil cahil konuşma….

  3. Adam daha yaşayan diller ne onu bilmiyor, gelmiş burada ahkam kesiyor. Bu arada türkçenin de yaşayan dil olduğunu onun sayesinde öğrenmiş okduk:)) ey sığ kafalı adam, sen hiç tıpcı ilahiyat fak. dekanı gördünmü?? Yada sen hiç hukukçu veteriner fak. dekanı gördünmü? Adam kürtçe yada arapça bilmese, enstitüyü nasıl geliştirecek? Öğrencisine ne anlatacak:) heleki erzurumun o klasik tek dil, tek millet savunucusu dadaşılarından biri çıkarsa bu halkı nasil anlayacak, bu halka nasıl bakacak?? Ayrıca kendisi bu diller hakkında bişey bilmiyor. Kime ne verebilecek. Bence burada durum şu, üniversite kendince uyanıklık yapıp çözüm süreci sona erene kadar, hem iktidarı, hem siirt kamuoyunu oyalıyor. Öyle görünüyor ki bir kaç aya kalmaz o bölümü de fesheder. O zaman gerçekten yazık olur.

  4. Benim anlamadigim bir husus var. Biriniz bunu anlatır mi. Yaşayan diller demek kürt dili mi demek. Müdür kürtçe bilmiyormuş. Hangi dili biliyormuş. Türkçe . Peki bu yaşayan dil değil mi. Yaşayan diller kurt dili demekle. Kurdoloji neden demediler. Gerçekten doğru söylüyorsunuz. Basında bir kürtçe dilini bilen olması gerekir. Buda yetmez kürtçe bilip kurt faşist değilse ve Şahin kanadından da değilse o da olmaz. Hele başka partiye oy veren hayinse hiç olmaz. Kusura bakmayın. Üniversite derhal adamı görevden almalı hatta sürgün etmeli. Yeter artık adlarını bile gizleyen konuşmak ve yazmaktan başka hiç bir eylemi olmayan yorumcular emin olun size gelin kobaniye gidelim desek ilk davasını satacak kişiler sizsiniz. Evden çıkmaz ancak konuşmaya gelince ilk siz konuşursunuz bırakın bir ćogunuz korkudan sendikaya bile üye değilsiniz. Gidin birazda belediyeyi eleştirin. Ozaman size ve klavye erkekliginize güvenilir. Sonuç olarak yaşayan dillerde bir eğitimin başlaması gerekir doğru ama faşizanca mudur kurt yada kürtçe bilen biri olmasi samiyetsizliktir.

  5. SİİRT ÜNİVERSİTERSİ.. TÜRKEYNİN EN GERİ KALAN, HİÇ BİR AKADEMİK, ÇALIŞMASI OLMAYAN, KENDİNDEN ACİZ BİR ÜNİVERSİTE….

    HER İLDE YÜZLERCE PANEL, FORM, AKADEMİK ÇALIŞMA,,, SİİRTTE BU İŞİ VALİLİK ÜSTLENMİŞ… YAZIK ÜNİVERSİTEMİZE…

  6. 2,5 yıl bir bölüm açık olacak ama öğrenci almayacak bunu açıklaması kadrolaşmadan başka ne olabilir ki. işin ilginç tarafından bir tan daha enstritü müdürü. ne Kürtçe biliyor, ne arapça biliyor.. wey liminê. Unutmayın bu işin birde ölümden sonrası var…

  7. Defalarca bu konu gündeme getirildi, haber yapıldı. Ama ne hikmetse ağalar açıklama yapma gereği bile duymuyorlar. Milletle dalga geçercesine, adım hıdır, elimden gelen budır, havasındalar. Ama seçimlerde yeniden şekillenen siirt siyaseti şimdi çok daha etkili olmalıdır. 2 vekil, belediye başkanı, tillo köyü hariç tüm ilçelerde birinci olan hdp, onlarca STK ile baskı kurulmalı, barışa ve sürece sahip çıkılmalıdır.. Bu konunun üzerine gidilmelidir. Yada üniversite, bu bölümü kapattım, desin konu gündemden düşsün. Ama böyle dalga geçer gibi oyalama taktiği halka saygısızlık oluyor..

CEVAP VER