HDP’li 80 milletvekili, dokunulmazlıklarının kaldırılması için dilekçe verdi

0
445 kez

HDP’li Pervin Buldan ve İdris Baluken TBMM Başkanlığı’na başvurarak 80 milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasın ilişkin 80 imzalı dilekçeyi verdi. Dilekçeler TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Radikal’de yer alan habere göre, HDP Grup Başkanvekilleri Buldan ve Baluken bir açıklama yaparak HDP’nin kapatılması yönündeki açıklamalara tepki gösterdi.

Buldan’ın okuduğu açıklamada, “Her şey Saray’dan planlanmaktadır. Bugün hiçbir anayasal ve yasal yetkisi bulunmayan Saray devleti ve taşeron hükümeti 76 milyonun hayatını belirleyecek kararlar almaktadır. HDP’yi kapatılarak aslında demokratik sistemin kapatılması hedeflenmektedir” denildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“HDP’yi siyasi linç kampanyasının hedefi haline getirenlere çağrı yapıyoruz. Biz korkmuyoruz. Alnımız açık, başımız diktir. Dokunulmazlık zırhının arkasına sığınarak, siyaset yapan bir gelenekten gelmiyoruz. Bedel ödeyen, ama boyun eğmeyen, diz çökmeyen onurlu bir direniş mücadelesinin içerisinden geliyoruz.

Eş Genel Başkanımızın dün grup toplantısında yaptığı çağrıda olduğu gibi biz sözümüzün arkasındayız. 80 vekilimizin imzasıyla bu açıklamanın hemen ardından dokunulmazlıklarımızın kaldırılması için Meclis Başkanlığına başvuruyoruz.

‘Herkes yaptığının hesabını versin’

Tüm parlamentoya da çağrı yapıyoruz. Gelin 550 vekilin tüm dokunulmazlıklarını kaldıralım. Herkes yaptığının hesabını versin.

HDP’ye saldırmayı marifet sayan AKP ve MHP ’ye çağrı yapıyoruz. Buyurun cesaretiniz, yüreğiniz, samimiyetiniz varsa tüm dokunulmazlıkları kaldıralım. Yolsuzluk, hırsızlık dosyaları dâhil herkesin dosyası açılsın.

‘Cumhurbaşkanı’na da çağrı yapıyoruz’

Cumhurbaşkanı’na da çağrı yapıyoruz: Verilemeyecek bir hesabınızın olmadığını düşünüyorsanız buyurun siz de parlamentoya başvurun ve dokunulmazlığınızın kaldırılmasını isteyin. Cesaretiniz var mı yok mu? Herkes, bütün dünya görsün.”

dokunulmazlık

t24

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER