Siirt’te Suruç Katliamı Protestosuna Polis Müdahalesi: Çok sayıda Gözaltı

5
6.734 kez

Kobanê’nin yeniden inşaası için Türkiye’nin değişik şehirlerinden Urfa’nın Suruç ilçesine gelen 300 genç şahsında tüm barışseverlere yönelik yapılan katliam sonucunda henüz sayısı belli olmayan  insan yaşamını yitirdi. Bu katliamı Demokrasi güçlerinin çağrısı üzerine protesto etmek isteyen iki bin kişilik kitleye polis müdahale etti.

 

Demokrasi güçlerinin çağrısı üzerine Siirt Beleidyesi önüne toplanan Siirtli binlerce yurttaş “Katil İŞİD, İşbirlikçe AKP”, ” Direne Direne Kazanacağız”, “Bijî Serok Apo”, “Şehit Namirin” şeklinde sloganlar atarak yürüyüşe geçmek istedi. Siirt Polisi ise bu yürüyüşe çeşitli gerekçelerle izin vermeyeceğini açıkladı.

 

Suruç katliamını protesto etmek isteyen binlerce Siirtli yurttaşın yürümesine polis izin vermedi. HDP il Eşbaşkanı Reşit Teymur, Siirt HDP milletvekili Hatice Seviptekin ve Belediye Eşbaşkanı Belkiza Beştaş Epözdemir’in polisle yaptığı uzun süren pazarlıklar neticelenmeyince tepkili kitle polis kordonunu aşmak istedi. Bunun üzerine TOMA’dan tazyikli suyla başlayan polis müdahalesi gaz bombalarıyla devam etti. Sokak aralarında polisle gençler arasında çatışmalar sürerken Siirt Milletvekili Hatice Seviptekin ve beraberindeki yöneticiler Cumhuriyet meydanında bir süre oturma eylemi yaptı. Gazdan etkilenen Belediye Eşbaşkanı Belikza Beştaş Epözdemir’e ise belediye görevlileri yardım etti. Müdahale sırasında polisin çok sayıda kişiyi yaka paça göz altına aldığı görüldü.

 

Gaz bombası ve atılan taşlar arasında bir açıklama yapan HDP Siirt Milletvekili Hatice Seviptekin, yaşanan olaydan Siirt Valisi’ni sorumlu tuttu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kınadığı katliama Siirt Valisinin kına yapılmasında izin vermemesi Siirt halkının yoğun tepkisine neden oldu. Sokak aralarında gerginlik devam ediyor.

HABERİN VİDEOSU

HABERİN FOTO GALERİSİ

HEJAHUNER

HEJAHUNER

HEJAHUNER

HEJAHUNER

HEJAHUNER

HEJAHUNER

HEJAHUNER

HEJAHUNER

HEJAHUNER

HEJAHUNER

HEJAHUNER

HEJAHUNER

HEJAHUNER

HEJAHUNER

HEJAHUNER

HEJAHUNER

suruc protestosu2 suuc-protesosu

 

SiirttenÖte

5 YORUMLAR

  1. inanın ordaydım ve polise tek çakıl bile atılmadı,polis barikatı kaldırdı denilip insanlar yürümeye başlayınca hiç bir uyarı yapılmaksızın onlarca gaz bombası atıldı,bırakın millet bari acısını yaşasın,rahat rahat taziyesini yapsın bu ne iştir!!!

  2. Bunlarla din kardesliğimiz çoktan sona ermiştir. Zira bunların dini İslam filan değil. Kendi kendilerini avuttukları, üstü cami altı kilise, ortası dinsizlik olan bir inançtır. İslamın neresinde kendine bomba tak git onlarca masumu öldür yazıyor. Yada hangi ayette zulme isyan edenlere saldırın diyor. Allah zalimlere lanet etsin. Bu saatten sonra dinden medet ummayın. Çünkü bunların dini de zulüm ve sahtekarlık üzerinedir.

  3. filistinciler ve rabiacılar ne zaman kürtlerin de müslüman olduğunu görecekler? kürt alimleri ne zaman halkı için de din imanın kürtleri dışlamadığından bahsedecekler.

CEVAP VER