Bombalanan bölgelerden ilk bilgiler

0
1.089 kez

HABER MERKEZİ (DİHA) – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın startını verdiği savaş konsepti kapsamında gerilla alanlarına yönelik başlatılan hava saldırısı sabaha kadar sürdü. Saldırıların yapıldığı bölgeden gelen ilk bilgilere göre, sivil yerleşim yerleri de vuruldu ve Kandil’e yapılan saldırıda siviller yaralandı. Bombardıman tutulan birçok bölgede de orman ve arazi yangınlarının çıktığı bildirildi.

Medya Savunma Alanları’na bağlı Kandil, Zap, Metîna, Garê, Haftanîn, Avaşîn ve Xakurkê bölgelerine yönelik hava saldırılarıyla ilgili bilgiler gelmeye başladı. Güney Kürdistan’da yayın yapan Rojnews Haber Ajansı’nın geçtiği habere göre, dün gece saat 22.55 sularında başlayan savaş uçağı saldırıları sabah saat 06.00’ya kadar sürdü. Saldırının yapıldığı bölgeden alınan ilk bilgilere göre, özellikle Zap, Metîna, Haftanîn ve Avaşîn alanlarına, savaş uçaklarından sonra havan ve obüs saldırıları yapıldı.

Siviller de hedef oldu

Saldırılar sonucu bölgenin birçok yerinde orman yangınlarının çıktığı bildirildi. Gerillanın ve sivillerin yaşadığı Garê bölgesindeki Derişkê ve Şêrt köylerinin de saldırıların hedefi olduğu kaydedildi. Deşta Kafya’nın da yoğun bir şekilde bombalandığı belirtilirken, burada da yapılan bombardıman sonucu orman ve arazi yangınlarının başladığı vurgulandı.

Enzê köyünde yaralı siviller var

Medya Savunma Alanları’na bağlı Kandil bölgesinde dün gece saat 01.15 sularında başlayan hava saldırısının da sabah saatlerine kadar devam ettiği kaydedildi. Saldırının tüm ayrıntılarına ulaşılamazken, savaş uçaklarının sivillerin yaşadığı Enzê köyüne yaptığı saldırı sonucu yaralananların olduğu belirtildi.

Sivillerin kaldığı yaylalar da bombalandı

Medya Savunma Alanları’na bağlı Xakurkê alanına dönük de savaş uçaklarının saldırısının sabah saat 07.30 sularına kadar sürdüğü ifade edildi. Savaş uçaklarının burada da sivil yerleşim yerleri vurduğu bilgisi verildi. Xakurkê’de sivillerin yayla olarak kullandığı ve yerleşim bölgesi olan yerleri bombaladığı belirtildi.

İnsansız hava araçlarının hareketliliği sürüyor

Medya Savunma Alanları’nda sabah saatlerinde sona eren hava saldırıları ardından insansız hava araçlarının yoğun keşif uçuşları gerçekleştirdiği bilgisi verildi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER