Nakil için 4 saat bekletilen hasta yaşamını yitirdi

0
994 kez

AĞRI (DİHA) – Hamur’un Butka köyünde devrilen traktörün altında kalarak ağır yaralanan Feyat Çağala (50), kaldırıldığı Ağrı Devlet Hastanesi’nde “teknik yetersizlikler ve doktor bulunmadığı” gerekçesiyle nakil işlemleri 4 saat bekletilince yaşamını yitirdi.

Doktor olmadığı gerekçesiyle dün ağır yaralı Azad Çivi’nin (12) 5 saat bekletilerek ölümden döndüğü Ağrı Devlet Hastanesi’nde bugün de kaza sonrası hastaneye kaldırılan bir kişi 4 saat nakil bekleyince yaşamını yitirdi. Hamur ilçesine bağlı Butka (Seslidoğan) köyünde devrilen traktörün altında kalarak ağır yaralanan Feyat Çağala (50) kaldırıldığı Ağrı Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Sabah saatlerinde meydana gelen kaza sonrası hastanenin Acil Servis Bölümü’ne getirilen Çağala, hastanede yaşanan teknik yetersizlikler ve doktor bulunmadığı gerekçesiyle Erzurum’a nakledilmek istendi. Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve ardından aranan Van’daki hastaneler tarafından nakli kabul edilmeyen Çağala, 4 saat boyunca hastanede bekletilmesi sonucunda yaşamını yitirdi.

‘4 saat bekledikten sonra öldü’

Ağabeyinin 4 saat boyunca can çekiştiğini söyleyen Çağala’nın kardeşi İlhan Çağala, hiçbir hastanenin abisini kabul etmediğini belirterek, “Hastamızı sabah buraya getirdik. Erzurum’a sevk istediler. Erzurum’daki yetkililer ‘Biz Ağrı hastasını kabul etmiyoruz’ dediler. Hiçbir il hastalarımız kabul etmiyor. Peki biz nereye hastamızı götürelim? Yurt dışına mı sevk edelim hastamızı? Ne yapalım? Hastamız 4 saat bekledi ve öldü. Bir ambulans bile vermediler. Hani Sırrı Sakık diyordu ya ‘Biz Ağrı’da doğuyoruz Erzurum yolunda ölüyoruz’ ben şimdi buna hak veriyorum” ifadesinde bulundu.

‘Ağrılıları cezalandırmak istiyorlar’

Konuya dair Sağlık Bakanlığı’nı aradığını söyleyen Çağala’nın kardeşi Ali Çağala ise yetkililerin “Niye Erzurum hastanesini şikayet ediyorsun?” şeklinde çıkışarak, kendisini azarladığını söyledi. Ağrılıların cezalandırılmak istenildiğini ifade eden Çağala,”Sabahtan beri uğraşıyoruz ama olumlu bir cevap almayınca bende Ankara Sağlık bakanlığı ihbar hattını aradım. Durumu onlara söyledim. Daha sonra bana dönüş yaptılar. ‘Sen neden bunu yapıyorsun. Niye Erzurum hastanesini şikayet ediyorsun’ dediler. Hiçbir yer hastamızı kabul etmedi. Peki ne yapalım hangi devlete sığınalım? Kanun adalet bu mu? Diyorlar adalet mülkün temelidir. Buysa helal olsun bu adalete ve devlete. Zamanında AKP’ye tüm vekilleri veriyorduk. O zaman onlar için iyiydi de şimdi HDP’ye vermişiz diye mi bunu yapıyorlar. Bunun için mi Ağrı da insanlar ölsün diyorlar” dedi.

‘Protokol var kimse uymuyor’

İsminin açıklanmasını istemeyen bir hastane yetkilisi ise hastaneler arasında protokol gereği Ağrı’da bulunan bir hastanın Erzurum’a sevki için izin olmadığına vurgu yaptı. Erzurum’da bulunan hastanelerin protokole uymadığına dikkat çekti yetkili, “Erzurum Devlet Hastanesi protokole uymuyor. Hastalarımız kabul etmiyor. Ve kimse de bundan şikayetçi değil. Bizde bu durmadan memnun değiliz” dedi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER