YPG’li Şen’’i Siirt’te binler son yolculuğuna uğurladı

3
2.536 kez

Kobanê DAİŞ çeteleri ile girilen çatışmada yaşamını yitiren YPG savaşçısı Aydın Şen’in (Erdem Çirav) cenaze töreninde konuşan HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Örgütü kötü günler bekliyor” sözünü hatırlatarak, “Ateş düştüğü yeri yakar diye bir söz var. Ama bil ki bu ateş yalnızca düştüğü yeri yakmayacak. Ey Arınç, bu düşen ateş seni de, Cumhurbaşkanı’nı da partini de devletini de yakacak” dedi.

Kobanê’nin Sırrin kasabasında 15 Temmuz’da DAİŞ çeteleri ile girilen çatışmada yaşamını yitiren YPG savaşçısı Aydın Şen’in (Herdem Cirav) cenazesi Siirt’te binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Diyarbakır’dan alınan YPG’li Şen’in cenazesi Bismil ve Kurtalan’da yüzlerce kişi tarafından karşılandıktan sonra Siirt’te uğurlandı. Siirt’te de binlerce kişi tarafından karşılanan cenaze yüzlerce araçlık konvoy ile DBP il binasının önüne getirildi. Binlerce yurttaş tarafından omuzlara alınan Şen’nin cenazesi, Zeviye Mezarlığı’na götürüldü. Dini vecibeleri yerine getirilen YPG’li Şen’in cenazesi dualar eşliğinde toprağa verildi.

Defin işlemlerinin ardından konuşan YPG’li Şen’in annesi Azime ve babası Abdülselam Şen kendilerini yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederek, oğullarının Kürdistan’ın şehidi olduğunu söyledi.

‘Bu sadece düştüğü yeri yakmayacak’

HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım ise YPG’li Şen’in “Şehit düşersem beni Kürdistan’a memleketime defnedin” sözlerini aktararak, “Ben de diyorum ki, ey şehit, Kürdistan’a, memleketine, topraklarına hoş geldin. Sadece anne babanın değil, bütün Kürdistan’ın içini parçaladın” dedi.

‘Sen nasıl çocuklarının yüzüne bakacaksın’

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Örgütü kötü günler bekliyor” sözünü hatırlatan Yıldırım, “Ey hayırsız, gözün aydın bir şehidimiz daha oldu, bir ailemizin daha yüreği yandı. Sen nasıl rahat uyuyacaksın, çocuklarının yüzüne bakacaksın? Ateş düştüğü yeri yakar diye bir söz var. Ama bil ki bu ateş yalnızca düştüğü yeri yakmayacak. Ey Arınç, bu düşen ateş seni de, Cumhurbaşkanı’nı da, partini de, devletini de yakacak” diye konuştu.

Ardından YPG’li Şen’in taziyesinin Mersin’in Demirtaş Mahallesi’nde kabul edileceği duyurusu yapıldı.

srt-22-07-15-ypgli-aydinsen-cenaze srt-22-07-15-ypgli-aydinsen-cenaze2 srt-22-07-15-ypgli-aydinsen-cenaze4 srt-22-07-15-ypgli-aydinsen-cenaze5 srt-22-07-15-ypgli-aydinsen-cenaze7 srt-22-07-15-ypgli-aydinsen-cenaze8 srt-22-07-15-ypgli-aydinsen-cenaze12 srt-22-07-15-ypgli-aydinsen-cenaze11 srt-22-07-15-ypgli-aydinsen-cenaze9

3 YORUMLAR

 1. Hesap vereceksiniz. Öyle usulen kınamakla, ezbere lanetlemekle olmaz. Hesap vereceksiniz.
  Urfa’da IŞİD’i soran gazetecilere, IŞİD tehdidi yok deyip sonra da gazetecileri gözaltına aldıran o valiniz hesap verecek. “Var mıymış şehrinde IŞİD tehlikesi vali efendi” diye soracaklar mahkemede, izleyeceğiz.
  Suruç’ta katledilen gençleri katliamdan önce gazetelerinde haber yapıp hedef gösteren parti gazeteleriniz hesap verecek.
  PYD, IŞİD’den tehlikeli diye manşet atarak IŞİD’e gülücük dağıtan yemleme medyanız hesap verecek.
  Bizzat siz hesap vereceksiniz.
  Zamanında “IŞİD’in de Musul’da üzmek istemeyeceği bir kesim devreye sokuldu” diyen, IŞİD’e “daha önceki hoşnutsuzluklar öfkeler büyük bir cephede geniş bir reaksiyon doğurdu” diye empati gösteren Başbakan hesap verecek.
  Esad’ın ömrü haftalarla ölçülüyor diye, Emevi Camii’nde namaz kılacağız diye memleketi kimseye sormadan bir savaşa sokan herkes hesap verecek.
  Söylediğiniz yalanların hesabını vereceksiniz.
  TIR’lar yakalandı, ilaç var dediniz. Yalandı.
  Tamam silah vardı ama Türkmenlere gidiyordu dediniz. Yalandı.
  Bunları yayımlayan bu gazeteyi neredeyse çıplak ellerinizle boğacaktınız.
  Hesap vereceksiniz.
  Suudi Arabistan ve Katar’la beraber Ortadoğu’ya soktuğunuz çomakların hesabını vereceksiniz.
  Libya’dan getirilen silahların, Suudi Arabistan’dan gelen askeri kargo uçaklarının hesabını vereceksiniz.
  Yönetmelik, kanun maddeleriyle yalanlarınızı yazı üzerine yazıyla yüzünüze çarptığımız, Apaydın Kampı’nda göz yumduklarınızın hesabını vereceksiniz.
  Üç kişi toplansak üzerimize gaz yağdırırken IŞİD’e İstanbul’da bayram namazı kıldırmanın hesabını vereceksiniz.
  Her adımlarını takip ettiğiniz, sürekli izlediğiniz gençlerin arasına intihar bombacısının sızmasını önleyememenin önce izahatını, sonra hesabını vereceksiniz.
  Doğrudur, bu saldırı Türkiye’ye karşı yapılmıştır. Zamanında küçümsediğiniz, göz yumduğunuz, sesinizi çıkarmadığınız, kolladığınız için yapılmıştır.
  Bugün Batı’dan azarı işitince, IŞİD’e biraz babalandığınızda başımıza bunu getirdiniz. Bu saldırının gerçekleşebileceği ortam oluşurken seyrettiniz. Sizi uyaranları vatan hainliğiyle itham ettiniz.
  Şimdi de biz sizi itham ediyoruz. Hesap vereceksiniz.
  Partinizin mankurdu olmuş MHP’ye güvenmeyin. Her şeyi izledik, her şeyi kaydettik, her şeyi yazdık.
  Ant olsun, inan olsun ki hesap vereceksiniz.
  O güzel çocuklara sözümüz var.
  “Kobani düştü düşecek” derken düşürdüğünüz Suruç’a sözümüz var.
  Ağalar, beyler, paşalar, yarattığınız bu cehennemin hesabını vereceksiniz.
  Bir gün adalet hâkim olacak. Uydurma davalarınızla oturduğumuz sanık sandalyelerini size bırakıp tanık olacağız.
  Ant olsun, inan olsun ki hesap vereceksiniz.

  özgür mumcu – cumhuriyet gazetesi

CEVAP VER