Parka için topladığı parayla Kobanêli çocuklara oyuncak aldı

0
661 kez

ANKARA (DİHA) – Suruç’ta yaşamını yitirenler arasında olan Karadeniz’in küçük bir o kadar da yüreği büyük çocuğu 18 yaşındaki Samsunlu Ali Can Vural’ın tek hayali, Kürt ve Karadeniz halkının kardeşliğini birleştiren bir köprü olmasıydı. Vural’ın hikâyesinde Türkiye halklarına örnek teşkil eden çarpıcı bir detay ise, aylarca hayal ettiği parkayı almak için topladığı paralarıyla Kobanêli çocuklara oyuncak alması oldu.

Kobanêli çocuklara kitap, oyuncak ve fidan alarak yola çıkan devrimci gençlere yönelik gerçekleştirilen katliamda hayatını kaybedenlerden biri olan 18 yaşındaki Ali Can Vural’ın hikâyesi, ideallerini, fedakârlığını ve devrimci hayallerini gösterir nitelikte. Birçok arkadaşı gibi Karadeniz’den Samsun’dan yola çıkan Ali Can Vural, henüz kısa bir süre önce 18 yaşına girdi. Türkiye’nin batı illerinden, tatile gitmek yerine Kobanê’deki çocuklara oyuncak götürmek için yola çıkan Samsun’da 19 Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrencisi olan Vural’dan geriye devrimcilerin yeşil parkası ile çekilmiş fotoğrafları ve paylaşılan hayat hikâyesi kaldı.

Parka parasıyla Kobane’deki çocuklara oyuncak aldı

Gencecik yaşına rağmen gözlerindeki pırıltı ile tanınan yürekli Karadeniz çocuğu Vural, sosyal medyada paylaştığı bir fotoğrafı ile Türkiye ve Kürdistan halkının hafızasına kazındı. Yoksul bir ailenin çocuğu olan ve hayal ettiği devrimci yeşil uzun parkayı alacak parası olmadığı için Vural, bir gün gittiği mağazanın birinde üzerine o sevdiği parkayı geçirerek arkadaşlarından birine fotoğrafını çektirdi. Daha sonra da o hali hep hatırlansın diye o fotoğrafını özellikle paylaştı. Ancak Vural, parkayı alacak parası olduğunda da, parasıyla Kobanê’deki çocuklara oyuncak, kitap alarak Kobanê yoluna düştü. Vural için ne de olsa devrimci olmak devrimci görünmekten daha önemliydi.

Hayali halklar arasında kardeşlik köprüsü kurmaktı

Vural’ın bir diğer hayali ise, Kürt ve Karadeniz halkının kardeşliğini birleştiren bir köprü olmaktı. Arkadaşları Vural’ı, çok neşeli, hayat dolu, olağanüstü bir zekâya sahip biri olarak tanımlarken, aynı zamanda onu enerjik bir yapıya sahip, yerinde durmayan sürekli devimin ve hareket halinde olan haliyle anlatıyor. Ali Can Vural, Samsun’da katıldığı basın açıklamaları nedeniyle defalarca gözaltına alındı ve hakkında çok sayıda soruşturma açıldı. Ali Can Vural’ın sosyal medya paylaşımlarında da görüldüğü gibi Vural, küçük yüreği ile Kürt halkı ve Karadeniz halkının arasında oluşan bir köprünün simgesi haline gelmeyi başarmış.

Ali Can Vural’ın yaptığı son paylaşımları ise ölümünden hemen sonra arkadaşları tarafından sosyal medyada yankı buldu. Vural’ın “devrimcinin aşkı halkıdır” yazısı ile yaptığı bütün sosyal medya paylaşımları ise şu şekilde:

Yaşasın Türk Ve Kürt Halklarının Kardeşliği! Yaşasın İşçiler! Kahrolsun Emperyalizm!…

Yoksula Gülmedim, Zenginliğe Özenmedim, Faşistleri Sevmedim, Ezilenleri Dövmedim, Ben Devrimci Doğdum, Devrimci Öleceğim…

Cudiye gözler kör kulaklar sağır o orman başka bir yerde yansa bütün çevreciler ayaklanırdı yanan Kürdistan’ın ormanı olunca herkes susar…

Katillere işbirlikçilere kafa kesenlere kadınları aşağılayanlara karşı yeniden inşa için Kobanedeyiz…

Bayram dediğin barışın kardeşliğin halkların zafer naraları attığı günün adıdır ezilenlerin bayramı sosyalizmdir…

Saldırdınız, öldürdünüz, vurdunuz, katlettiniz, astınız yine de bitiremediniz. Çünkü fikirlere kurşun işlemez biz kazanacağız. Özgürlük kazanacak. Barış kazanacak katiller hırsızlar nefret kusanlar kaybedecek.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER