Siirt’te Sosyal Politikalar il Müdürlüğünden Asosyal Soruşturma

18
3.758 kez

Siirt’te yaklaşık 10 gün önce SES üyesi çalışanlara yönelik soruşturmalar açıldı. Türkiye’nin dört bir yanında muhalif anlayışı susturmaya çalışan iktidar yanlıları Siirt’te de kendini iyice hissettirmeye başladı. Özellikle KESK üyesi çalışanların değişik tarz cezalarla susturulmaya çalışılması bu işin artık sistemleştirilmeye başlandığının bir göstergesi. Diyanet dahil nerdeyse her kurumdan memurlara bulaşan iktidar, bu sistematik anlayışa ayak uydurmak zorunluluğu hissedince olmadık yerlerden suç üretmeye başladı.Dünya soruşturma rezaleti tarihine geçecek olan  Siirt’in iktidar değnekçileri bu suç üretme girişimlerine sundukları eşsiz katkılarla yine kendilerine yakışanı yaptılar.

İnsanları katletme girişimini kınayanlara soruşturma açmak dünyanın hiçbir yerinde hiç kimsenin aklının ucuna dahi gelmezken hatta bu insanlar, insani duyarlılık gösterdiği için takdir edilecekken Türkiye’de akıl tutulması yaşayanlar, işte yapılmayanı başardılar. Tahmin ettiniz herhalde; ama hala şoktasınız? Olayı çözemeyenler için biraz açayım. Sosyal paylaşım sitesinde HDP’ye yapılan saldırıları kınadıkları için dört, Davutoğlu ve Erdoğan’ı eleştirdikleri için de bir kişi hakkında soruşturma açıldı. Bu kişilere soruşturma açan süper kurumumuzun ismi Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü.

İşin ilginç tarafı müdürlüğe verilen sahte isimli bir dilekçeyle söz konusu suçlamalar denetçi tarafından soruşturma konusu yapılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, kendi çalışanlarına  yönelik bu rezaleti kendi isimleriyle yapma cesaretini taşımadıkları için bu tarz bir yönteme başvuruyor.  Yanı aynı odada veya aynı serviste çalışıp her gün yüz yüze geldiği, hiçbiri olmazsa aynı işyerini paylaştığı kişilere yönelik bu tarz bir girişimde bulunmayı doğal görüyor, bu yetmezmiş gibi basın açıklamasına katılmak isteyenleri, iddialara göre engellemeye ve sendikasını değiştirmeye çalışıyorlar. Bireyler arasında toplumsal ilişkilerin kalitesizleşme noktasında düşeceği en son sınır bu olsa gerek. Hizmette kalitenin peşine düşmesi gerekenler çalışanlarının özel paylaşımlarının peşine düşerek hizmette kalitesizliğin yarışına girmişler. Merak ediyorum birileri işini gücünü bırakıp aynı ortamı paylaştığı arkadaşlarının sosyal medyada neleri paylaştığını araştırma yoluna gidiyorsa bu ilde sosyal hizmetlerin iş ve işleyişinde neler değişebilir ki. İnanın bu zihniyetten insanlar değil sosyal politika üretmek var olan olumlu bir politika varsa onu da katlederler.Onlar olsa olsa sosyal rezalet politikalarını üretebilirler.

Hakikaten merak ediyorum, bu şahsiyetler ve bu şahsiyetlerin yaptıklarına sessiz kalanlar, soruşturma açtıkları insanların yüzüne bakınca yüzleri hiç mi kızarmaz. Bu nasıl bir kepazelik. İnsanlık denen duygu ölmüş müdür? Bu Ramazan ayında millet sevap kazanma yarışına girerken bunların sevapları çok olduğu için millete sevaplarının zekatını mı veriyorlar?

 

Kuranı Kerimde “Bir kavme olan kininiz sizi adaletten ayırmasın.” Ayeti geçer. Şimdi bu Siirt’te soruşturma açanların onlara destek olanların dindar geçindiklerine adım gibi eminim. Madem bu din anlayışı vicdanınıza yerleşmiş, Allah aşkına sizin yaptığınız nedir, bunu nasıl izah edersiniz? Bu kin sizi adaletten saptıracaksa insanlık adına söyleyin, tuttuğunuz oruç kıldığınız namazla mı Müslüman olacaksınız?

Sizin gibi düşünmeyen insanları sırf yıldırmak pasifize etmek, üst makamlara güvenerek onları saf dışı bırakma arzularınız için adalet duygularınıza kurşun sıkarken, yarın bir sohbette bulunacağınız zaman, Hz. Ömer’in adaletinden bahsetseniz, peygamber aşkına yüzünüz biraz kızarsın. Utanın biraz.

İslam Peygamberinin ,”Sizden biri bir kötülük gördüğünde gücü yetiyorsa eliyle düzeltsin, yetmezse diliyle düzeltsin, onu da yapamazsa, hiç olmazsa kalbiyle buğz etsin. Fakat bu, imanın en zayıf mertebesidir.” İfadesi ancak sizin üzerinizde bu kadar çirkin durabilir.

Sizler kötülüğü buğz etmediğiniz gibi kötülük yapanları diliyle düzeltmeye çalışanlara kötülük yaptınız. Bu Müslümanlıkta peygambere hiç mi saygınız yok.Yoksa bu hadis sadece sizin mazlumlarınız için mi size önem arz ediyor. Müslüman Kürde kötülük yapınca susmak hatta susmayanı susturmak başkaları için gerekeni yapmak. Eyvallah! Onlar için gerekeni yap, hak -hukuk, zalim-mazlum deyip insanlıktan dem vur, sonra da masum binlerce insanı öldürme girişimini kınayanlara soruşturma aç. O mitingdeki olayı birçok siyasi kınadı, siz kınayanları kınaycaksanız sizin oraya bombayaı koyan adamdan farkınız var mı? Zulme sessiz kalan dilsiz şeytan değil midir? Siz bırakın zulme sessiz kalmayı ,zulme ses çıkaranlara ceza verecek kadar düştünüz. Aslında sizler tam da araştırma konusu yapılacak bir zihniyetin türevisiniz.

Aslında sizi anlıyorum, siz ki içinizdeki makam, mevki putlarına öyle bir kapılmışsınız ki dışarıda var olan değerler sizin gözünüzde bitmiş. Sizin için değer ifade eden şey putlarınıza hizmet emektir. Unutmayın içinizdeki putların esiriyken dışarıda sıkacağınız yumruk şovdan ötesi olmayacaktır. Soruşturma şovunu bile korkakça başkalarının ismiyle yaptığınıza göre düştüğünüz rezalete bir bakın. Başkalarına yaranmak,koltuk sevdası kişisel menfaatiniz vs. sebepler adına insani değerleri, erdemliliği,ahlakı hiçe saymak daha mı onurlu geliyor size.

Kurulu düzenlerin kullandıkları tanımsal ifadelerin felsefi içeriği yoktur. Felsefi içeriği bulunmayan kuramsal düzenler kendilerini düşünsel alanda savunamadıkları için muhalefetleri yasaklama yoluna giderler. Sayılarına, makamlarına ,arkasındaki menfaatçilerin gücüne güvenirler. Halbuki toplumsal güç; sayıların gücü değil bilincin ve niteliğin gücüdür. Birgün bu bilinç sizin o çok güvendiğiniz sayıları, makam ve şöhretinizi elinizden alacak, hem de çok yakında. Hatta şimdi bile gücünüzün tükendiğini fark etmiyor musunuz? En basitinden muhalefete kapalı olanlar  güçsüzlüğünü kabul etmiş demektir. Siz bunu fazlasıyla kanıtladınız.

 

aksuyilmaz77@gmail.com

Twitter: @bavwer

 

 

18 YORUMLAR

 1. SAYEŞ ÇOĞUNLUKTA OLAN İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİNİZ BİLGİSİ OLMASA BÖYLE BİR ALIM YAPILAMAZKİ KALDIKİ GENEL SEKRETER AKPARTİLİDE DEĞİL BU İŞLER DANIŞIKLI DÖĞÜŞ MESELESİDİR KİMSEKİMSEYİ KANDIRMASIN HAKKIYLA ALIM YAPILMIŞMI BELEDİYELERDE KİMİN ADAMI DAYISI AMCASI VARSA O ALINMIŞ BU BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİDECEK ARKADAŞ GERİSİ HİKAYE

 2. editör site yöneticisi adamına göre davranıyor o makamda kendisine yakın biriolsaydı aynı yazıyı aynı haberi aynı yorumları yazıp yayınlayacakmıydı HAYIR BİNLERCE HAYIR editör nedense bumudur öyle olmamalı gerçekleri tarafsız olarak yazmalı haber yapmalı haber konusu kürt arap türk kim olursa olsun

 3. Herkes geç de olsa aklını başına alır. Tabiki o kadar aklı varsa. Firavunlar. Nemrutlar. Diktatörler yok olmuşsa bu kafada olanlarda tarihin çöplüğüne atılacaktır.

 4. ÖNCELİKLE YAZAR BEY bırakın bu ırkçılığı allah ırkçılık yapanın belasını versin ırkçılık yapan ne adamdır ne insandır neden inanandır islam dini ırkçılığı yasaklar neden halen bunu tetikleyen tetikçiler var çıkarmı beklentimi yoksa böyle ırkçılık yaparak yazılar dahamı büyük kitleler tarafından okunur düşüncesimi ben kürdüm ama müslümanım kürtlükte türklükte lazlıkta araplıkta benim seçimim değil biraz insanlı olalım

 5. Ben ne kürdüm ne türküm ne arabım ben öncelikle müslümanım önemli olan işnsan olmak vicdanlı olmak hakka hukuka saygılı olmak kendisine yapılmasını istemediği şeyi başkasına yapmamamk mesele bu inancımız bunu söyler gerisi safsata gerisi vicdansızlıktır önce insanlık önce inanç önce doğruluk ne kürt ne arap ne türk olmak değil

 6. o koltuğa oturan nasıl oturduysan öyle ineceğini unutma sakın. unutma sende bir zamanlar soruşturma açtığın memur gibi idin. sonra tekrar onlar gibi olacan ondan sonra nereye kaçacaksın. ondan sonraını söyleyeyimmi ben sana “MEZAR” en ali makam olacak senin için. tabi amelin iyi ise 🙂 (haksızyere soruşturma açanın insanları yıldıranın, pislik yapanın hangi ameli iyi olur ki.) Allah belasını versin zalimin…

 7. elinize, kaleminize sağlık. medya sayesinde insanların ne kadar ikiyüzlü olduklarını, içlerindeki kötülüğün ne kadar tavan yapabileceğini insan öğreniyor. Bu ilin valisini, iktidar partisinin yetkililerini göreve davet ediyorum. Siirtimizin huzurunu incir çekirdeğini doldurmayacak nedenlerle bozan müdürlere! bir dur demesini bekliyorum. Hepimizin huzuru, kardeşliği, dostluğu karşılıklıdır ayrı değildir.

 8. ağzınıza, kalemine sağlık. yazınız sayesinde tarafgirlik, bir halka düşmanlık, şuuru kaybolan bazı insanların olduğunu farkediyoruz. yapılanlar tam bir facia. bu tür insan! yada idareci! hala olduğuna göre vay aile ve sosyal politikaların haline hatta siirtin haline.

 9. Hocam ben sadece genel konuşacam. Siz bu tiplerle iletişime hala din kanalıyla girmişsiniz. ama bu ikiyüzlü ve samimiyetsizler o kanalı çoktan terketmişler. Onların dinle minle bir alakası yoktur. Onların dini, Doğruları, kuralları; islamın emirleri filan değil, etnik ve siyasi menfaatleridır. Siirt kürtleri uyanıp birleşmedikçe, böyle ezilmeye, sürünmeye, hor görülmeye ve zulme mahkum olmaya devam edecektir. Artık bunlarla aramızdaki hakem, din ve kuran değildir. Zira Onlar bu hakemliği çoktan terkettiler. Biz hep iyiniyetimizden ve kardeşlik beklentimizden kaybediyoruz. Oysaki melun düşmanı düşman, haini hain kabul etmeye başlarsak işler düzelir. Siirtte Tillo lobisi AKP nin arkasına sığınmış, her kurumda kürde zulmediyor. Yani Azınlık olan beyaz siirtli, AKPyi insafsızca kullanarak çoğunluğa hükmediyor, burada kürde aklınca posta koyuyor.. Devletin gücü, ırksal çıkarlara alet ediliyor. Akparti, gerçek manada “neden tek başına iktidar olamadık” diye araştırıyorsa, çıkıp bu habere mutlaka baksın. Her şehirin hali maalesef budur. Akparti zalimlerin işgali altındadır. AKP nin arkasına sığınan menfaatperestler, ırkçılar ve yiyiciler insanlara AKP adına zulmediyor. Oysaki Akp yi asıl batıran, eriten bunlardır. Zira sayın c.başkanımız, sayın başbakan ve diğer tüm devlet büyükleri diyarbakırdaki olayı defalarca lanetlediler. Ama bunlar lanetleyene soruşturma açıyor. Yani asıl AKP ve devlet düşmanı olan bu zihniyettir. Akpartiyi, burada sadece arap partisi haline getirenler hesap vermelidir. Görelim bakalım mevlam neyler. Ama unutmayalımki Her zulüm, mazlumların uyanmasına ve isyanına vesile olmaktadır inş.

 10. BOŞVERSENE. BİZ ARTIK UYANDIK. BİR ARAP NE OLURSA OLSUN BİN KIRDİDEN İYİDİR. BU KURUMUN BAŞINDAKİNİ SEVİP SEVMEMEM ARTIK HİÇ ÖNEMLİ DEĞİL. ARAB’A CANIM FEDA. YAŞASIN VELEYE’NİN İSİRDİLERİ…

  • Salih kardeş;
   Ben etnik Kökeni Arap olan bir yurttaşım. Kuran ı kerimi çok kez okudum. Çok hadis okudum ve işin ehli alimlerden çok hadis ve kıssa duydum. Lakin hiç bir yerde bir Arap bin kürtten daha iyidir diye bir şey duymadım. Şimdi sonuca gelelim eğer müslümansak kuran ve hadis te olmyan bir şeyi nasıl dillendirirsin. Sana bir önerim var kardeşim, aç veda hutbesini oku. Oku ki tabii olduğumuz dinin peygamberini anla. Anla ki günaha girme. Allah senide beni de hidayet etsin.

CEVAP VER