8 çocuk annesi 47 yaşındaki kadın gençlik lideri yapıldı

0
1.142 kez

DİYARBAKIR (DİHA) – Diyarbakır’da önceki gün yapılan ev baskınlarında gözaltına alınanlardan biri olan 8 çocuk annesi 47 yaşındaki Muazzez Aşan’ın, BDP’nin illegalize edilmek istenen Yurtsever Demokratik Gençlik-Hareketi (YDG-H) üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınması şaşkınlık yarattı. Üstelik polis, kalp ve tansiyon hastası olduğu için doğru düzgün evinden dışarı dahi çıkamayan Aşan’ı, 6-7 Ekim Kobanê olaylarını YDG-H bünyesinde örgütleyip, öncülük etmekle suçladı.

AKP’nin özelikle 7 Haziran seçimlerin ile yeniden devreye soktuğu savaş politikaları nedeniyle hemen her gün Kürdistan kentlerinde güne gözaltı ve tutuklamalarla uyanılırken, yapılan bu gözaltı ve tutuklamalara dönük üretilen gerekçelerin her biri ise ayrı bir skandal barındırıyor. Skandal nitelikte suçlamalara maruz kalanlardan biri de, Diyarbakır’da önceki gün kimi adreslere yapılan baskınlarda 1’i çocuk 3 gençle birlikte merkez Sur ilçesi Hasırlı Mahallesi’nde bulunan evine yapılan baskın sonrası gözaltına alınıp, dün çıkarıldığı savcılıkta ifadeleri alınması sonrası serbest bırakılan 8 çocuk annesi 47 yaşındaki Muazzez Aşan.
Gözaltına alınan Aşan, götürüldüğü Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü’nde alındığı sorguda, BDP’nin illegalize edilmek istenen Yurtsever Demokratik Gençlik-Hareketi (YDG-H) üyesi olmakla itham edildi.

Aşan, maruz kaldığı bu suçlamaya şaşırsa da skandallar bununla da bitmedi.

Aşan’ı, YDG-H’ın Sur ilçesindeki faaliyetlerinde etkin rol almakla itham eden polisler, tansiyon ve kalp hastası olduğu için doğru düzgün evinden dışarı dahi çıkmayan kadını 6-7 Ekim Kobanê serhıldanlarında çıkan olayları YDG-H bünyesi içerisinde örgütlemek ve YDG-H üyelerine öncülük etmekle de suçladı.

‘Kapıya kadar çıkamadığım halde bu suçlamalarla karşı karşıya kaldım’

Polisin bu yöndeki soruları karşısında şaşırdığını ve YDG-H’ın tam olarak ne olduğunu dahi bilmediğini söyleyen Aşan, hakkındaki bu suçlamaya karşı şunları getirdi: “Kalp ve tansiyon hastasıyım ve bayramdan sonra kalbimden anjiyo ameliyatı olacağım. Bu yüzden tüm hayatım evin içerisinde yada komşu ziyaretleri ile geçiyor. Emniyette buna rağmen Kobanê olaylarını örgütlediğim ve bu olaylara öncülük ettiğimi söylediler. Kobanê olaylarında hastalığım nedeniyle kapıya kadar da çıkamıyordum, hatta çocuklarımın başına bir şey gelmesin diye kapıyı üzerlerine kilitlediğim de oluyordu. Bu iddialar tamamen yalan.”

Savcılığın skandal niteliğindeki bu iddia doğrultusunda yürütülen soruşturmasının davaya dönüştürülmesi durumunda Aşan hakkında “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 aydan 12 yıla kadar cezası istenebilinecek.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER