Suruç Katliamına Siirt’ten Tepki Yağmaya Devam Ediyor

3
1.298 kez

Suruç’taki katliam Siirt’te de KESK Şubeler Platformu üyeleri tarafından protesto edildi. Protestoya HDP Siirt Milletvekili Hatice Seviptekin, Siirt Belediye Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan ve kentteki bazı kurum ve kuruluş temsilcilerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Osman Yüztaş yaptığı açıklamada, “Bu halka yakılmayı, imha edilmeyi ve vahşeti reva gören iktidar zihniyetine Botan’dan sesleniyoruz: Asla kazanamayacaksınız, asla var olma mücadelemizden vaz geçmeyeceğiz” diye konuştu.

 

İŞTE BASIN AÇIKLAMASINDA ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

 

Asla Vazgeçmeyeceğiz

Bu saldırı Kürt halkının değerlerine ve kazanımlarına, Barışa ve Özgürlüğe, halkların kardeşliği temelinde gelişen demokrasiye yapılmıştır. Bu halka yakılmayı, imha edilmeyi ve vahşeti reva gören iktidar zihniyetine Botan’dan sesleniyoruz. Asla kazanamayacaksınız, asla var olma mücadelemizden vaz geçmeyeceğiz.

 

Botandan gür bir sesle sesleniyoruz

Kimliğimize, değerlerimize ve kazanımlarımıza saldıran, saldırıları artırdıkça direnişimizi kıracağını zanneden, Devlet ve Hükümetlere, bu devlet ve hükümetlerin içiçe geçen vahşet örgütlerine, Türkiye özelinde AKP hükümetine ve Cumhurbaşkanı iddasında olan ve bir türlü itibar göremeyen kaçak sarayın sakin olamayan sakinine, yaverlerine ve çığırtkanlarına, savaş zihniyetine Botandan gür bir sesle sesleniyoruz…

Kürt Halkının öncülüğünde gelişen demokrasi ve barış, kardeş halkların da desteği ile dalga dalga büyüyerek yol almaktadır. inanç ve ırkın değil insani değerlerin esas olduğu bu yolda, insani değerlerden yoksun olanlar ezilmeye ve toz duman içinde boğulmaya mahkûmdurlar.

AKP’yi Kınıyoruz

AKP Hükümeti; yaşanan katliamın politikaları sonucu değilmiş gibi, katliamının ardından ortak Deklarasyonla çağrı yapma pişkinliği ve yüzsüzlüğünü dillendirmiştir. Görünenlere göre ise; Deklarasyon çağrısıyla kınanması gereken AKP hükümeti, politikası, Kürt Halkına yaklaşımı ve savaş zihniyetidir. AKP’nin Kürt Halkına yönelik uygulamalarını kınıyoruz.

 

Siirt Valisi ve Emniyet Güçlerine Çağrı

Siirt özelinde ise; Savaş ve provokasyonlara  uygulamalarıyla  zemin hazırlayan Siirt Valisi ve Emniyet Güçleridir. Dün Suruç’ta yaşanan bombalı vahşeti kınamak üzere; Siirt’te yapılmaya çalışılan basın açıklamasına Valinin talimatıyla Emniyet güçleri engellemede bulunmuş ve halka saldırarak, bir çok şahsı gözaltına almıştır. Oysaki valinin ve emniyet güçlerinin görevi demokratik tepkilerini ortaya koymak üzere alanda bulunan halkın güvenliğini sağlamaktır.

Buradan Siirt Valisine ve Emniyet Güçlerine çağrı öneri ve hatırlatmada bulunuyoruz; Güvenlik tedbiri halka saldırmak değildir, Güvenlik tedbiri demokratik tepkileri bastırmak, soruşturma başlatmak hiç değildir. Kamu düzeni ve güvenliği; Siirt en sakin günlerini yaşarken bile;  Güres Caddesine otobüsler dolusu polisi yığıp çapraz duruşta elleri tetikte bekleterek gözdağı vermek hiç değildir. Bu uygulamalar provokasyon yaratmak, tedirginlik ve gerginlik oluşturmaktır. Bu uygulamalar kamu düzeni ve güvenliğini sağlamak değil bozmak demektir. Siirt’te ve Türkiyede, derhal bu sıkıyönetim tarzı uygulamalardan vazgeçilmelidir. Halkın kendini huzur içinde hissetmesi ve yaşamını sürdürmesi sağlanmalıdır. Valinin de Emniyetin de  temel görevi budur.

srt-21-07-15-kesk-katliam-aciklama1 srt-21-07-15-kesk-katliam-aciklama3 srt-21-07-15-kesk-katliam-aciklama2

3 YORUMLAR

  1. tabiki katil akp yandaş medya ve ethem sancaktır bunu bilmeyen yoktur ama gelgelelim bunun hesabını kim soracak bu ethem sancak alçağının dilini … gibi kimse .. sen kimsinki hdp işidle aynı kefaye koyuyorsun alçak haddini bil

CEVAP VER