Yenişmek İmkansız İken Spor Olsun Diye Kan Dökülür mü

2
762 kez

12 Eylül Askeri Darbesinden 4 yıl sonra Türk silahlı Kuvvetleri ve Polise karşı silahlı mücadele başlatan PKK, 1992 yılından itibaren Öcalan’ın ilan ettiği tek taraflı ateşkeslerle aslında askeri bir zaferin iki taraf için de imkansız olduğunu anlatmak istemişti. Türk Hükümetleri de 1984’ten bu yana PKK’yi askeri olarak yenilgiye uğratmak için her türlü yolu denediği hâlde başarıya ulaşamadı.  Yaşadığımız günlerde ise tekrarın tekrarının tekrarı yapılmakta askeri sonucu zafer olması mümkün olmayan bir sorumsuzlukla yeni ölümlere neden olunmaktadır.

 

Çözümün ancak uzlaşma ve barış olduğu bu kadar kesinken, Barış sürecinin sonra erdirilmesi bunun yerine başlayan hava bombardımanlarının ve operasyonların kısa süreli değil Savaş süreci olduğunun ilan edilmesi, Türkiye halkları gibi dünya kamuyounu da şaşkına çevirmiş durumda.

 

Türkiye’yi ekonomik olarak yıpratacak olmasının yanısıra geleceğe nefret tohumları ekilmesine neden olabilecek yeni durumda askeri başarının iki taraf için de imkansız olduğu ortadayken er geç oturulması zorunlu olan barış masasına kadar geçen sürede ölecek insanların boş yere öleceği aşikar.

 

Kaç asker,polis kaç PKK’li, kaç sivil ölecek tahmin etmek güç ama bu sayı binleri, on binleri de bulsa varılacak netice yine barış masasıdır. Türkiye halkarı ve dünya kamuoyu bir an önce, öncelikle savaşı durdurma ve uzlaşma gücünü en çok elinde bulunduran AKP Geçici Hükümeti’ne ve PKK’ye silahları susturun çağrısı yapmalıdır. Yapay Savaş Süreci sonucunda “Niye barışıyorsunuz, o kadar şehit verdik, intikamları ne olacak!” dememek için iki tarafın da bu beyhude savaşı sonlandırması gerekiyor..

 

Yaşasın Barış, Yaşasın Birlikte Demokratik Yaşam…

 

Okuyucu Yorumlarından Derlenerek Çağrıya Dönüştürülmüştür.

2 YORUMLAR

CEVAP VER