Kadri YILDIRIM, SES emekçilerine yönelik soruşturmalarla ilgili soru önergesi verdi‏

6
1.287 kez

HDP Siirt Milletvekili Prof.Dr.Kadri YILDIRIM, Siirt’te SES üyelerine yönelik açılan soruşturmayı soru önergesi olarak TBMM’ye taşıdı. İşte Yıldırım’ın TBMM Başkanlığına hitaben verdiği soru önergesi.

 

Sendikal faaliyetlerin anayasa tarafından düzenlenmesine rağmen, Siirt’te Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) üyelerine hukuk dışı soruşturmalar açılmıştır. Dolayısıyla SES üyeleri, sendikal faaliyet kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Deniz Feneri arasında gerçekleştirilen protokole yönelik 27 Mayıs 2015’te düzenledikleri basın açıklamasından sonra hedef haline getirilmiş ve söz konusu SES üyeleri üzerinde sistematik mobing uygulandığı iddiaları tarafımıza ulaştırılmıştır. Sonraki süreçte IŞİD üyesi olduğu belirtilen bir şahıs tarafından Halkların Demokratik Partisi(HDP)’nin 5 Haziran 2015’te Diyarbakır’da düzenlediği mitinge yönelik bombalı bir saldırı yapılmıştır. Bu bombalı saldırı sonucunda birçok vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve onlarca kişi de yaralanmıştır. Bunun üzerine başta devlet yöneticileri olmak üzere birçok kesim saldırıyı kınamıştır. Aynı şekilde SES Genel Merkezi de saldırıyı kınarken Siirt SES üyeleri de kişisel sosyal paylaşım hesapları üzerinden saldırıyı kınamış ve faillerinin bulunmasını talep etmişlerdir. Bunun üzerine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne sahte isimlerle yapılan ihbar ciddiye alınmış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca görevlendirilen denetçi tarafından 9 SES üyesi hakkında soruşturma açılmıştır.

Bu bağlamda;

1 – Siirt’te SES üyelerinden kaç kişi hakkında ve hangi gerekçelerle soruşturma açılmıştır? Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce Siirt SES üyelerine yönelik mobing uygulandığı iddiaları doğru mudur?

2 – Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik gerçekleştirilen bombalı bir eylemin kınanmasının herhangi bir parti ile ilişkilendirilmesinin mantıkî, vicdani ve yasal dayanağı nedir? Saldırıyı yapan şahsın IŞİD üyesi olduğu düşünüldüğünde; bir IŞİD üyesi tarafından

yapılan bir saldırısıyı kınamanın soruşturma gerekçesi yapılması, IŞİD’i terör örgütü olarak kabul etmekle çelişmiyor mu?

3 – Açılan soruşturmalar Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne sahte isim ve  soyadı ile gönderilen bir mektup ihbarıyla gerçekleştirildiği anlaşılmaktadır. Kişilerin çalıştıkları kurumların temsiliyeti ve özlük hakları açısından haklarında soruşturma açılabilmesi için sadece bir mektup ihbarı yeterli midir? Bu mektup ihbarını yapan kişilerin açık adresleri, kimlik bilgileri ilgili birimlerinizce olası suistimallere karşı araştırılıp kayıt altına alınmakta mıdır?

4 – Tarafımıza ulaşan bilgilerde söz konusu sahte isimle mektup ihbarı yapan kişinin bizatihi il müdürü olduğu iddia edilmektedir. Bu konunun açığa çıkartılması için herhangi bir inceleme ve soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

5 – SES Genel Merkezi olarak da kınanan saldırının SES üyelerini de bağladığı düşünüldüğünde; SES üyelerine yönelik soruşturmanın açılması sendikal faaliyetleri düzenleyen anayasa maddeleriyle çelişmiyor mu?

 

SiirttenÖTe

6 YORUMLAR

  1. Görünen o ki kendini beyaz elit kesimi zanneden bir avuç insan siirti istediği gibi yöneteceğini zannediyor. İlimize atanan idarecileri de bin bir yalan dolan ile kandırarak üç maymunu oynamalarını sağlıyorlar. Benim bildiğim kadarı ile eğitim insanların ikna etme kabiliyetlerini artırıyor aldatılma-kandırılmalarını değil. Velhasıl kelam eşitlik adalet herkese lazım. Ya herru ya merru değil. Kadri hoca bu ile çok lazımdır çünkü bu işin düzelmesi ve insani standartlara gelmesi gerek çok meselesi var.

  2. Şaban kardeş bilmezmisin Hilafet ve padişahlıkta rant var, menfaat var, cikar var. Elbetteki burdaki uzantısıı da cebini düşünüp halifelik hesapları yapacak. Halifelik de seçim yok. Krallık ve saltanat var. Ak devlet kurulur. Akçılar yaşar. Akçılar keyf sürer. Muhalefet tarumar edilir. Dediğin gibi Demokrasi için hala büyük bedeller ödeyen arap ülkeleri, buradaki arapların aklına şaşıyor. Suriye de bu kan golunun sebebi demokrasi değilmiydi. Arap baharinin amacı krallar gitsin, demokrasi gelsin değil miydi? Kendi ülkelerini mahvettiler, sıra burada mı

  3. Barış süreci bitti, savaş süreci ırkçı araplara yarayacak. Demokrat ve aydın arapların sesi ise çok cılız çıkıyor. zaten bu demokrasi ve halk düşmanları, ak partiyi de işgal etmiş durumdalar.hilafet ve saltanat yanlisi olduklarini acikca dile getirdiler. Diger arap ulkeleri demokrasi icin mucadeke ederken, onlarin burdaki soydaslari krallik ve hilafet pesindeker. Oktay vuralin hemşerileri adeta kürtlere savaş ilan etmişler. Hasan arkadaşın dediği gibi, kurumların büyük bir kısmı bu halde. Universitede olanlarla ilgili haberler de benzerdi. Bu işin sonu ne olur. Kötü olur. Adalet, hukuk, yargı, mahkemeler bu haksizliğı, zulmü sona erdiremezse, herkes kendi adaletini aramaya başlar. Özellikle çözüm sureci irkcilara yarayacak. Malum, iftira, Muhbir ve ihbarcilik bunların işi. Herkesi pkkli diye ihbar edecekler. Siirt bu zulmü daha fazla kaldıramaz. Uyaridir

  4. Kadri hocam, maalesef siirtteki tüm resmi kurumlar istisnalar hariç bu durumda. Tillo lobisi işgaline uğramış ve kürtler sürekli eziliyor. Çoğunluk burada azınlığın zulmu altında. Siirt çok sahipsiz bırakıldı. Artik yeter. Size güveniyoruz. Beyaz siirtli zulmüne son verin!!!;;

CEVAP VER