Karasu Kobanê şarkısı ile uğurlandı

0
2.196 kez

Kobanê’de DAİŞ çeteleriyle girilen çatışmada yaşamını yitiren YPG’li Şiyar Karasu’nun (Reşit Avareş) cenazesi, vasiyeti üzerine Viyan Peyman’ın seslendirdiği Kobanê şarkısı ile uğurlandı.

Kobanê’de 27 Haziran’da DAİŞ çeteleriyle girilen çatışmada yaşamını yitiren YPG’li Şiyar Karasu’nun (Reşit Avareş) cenazesi Bitlis’in Olek köyünde bulunan “Xerzan Şehitliği”nde düzenlenen törenle toprağa verildi. Baykan ve Buzlupınar tesislerinde kitlesel bir şekilde karşılanan cenaze, daha sonra yüzlerce araçlık konvoy eşliğinde Olek köyüne getirildi. Törene binlere yurttaşın yanı sıra HDP’li vekiller Kadri Yıldırım ve Hatice Seviptekin ve Mahmut Celadet Gaydalı katıldı. Mezarlığa yakın bir yerde omuzlara alınan cenaze, sloganlar eşliğinde yapılan yürüyüşle mezarlığa getirildi.

‘Oğlum halkı için canını feda etti’

Mezarlığa varan kitle “Çerxa Şoreşe” marşı eşliğinde saygı duruşunda bulundu. Törende kısa bir konuşma yapan MEYA-DER Siirt Temsilcisi Berivan Karakoyun, “Şehitlerimizin çizmiş olduğu yolda her zaman yürüyeceğiz ve mücadelelerine sahip çıkacağız” dedi. YPG’li Karasu’nun babası İzzettin Karasu da, “Sayın Öcalan’ın ve Kürt halkının başı sağ olsun” dedi. Anne Gülistan Karasu ise törene katılanlara teşekkür ederek, “Sayın Öcalan ve Kürt halkının başı sağ olsun. Oğlum, halkı için canını feda etti” diye konuştu.

‘Besle kargayı oysun gözünü’

Törende konuşan HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, AKP’nin DAİŞ’e yönelik politikalarını hatırlatarak, “AKP’ye her zaman DAİŞ’e karşı tavrınız alın ve yardım etmeyin diyorduk. Ama önlemlerini almadılar. Ta ki dün Kilis’te askerlere yönelik yapılan saldırıya kadar. Saldırı yapılmayana kadar devletin aklı başına gelmedi” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından YPG’li Karasu’nun cenazesi vasiyeti üzerine Viyan Peyman’ın seslendirdiği Kobanê şarkısı eşliğinde defnedildi.

Karasu Kobanê şarkısı ile uğurlandı (3) Karasu Kobanê şarkısı ile uğurlandı (4) Karasu Kobanê şarkısı ile uğurlandı (2) Karasu Kobanê şarkısı ile uğurlandı (1) Karasu Kobanê şarkısı ile uğurlandı (5) Karasu Kobanê şarkısı ile uğurlandı (6) Karasu Kobanê şarkısı ile uğurlandı (7) Karasu Kobanê şarkısı ile uğurlandı (8)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER