HDP: Suruç katliamını operasyonlarla ört bas edemezsiniz

0
502 kez

abah saatlerinde Türkiye genelinde başlatılan ve demokrasi güçlerini hedef alan operasyonlara tepki gösteren HDP, “Geçici Hükümet’e sesleniyoruz; demokrasi ve barış için mücadele veren başta partililerimiz olmak üzere demokratik güçlerden elinizi çekin ve gözaltındakileri derhal serbest bırakın. Suruç’taki katliamı, hukuk dışı gözaltı ve tutuklamalarla örtbas edemezsiniz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), DAIŞ’e yönelik olduğu iddia edilen ancak HDP, DBP ve bir çok demokratik örgütün temsilcilerinin gözaltına alındığı bu sabah başlatılan operasyonlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş imzasıyla yayınlanan açıklamada, “IŞİD barbarlarına karşı her gün partimizi hedef olarak gösterenler, bu kez de yurtsever, devrimci, demokrat güçleri hedef alarak 19 ili kapsayan gözaltı operasyonları gerçekleştirmiştir. IŞİD’çilere operasyon yapıldığı iddiasıyla gösterilmeye çalışan gerçek iktidar, partimiz başta olmak üzere devrimci, demokrat güçlere karşı gözdağı operasyonu başlatmıştır. Anlaşılan odur ki öldürmekle yetinmeyen zihniyet gözaltı operasyonlarıyla yıldırmaya çalışmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

HDP yöneticileri gözaltına alındı

Açıklamada, “Suruç’ta katledilen aralarında bir PM üyemiz, bir ilçe eş başkanımız, bir de il yöneticimizin de olduğu 32 gencimizin toprakları daha kurumadan bu gençlerimizin arkadaşlarına, yoldaşlarına yönelik bugün gerçekleşen operasyonlar sonucu elimize ulaşan tespit edebildiğimiz bilgilere göre 19 ilde gerçekleşen, 1 kişinin infaz edildiği, birçok kişiye işkence yapılan operasyonlarda yaklaşık 200 yurtsever, demokrat, devrimci gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınanlar arasında Iğdır İl Eş Başkanı, çeşitli illerde HDP il/ilçe yöneticileri, HDP gençliğinden de çok sayıda partilimiz bulunmaktadır” bilgileri aktarıldı.

Demokratik güçlerden elinizi çekin

Suruç katliam sonrası halklara dayanışma ve taziyeyi yaşatmadan yapılan operasyonların vicdanlardan uzak siyasi saiklerle gerçekleştiği ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:”Siyasal iktidar, üzerindeki sorumluluğu atmak için başlattığı saldırı siyasetini bir kenara bırakmalıdır. Suruç katliamının failleri bulunmadan, katliamın sorumluları açığa çıkartılmadan gerçekleşen bu operasyonlara derhal son verilmesi ve gözaltındakilerin serbest bırakılması gerekmektedir. Suruç’ta katledilmek istenen demokrasi, barış ve adalet ilkeleri gözaltı ve tutuklamalarla yıldırılamaz. HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu olarak Geçici Hükümet’e sesleniyoruz; demokrasi ve barış için mücadele veren başta Partililerimiz olmak üzere demokratik güçlerden elinizi çekin ve gözaltındakileri derhal serbest bırakın. Suruç’taki katliamı, hukuk dışı gözaltı ve tutuklamalarla örtbas edemezsiniz. Mağdurları ve mağdurların arkadaşlarına karşı yıldırma operasyonları düzenleyeceğinize, katliamlar gerçekleştiren savaş çığırtkanı barbar zihniyetlerle mücadele edin.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER