Bölge Barolarından Çağrı

0
710 kez

DİYARBAKIR (DİHA) – Bölge baroları, seçimlerde halkın seçimini Kürt sorununun çözümünden yana yaptığını belirtilerek Ardahan olayının iyi araştırılması, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride son verilmesi ve Rojava’ya dair tutumunu gözden geçirilmesini istedi.

Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars-Ardahan, Muş, Siirt, Şırnak, Urfa, Dersim, Ağrı, Adıyaman ve Van barosu, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride ve çözüm sürecine dair yazılı açıklama yaptı. Kürt sorununun çözümüne dair büyük bir toplumsal destekle devam eden çalışma ve arayışların, seçim sürecinde gündelik siyasal kaygılarla askıya alınmasının ve bizzat siyasetçiler eliyle itibarsızlaştırılmasının halk tarafından onaylanmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Halk 7 Haziran seçimlerinde ortaya koyduğu tercih ve çözüm sürecine verdiği güçlü destekle onaylamamış ve siyaset kurumunu sürecin devamından yana cesaretlendirmiştir. 7 Haziran seçimlerinin tartışmasız en önemli sonucu HDP’nin seçim barajı ile somutlaşan resmi paradigmayı yıkmış olmasıdır. Kürt sorununun barışçıl çözümü ile doğrudan ilişkili olan bu sonuç, Kürt sorunun barışçıl bir şekilde Meclis çatısı altında çözümü konusunda eşsiz bir fırsat sunmuştur” denildi.

Güçlü destek ve sivil siyasetin tek yol olduğu gerçeğine rağmen, seçim öncesi oy kaygısı ile oluşan belirsizlik halinin bugün yerini hükümet kurma çabalarındaki kaygılara bıraktığının belirtildiği açıklamanın, “Hukuksal, siyasal, ekonomik ve soysal boyutları olan ve dolayısıyla bireylerin ve toplumun günlük yaşamı kuşatan ve doğrudan etkileyen bu soruna dair çözüm çabalarının çevresel faktörler de dikkate alındığında ara dönemler gerekçe gösterilerek ertelenemeyecek kadar acil olduğu ortadadır” ifadelerine yer verildi.

Ortadoğu’da dengelerin, gücün, sürekli olarak değişmesi karşısında değişmeyecek gerçeğin hem Türkiye’nin iç barışı hem de bölge barışı için Kürt sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, şu hususlara dikkat çekildi: “Hükümeti seçim öncesinde başlayan ve en son Ardahan’da bir kişinin yaşamını yitirmesi ve iki kişinin yaralanması ile sonuçlanan ve her türlü provokasyonu tetikleyen olaylara ilişkin açık, şeffaf, etkin ve toplumu tatmin edici soruşturmalarla güven tesis etmek gerekir. Barıştaki ısrarı ve çözüm sürecindeki tartışmasız rolü nedeniyle, Sayın Abdullah Öcalan ile görüşmelerin gerek siyasetçiler gerekse de avukatlar düzeyinde yeniden ve acil olarak başlatılmalıdır. Türkiye’yi, sadece Kürtler için değil, Suriye’de yaşayan bütün etnik ve dini farklılıklar için insani bir yaşam alanına dönüşen Rojava’ya dair siyasetinin barış sürecinin bir parçası olduğunu unutmadan gözden geçirmeye ve bu konuda özellikle Kürt toplumunu yaralayan siyaset dilini değiştirmelidir.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER