Türkiye onu maruz kaldığı polis şiddeti ile tanımıştı, Suruç’ta Katledildi

0
704 kez

HABER MERKEZİ (DİHA) – Suruç’ta hayatını kaybeden SGDF’li gençlerden biri olan 23 yaşındaki Cebrail Günebakan’ın, 7 ay önce Adana’da katıldığı Kobanê’ye destek eyleminde polisin, ağzını yırtarak gözaltına almaya çalıştığı genç olduğu ortaya çıktı.

Yeniden inşa çalışmalarına katılmak üzere Kobanê’ye geçmeye çalışan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) gençlere yönelik canlı bomba saldırısında, Urfa Valiliği’nin şu ana kadar yaşamlarını yitirdiklerini açıkladığı 28 kişiden biri Cebrail Günebakan.

Kamuoyu 23 yaşındaki Cebrail Günebakan ismini, Kobanê’de yaşamını yitiren MLKP savaşçısı Sibel Bulut (Sarya Özgür) için ESP öncülüğünde 15 Aralık 2014 günü Adana’da kurulmak istenen taziye çadırına dönük polis ve zabıta ekiplerinin müdahalesinde duydu. İnönü Parkı’nda kurulmak istenen taziye çadırına engel olmak isteyen polislerle yaşanan tartışma sonrası, gruba müdahale sert müdahalede bulunan polisler, aralarında Cebrail Günebakan’ın da aralarında bulunduğu bazı kişileri şiddet uygulayarak gözaltına aldı.

Gözaltına alma işlemi sırasında Günebakan ise kendisini yaka paça gözaltına alan sivil polislerin arasında, bir sivil polisin iki eliyle ağzını yırtmaya çalıştığı fotoğrafı ile kamuoyunun gündemine oturmuştu.
Arkadaşları ile birlikte maruz kaldığı bu şiddet sonrası çıkarıldıkları savcılıkça ifadeleri alınması sonrası serbest bırakılan Günebakan, ağzını yırtmaya çalışarak kendisine şiddet uygulayan polisler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

‘Halkların özlemini, taleplerini dile getirmekten hiçbir zaman çekinmeyeceğiz’ demişti

Olayla ilgili o dönem basına verdiği demeçte ise, yaşananın tekil bir olay olmadığını, o anda “işkenceye son” sloganı attığını anlatan Günebakan, şunları söylemişti:
“AKP hükümetinin iç güvenlik paketleri adı altında halkı sokağa çıkarmama anlayışının ürünüdür. Adana polisi bu politikaların burada yürütücüsü olmuştur. Konuşturmak, sokağa dahi çıkarmak istemiyorlar. İnatla sokağa çıkacağımızı haykırıyoruz. Ağzımızı da yırtsalar, türlü işkencelere de tabi tutsalar biz sokakta halkların özlemini, halkların taleplerini dile getirmekten hiçbir zaman çekinmeyeceğiz.

Fotoğrafta arkası dönük olan amirlerden biriydi. Suç duyurusunda bulunduk. O kişiyi teşhiste edeceğiz. Direk iki eliyle ellerini ağzıma sokarak yırtmaya yönelik bir hareket yaptı. Ağzımda şuanda bir yırtık var. İki gün boyunca kaba dayak, ters kelepçe gibi işkencelere maruz kaldık. Bazı arkadaşlarımız başka işkencelere de maruz kaldı. Kaba dayağın yanında cinsel tacize varan özellikle erkek arkadaşlarımıza yönelik uygulamalara maruz kaldık. Neredeyse çevik ekiplerin tamamından yumruk yedik. Vücutlarımız ezikler içerisinde. Polise sınırsız yetkiler verilerek sosyalistleri, devrimcileri, yurtseverleri tehdit ediliyor. Kendilerinde özgüven buluyorlar. İşkence yapma özgürlüğü buluyorlar.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER