Havuz Medyası da DAIŞ’in Yaptığını Yaptı: HDP’ye Saldırdı

3
1.100 kez

ANKARA (DİHA) – Aylardır Kürtlere ve dostlarına yönelik yaşanan şiddet olaylarının sorumlularından biri olan AKP’nin havuz medyası, Suruç’ta 31 gencin yaşamını yitirdiği saldırı sonrası DAİŞ’i bırakıp, HDP’yi hedef göstermeye devam etti. Saldırının bir “üst akıl” tarafından yapıldığı iddiasında ortaklaşan havuz medyası, HDP’nin, saldırının baş sorumlusunun DAİŞ’i destekleyen AKP hükümetinin olduğu yönündeki açıklamaları için “Tehdit” ve “Provokasyon” dedi.

Suruç’ta 31 gencin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının ardından AKP’nin havuz medyası bir kez daha HDP’yi hedef gösteren haberler servis etti. Havuz medyası, DAİŞ çeteleri tarafından yapılan ve Kobanê’ye yönelik dayanışma ağını hedef alan saldırının, “Uluslararası güçlerin Türkiye’yi PKK ile iş birliği yapmaya zorlaması” olarak gördü ve haberleri bu “tez” üzerinden servis etti.

Hedef yine Yüksekdağ

Seçimler öncesi ve sonrasında Kürtler ve dostlarına yönelik gerçekleştirilen birçok şiddet olayının baş sorumlularından olan Vahdet Gazetesi, yaşanan patlamayı “Sırt kahpeliği” başlığı ile sürmanşetten gördü ve HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ı hedef gösterdi. Gazete, Yüksekdağ’ın saldırıdan bir gün önce Rojava Devrimi’nin 3. yılı nedeniyle Suruç’ta yaptığı açıklamanın, katliama zemin hazırladığını iddia etti.

“Derin kurgu” başlığıyla saldırıyı manşetten gören Star, saldırıyı “Bu defa kurban seçilenler MLKP’nin Kobanê’ye götürmek için topladığı üniversitelilerdi. Apaçık provokasyonda DAEŞ’li olduğu sanılan kişi pimi çekti” ifadeleriyle servis etti. Yeni Akit ise saldırıyı, “Kanlı saldırı” başlığı ile manşetten gördü ve saldırının sorumlusunun DAİŞ çetelerinin yanından sol örgütlerin olabileceği manipülasyonuna başvurdu.

DAİŞ’i bıraktılar HDP’ye saldırdılar

AKP medyası, “uzmanların” görüşlerine yer vererek, saldırını arkasında bir “üst akıl” olduğu iddiasında ortaklaşarak haberleri servis etti. Havuz medyası aynı zamanda tüm haberlerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “kınama” açıklamalarına yer verirken HDP eşbaşkanlarının saldırının baş sorumlusu olarak AKP’yi gösterdikleri ve “kendi güvenliğiniz alın” şeklindeki açıklamalarını “tehdit” ve “provokasyon” olarak nitelendirdi.

Akşam Gazetesi de, HDP eşbaşkanları Demirtaş ve Yüksekdağ’ın fotoğrafları ve açıklamalarını kullanarak, “Acıyı fırsat bildiler” başlığı attı.

Aylardır AKP’nin şiddet diline ortak olan ulusalcı Aydınlık Gazetesi de, saldırı sonrası yaptığı haberlerle AKP medyasıyla aynı dili kullandı. Saldırıyı “ABD bombası” diye servis eden Aydınlık, saldırının amacının Türkiye’nin “güvenli bölge” istediğine bir yanıt ve Türkiye’yi “PKK ile işbirliğine zorlama” olduğu iddiasında bulundu.

(dn/rp)

gazete-mansetleri  gazete-mansetleri1 gazete-mansetleri2 gazete-mansetleri3

3 YORUMLAR

  1. buyrun burdan yakın görün bu alçakları ey değerli kürt halkı sizin 13 yıl boyunca oy verdiğiniz bu akp alçak partisinin yandaş şerefsiz medyasıdır o ethem sancak kendini bilmezin medyasıdır sizin çocuklarınızın cenazeleriyle dalga geçiyorlar siz işte bu ihanetin bir parçası oldunuz allahın düşmanı sayılıyorsonuz çünkü allahın yarattığı insanları bu alçaklar öldürüyor kime düşmanlık yapiyorlar tabiki allaha sizi ve alçak medyayı allaha havele ediyorum bizim içimiz yandı ve yanıyor allah sizinde içinizi yaksın amin

  2. a haber muhabirine saldırdılar…..buyrun kim kime saldırmış….kınıyorum….siz kınaya bilir misiniz….tabii ki eğer gazeteci iseniz….

CEVAP VER