Federal Kürdistan Bölgesi’nden katliama tepki

0
629 kez

Kobanê’nin yeniden inşa çalışmalarına katılmak üzere Urfa’nın Suruç ilçesine giden Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 300 gencin konakladığı Amara Kültür Merkezi bahçesinde gerçekleşen ve 32 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıya ilişkin Federal Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi partiler, taziye ve kınama mesajı gönderdi.

YNK: Türk Devleti olayın faillerini ortaya çıkarsın

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) grubu yayınladığı açıklama ile Pirsus (Suruç) katliamını kınadı. Açıklamada, Türk devletinin yargı ve güvenlik güçlerinin olayın faillerini bir an önce ortaya çıkarması istendi. Açıklamanın devamında “Kürt halkının düşmanları, halkımızın Kuzey ve Rojava Kürdistanı’nda elde ettiği başarıları hazmedemiyor. Dolayısıyla halkımıza her anlamda zarar vermek istiyorlar” denildi.

Goran: Terör olaylarıyla Kürtleri sindiremezsiniz

Suruç katliamı ardından Goran Hareketi de bir açıklamada bulundu. Goran Hareketi de Pirsus katliamını şiddetle kınadığını belirterek, terör ve tehditlerin Kürt halkını sindiremeyeceğini kaydetti. Açıklamanın devamında olayda yaşamını yitirenlerin ailelerine ve Kürt halkına başsağlığı dilendi. Açıklamada ayrıcı saldırıyı yapanların yargı önüne çıkarılıp cezalandırılması istendi.

Tevgera Azadi: Türk devleti özgürlük devrimine düşmanlık yapıyor 

Kürdistan Özgür Toplum Hareketi adına açıklama yapan Hüseyin Kerkukîde saldırıyı nefretle kınadıklarını belirterek, katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi. Kürt halkının düşmanlarının Rojava ve Kuzey Kürdistan’da elde edilen kazanımları hazmedemediğini belirten Kerkuki, “Özellikle Türk devleti doğrudan bir biçimde halkımızın özgürlük devrimine düşmanlık yapıyor. Tüm dünyanın gözleri önünde DAİŞ çetelerine maddi ve manevi açıdan destek sunuyor. Elde edilen kazanımlara saldırıyorlar. Hepsinin tek amacı var; halkımızı esir almak istiyorlar” dedi.

KDP: İnsanlık dışı saldırıyı kınıyoruz 

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) parlamento grubu da Urfa’nın Suruç ilçesindeki patlamayı kınayarak olaydan dolayı büyük bir üzüntü içinde olduklarını açıkladı. KDP parlamento grubunun yapmış olduğu yazılı açıklamada patlamada yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dilenirken, açıklamada devamla “Urfa’nın Suruç ilçesinde bugün yapılan saldırıdan dolayı büyük üzüntü duyuyoruz. Patlama sonucunda ne yazık ki onlarca masum insanımız şehit düştü. Masum insanları hedef alan bu insanlık dışı terör saldırısını sert bir şekilde kınıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Hizba Zehmetkeşan: Kürt halkı özgürlük düşmanlarına karşı direnecektir

Kürdistan Emekçiler Partisi (Hizba Zehmetkêşanî Kurdistan) yürütme meclisi de bir açıklama yaparak, Suruç katliamını nefretle kınadığını belirtti. Açıklamada, “Suruç’un savunulmasının sorumluluğunun Türk devletine ait olduğunu herkes bilmektedir. Türk devleti artık Kürtleri de korumalıdır” denildi.

DAİŞ çetelerinin Rojava ve Federal Kürdistan Bölgesi’nde aldıkları yenilgiler ardından Suruç’ta böylesi bir katliam gerçekleştirdiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bütün dünya şunu çok iyi bilmektedir ki, Kürt halkı terörist eylemlere karşı sessiz kalmayacak ve özgürlük düşmanlarına karşı direnecektir” ifadelerine yer verildi.

Birçok merkezde protesto edilecek

Öte yandan Suruç katliamı bugün Kürdistan’ın Hewlêr, Süleymaniye ve Ranyaolmak üzere birçok bölgesinde protesto edilecek. Protesto gösterileri Tevgera Azadi (Kürdistan Özgür Toplum Hareketi), PYD (Kürdistan Birlik Partisi), KODAR ve RJAK öncülüğünde organize edilecek.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER