Siirt Valisi Tepkiler Üzerine Fahri İmamla İlgili Açıklama Yaptı

2
1.921 kez

Pervari kaymakamlığı tarafından camilerde görev yapma yasağı getirilen imama karşı Siirt Valisi kaymakama sahip çıkarak söz konusu olay için köylüleri ve imamı suçlu buldu.

Kadrolaşmanın artık alenen yapıldığı ülkemizde, AKP il başkanlarından icazet alınmadan kurumlara geçici  temizlik işçisi dahi alınmayacağı dillendirilirken imama kadar varan anlayış halkın tepkisine neden oldu. Söz konusu inanç olunca değerlerinden taviz vermeyen Kürt halkının sivil itaatsizlik eylemi ulusal bazda yankı uyandırdı. Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım konuyu soru önergesi olarak meclise kadar taşıdı.

Bu kadar büyük bir yankı uyandıracağını hesaba katmayan Pervari Kaymakamlığının uygulamasına Siirt Valiliği sahip çıktı. Siirt Valiliği Kaymakamlığa sahip çıkarken çelişkili ifadelere yer verdi. İşte Siirt Valiliğin açıklaması:

“Resmi İmam-Hatip varken; kendiliğinden, valilik onayı da olmaksızın köy camisinde ısrarla görev yapmak isteyen adı geçen kişinin Kaymakamlık tarafından Köy Camisinde imamlık yapması engellenmiştir. Köyü terk etmesi gerektiği ile ilgili iddialar ise tamamen gerçek dışıdır.”

İşte resmi belge:

imam3

 

Altı çizili ifadede görüldüğü gibi M.Emin İdin’nin imamlık yapması yasaklanmış. Hatta son paragrafta bu görevi başka yerlerde de yaptığı takdirde jandarma tarafından tutanak altına alınması istenmiş.

Bu resmi yazıya rağmen Siirt valisinin bu tarz bir açıklama yapması çelişkili açıklama olarak yorumlandı.

 

Valilik açıklamasında devletin inançlara yaklaşımındaki amacı da gözler önüne sermekte:

“Atanan bu İmam-Hatip 17 /06/2015 tarihinde     Pervari İlçe Müftüsü ile beraber köye gitmişlerdir. Köyün illeri gelenleri bu resmi imamın ilmini, okuyuşunu ve liyakatini araştırmadan, peşin hükümle bu görevliyi istemediklerini ve ona yardımcı olamayacaklarını hatta, burada kalırsa ilerlide ciddi sıkıntıların çıkabileceği şeklinde imali tehditler savurdukları için bu yeni İmam-Hatip göreve başlamadan tehditle köyden ayrılmak zorunda bırakılmıştır.

Bugüne kadar Fahri İmamlar için gerekli olan Valilik Onayı almadan, kendisi köylülerle anlaşarak, bu köyde öylesine imamlık yaptığı tespit edilen Mehmet Emin İdin ‘in tahriki ile resmi imamın görev yapması engellenmiştir.

Bunu üzerine; resmi İmam-Hatip varken; kendiliğinden, valilik onayı da olmaksızın köy camisinde ısrarla görev yapmak isteyen adı geçen kişinin Kaymakamlık tarafından Köy Camisinde imamlık yapması engellenmiştir. Köyü terk etmesi gerektiği ile ilgili iddialar ise tamamen gerçek dışıdır.”

Valilik söz konusu açıklamada halkın beklentilerini isteklerini hiçe sayarak devletin resmi imamını istememesini tehdit olarak algılamış. Devletten talep edilmemesine rağmen devletin kendi cebinden ödeme yaparak imam görevlendirilmesi ayrıca bir tartışma konusu oldu.Ayrıca halkın resmi imamı istememesinin gerekçesi olarak M. Emin İdin’in gösterilmesi hedef saptırma olarak değerlendirilmiştir.

Gönüllü , fahri imamlık gibi ifadelerin yerine “öylesine imamlık ” ifadesinin kullanılması bölgemizde uzun yıllar devam eden bu anlayışı değersizleştirmeye yönelik bir girişim olarak değerlendirildi.

“Valilik onayı olmaksızın görev yapma ısrarı” ifadesiyle valiliğin, durumu sanki imamın kendi ısrarıymış gibi sunup halkın imama olan teveccühünü görmezden geldiği iddia edilerek açıklamaya tepki gösterildi.

Valilik açıklamada HDP konusunda da şu ifadelere yer verdi:

“Fahri İmam olduğunu iddia eden ve sadece kendi inisiyatifi ile bu köyde imamlık yaptığını söyleyen Mehmet Emin İdin’nin HDP Milletvekili adaylarını karşılaması ile bu yeni resmi İmam-hatibin bu köye atamasının yapılması arasında herhangi bir ilişki bulunmamaktadır. Konunun siyasi hiçbir boyutu yoktur.”

imam   siirt-valisi

 

2 YORUMLAR

  1. Sevgili kardeşim, diyanet/din işleri başkanlığı Allah’a değil devlete/Türkiye’ye bağlıdır.
    Devletin kurumu da Allah’ın emirleri ile devletin menfaatlerin çatıştığı durumda devletin menfaatlerini tutuğunu herkes biliyor.
    Kendinizi yormayın herkes din adı altında bu halka yapılan haksızlıkların nasıl örtbas edildiğini iyi biliyor.

CEVAP VER