Demirtaş: Barış Sadece Bir Adım Ötemizde Duruyordu

0
449 kez

Operasyonları değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Barış sadece bir adım ötemizde duruyordu” derken, “Evlatlarımızın, pisliklerinizi örtsün diye öldürülmelerine izin vermeyeceğiz. Bu devlet değil saray operasyonudur” diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, MHP lideri Bahçeli’nin HDP’nin kapatılmasına dair sözlerine de değindi; “Partileri halk açar halk kapatır” dedi.

Demirtaş’ın açıklaması şöyle:

“Şu anda geçici bir hükümet ülkeyi adım adım savaşa sürüklüyor. Geçici olmanın vermiş olduğu panikle kalıcı olmak için her türlü çılgınlığı yapabileceğini biliyorduk, şimdi bunu görüyoruz. AKP hükümeti boğaza kadar pisliğe, suça batmış durumdadır. Büyük bir panikle yeniden tek başına iktidar olma derdindedir. Tabi ki tek hedef tek amaç bu değil. Seçim döneminde Ağrı’da askerleri ölüme götürecek çılgınlığa sahip olduklarını gördük.

“Ölümüne sebep olduğunuz her insan bizim insanımızdır. Üniformasına, siyasi düşüncesine bakmadan biz tamamının acısını paylaşacağız. Ve evlatlarımızı sizin pisliklerinizi örtsünler diye öldürülmesine izin vermeyeceğiz. Hele hele yolsuzluğa batmış bir geçici hükümet HDP’den hesap sormaya kalkmasın.

“Bizim kaybedecek hiçbir şeyimiz yok. Kaybedecek ayakkabı kutularımız, kırmızı plakalarımız yok. Biz üryan geldik üryan gideceğiz. Asıl siz kendinizi düşünün asıl siz ne olacaksınız. Zannediyor musunuz ki tabutların üzerine örttüğünüz o bayrak sizin günahlarınızı da örtecek. Türkiye rahat olsun HDP var. Kendilerini vatanın sahibi bizi de vatan haini gibi göstermeye çalışanlar bu ülkeye yaptıkları haksızlıklara baksınlar.

“Bundan sonra da olası bir erken seçimde AKP’nin bu ülkenin başına bela olmaması için demokrasi güçleriyle mücadele etmeye devam edeceğiz.

“Barış sadece bir adım ötemizde duruyordu. Dolmabahçe mutabakatı konusunda Davutoğlu ne diyor? Masa yok muydu? Açıklama bekliyoruz. Bu operasyonlar hükümetin kendini kurtarma operasyonudur. Bu bir devlet operasyonu değil, saray operasyonudur. Bu olup bitenlerin içerisinde bizi en çok sarsan şey gençlerin ölümüdür.

“Partileri halk açar halk kapatır. Faşizan bir politika hayata geçirilmeye çalışılıyor. Faşizan kişiliğe sahip olanlar da bu faşizan politikaya balıklama atlıyorlar. Bundan daha doğal ne olabilir. Bizim korkacak bir şeyimiz yok. Korkacak bir şeyimiz olsaydı mecliste olmazdık. AKP’ye şakşakcılık yapan, koltuk değnekçiliği yapan politikalar sorgulanmalıdır.” (ÇT)

bianet.org

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER