Siirt’te gözaltına alınan 12 kişi serbest bırakıldı

0
809 kez

SİİRT/MARDİN (DİHA) – Siirt’te önceki gün yapılan Suruç katliamı protestosunda gözaltına alınan 12 kişi serbest bırakıldı. Mardin’de ise DBP’li Mazıdağı Belediye meclis üyesinin evine bu sabah baskın düzenleyen Jandarma, bir kişiyi gözaltına alındı.

Siirt’te, Suruç katliamını protesto etmek amacıyla önceki gün yapılan eyleme dönük yaşanan polisin saldırısı sırasında gözaltına alınan 12 kişi serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlardan 5’i Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, 7 kişi ise akşam saatlerinde Siirt Adliyesi’ne sevk edildi.

Savcılıktaki ifadelerinin ardından “örgüt üyeliği ve örgüt adına eylem yapmak” iddiasıyla tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen 7 kişi, ifadelerinin ardından “denetimli serbestlik” kararıyla serbest bırakıldı.

Mardin Mazıdağı ilçesine bağlı Evciler (Kesrîk) Mahallesi’nde ise sabah saat 06.00 civarında Jandarma tarafından DBP’li Mazıdağı Belediye Meclis Üyesi Osman Azak’ın evine baskın düzenlendi. Yapılan baskında Azak’ın oğlu Hatip Azak gözaltına alınırken, evdeki kimi belge ve CD’lere de el konuldu.

Gözaltına alınma nedeni öğrenilemeyen Azak’ın, Mazıdağı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER