Kadınlar Siirt Belediyesi Eşbaşkanına Polis Saldırını Kınadı

0
1.337 kez

SÊRT – BERFİN Kadın Danışma Merkezi, Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Belkıza Beştaş Epözdemir’in darp edilerek gözaltına alınmak istenmesine tepki göstererek, bunun kadın iradesine yapılan bir saldırı olduğunu kaydetti.

BERFİN Kadın Danışma Merkezi, Suruç katliamını kınamak amacıyla kentte yapılan basın açıklamasına polis müdahalesi sırasında Siirt Belediye Eşbaşkanı Belkıza Beştaş Epözdemir’in darp edilerek gözaltına alınmak istenmesine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıya HDP-DBP il ilçe kadın yöneticileri, Siirt Belediyesi Kadın Kurulu üyeleri, İHD, MKM, BERFİN Kadın Danışma Merkezi’ne bağlı el sanatlar atölyesinin kursiyerleri katıldı. Sosyolog Celile Ası Güneş konuşmasına, “Ülkemizde yaşayan insanlar artık kanlı günlere doydu” diyerek başladı.

Suruç katliamı ve Diyarbakır’da seçim mitinginde yapılan bombalı saldırıyı hatırlatan Celile, “Suruç’taki saldırıyı da tıpkı Diyarbakır’daki gibi göz yumuldu. Polis devleti ilkesiyle hareket eden geçici hükümet, bütün kentlere temsilcilerini yerleştirmiş, tahammülsüzlükleri toplumsal, siyasal, ekoloji, kadın ve ekonomik alanlarda tezahür etmişti. Bu tutum en başta kadına saldırmaktadır. Kadın merkezi olarak yaptığımız kadına yönelik şiddet eylemselliklerimizde karşımıza çıkarılan mülki amir kararlarıyla kentte adeta sıkı yönetim yaratılmak istenilirken, kadın örgütlerinin bunca kazanımları irade kırma oyunlarıyla boşa çıkarılmak istenilmektedir” dedi.

 

‘Bu saldırı kadın iradesine saldırıdır’

Celile konuşmasını şöyle sürdürdü: “Suruç’ta kendi vatandaşlarının güvenliğini sağlayamayan istihbarat zafiyeti ortadayken, herhangi bir girişimde bulunmayıp kınamakla yetinen geçici hükümetin, güvenlik güçleri, katliamı protesto etmek amaçlı yürüyüş yapmak isteyen sivil halk, STK ve halkın temsilcilerine saldırmış, kentin iradesi olan Siirt Belediye Eşbaşkanı Belkıza Beştaş Epözdemir’in fiziki ve cinsel saldırıda bulunularak kadın iradesini boşa çıkarılmaya çalışılmıştır. Sizler onu temsil olarak görmeseniz de o bu kentin yüzde 70 oyunu almış irade ve öncelikle kadın yoldaşımızdır. Yapılan saldırı asla hazmedilmeyecek ve hukuki süreç başlatılacaktır. Buradan tüm kadınlara sesleniyoruz: Belkıza Beştaş Epözdemir’e yapılan saldırı, kadın iradesine yapılan saldırıdır. Belkıza Beştaş Epözdemir’e yapılan saldırı bedeller verilen kadının mücadelesinin kazanımı, eşit temsiliyete saldırıdır. Bu saldırı karşısında tüm kadın yoldaşlarımızı sahiplenmeye ve susmamaya çağırıyoruz. Bu olayı gerçekleştiren polis memurunun bir an önce görevden alınmasını ve Siirt Emniyet Müdürlüğü’nün Siirt halkına açıklama yapmasını bekliyoruz.”

(şö/fk)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER