Dengir Fırat: Şaşılacak bir şey yok sözlerini yerine getiriyorlar

0
841 kez

ANKARA (DİHA) – Meclis’te dün “sorunların araştırılarak çözüm yolu bulunması” amacıyla CHP tarafından verilen önergenin AKP ve MHP oyları ile reddedilmesini “ibret verici” bulan HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, hükümetle koalisyon görüşmeleri yapan CHP’nin de önergesine sahip çıkmadığı eleştirisi yaptı. Dengir Fırat, yaşananları ise “Bana göre şaşılacak bir şey yok, HDP barajı aşarsa süreç biter dediler ve verdikleri sözü yerine getirdiler” sözleriyle değerlendirdi. AKP’nin oynadığı oyunun tutmayacağını ve DSP’nin akıbetini yaşayacağını belirten Fırat, “Eninde sonunda müzakere masasına dönülecek ama bu arada olan fakir-fukarının çocuklarına olacak” dedi.

Mecliste son dönemlerde yaşanan olayların araştırılması ve çözüm yollarının bulunması amacıyla CHP tarafından verilen Araştırma Önergesi AKP ve MHP oyları ile red edildi ve böylece çözüm yeri olması gereken Meclis sorunları “çözümsüz” bırakarak yeniden tatile girmiş oldu. Ayrıca Erdoğan’ın başlattığı “savaş konsepti” kapsamında bir yandan sınır ötesi ve yurtiçinde operasyonlar sürerken, öte yandan Kürt siyasetine yönelik “marjinalize etme, etkisiz kılma” politikaları da hızlandırıldı. “Bir erken seçim hesabı” olarak gündeme getirilen gelişmeler kapsamında Erdoğan ve hükümet yetkilileri de “çözüm sürecini” bitirdiklerini deklare etti.

‘7 Haziran öncesi verdikleri sözleri yerine getiriyorlar’

Yaşananları DİHA’ya değerlendiren HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, yaşananların “değerlendirmeye lüzum bırakmayacak” kadar açık olduğunu söyledi. İnsanların hafızalarını yoklamalarını isteyen ve “Seçimden önce ne diyordu Başbakan Yardımcısı (Yalçın Akdoğan) HDP barajı aşarsa süreç biter. Cumhurbaşkanı da aynı şeyleri söylüyordu” hatırlatmasında bulunan Fırat, “Bana göre ortada şaşılacak bir durum yok. Hükümet ve Cumhurbaşkanı verdikleri sözü yerine getirdiler. 7 Haziran’da HDP barajı aştı, 8 Haziranda düğmeye basıldı” diye konuştu.

‘Oynanan oyunda herkesin dikkatli olması lazım’

Yaşananlar karşısında özellikle tarafları “dikkatli ve duyarlı olmaya” çağıran Fırat, “Bir oyun oynanıyor. Çalınan davula ayak uydurmamak lazım. Herkesin bu süreci çok iyi değerlendirmesi, b ve c planlarını yerine getirmemesi gerekir. Biz HDP olarak bu konuda dikkatliyiz. Diğer tarafların da çok dikkatli olması ve buna göre hareket etmesi gerekiyor. Kuzey Kürdistan bölgesinde Gladio yeniden hayata geçirilmiştir. Yeniden canlandırılmıştır birilerinin tahriki ve talimatı ile; bu oyunları kısa sürede deşifre ederek halka anlatmak lazım” dedi. Ceylanpınar’da öldürülen iki polis olayının “provokasyon olduğunu ve bu konuda yeterli hassasiyetin gösterilmediğini” savunan Fırat, “Şimdi bundan sonraki olaylarda da aynı şekilde çok hassas olup bazı olayların deşifre edilip kamuyouna duyurulması gerekiyor” dedi. Mecliste yapılan tartışmalara da değinen Fırat konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘Görüşmeler ibret vericiydi’

“Dünkü oylama ibret verici bir oylamaydı. CHP bu önergenin sahibiydi, enterasan olarak hepsi oy vermedi. AKP ve MHP arasında tam bir mutabakat vardı ve hiç bir noksan olmadan reddettiler. Ortada bir başka konu daha var. CHP, AKP ile hükümet ve koaliyosyon görüşmeleri yapıyor ve bu yüzden verdiği önergeyi sahiplenmekten çekiniyor. MHP, AKP’ye göz kırparak ‘onunla hükümeti kurma benle kur’ sinyalleri veriyor. AKP Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay’ın yüzde 60 bloku böyle dağıttık açıklamasına dikkat etmek lazım. Diğer siyasi partilerin kendilerine 7 Haziranda verilen talimatı yerine getirmedikleri, AKP’nin elma şekeri niyetine kullandığı koalisyon hayalini ellerine vererek bir şekilde darmadağın hale getirildikleri ortada. İşin aslı bir an önce gidilecek erken seçim değil, hemen seçimde HDP üzerinden, HDP’ye kayan oyları alma planı üzerine kurulu. Gördüğüm kadarıyla CHP ve MHP hızla oy kaybediyor. HDP tutarlı bir politika izlediği için bu sürecin kaybedeni olmaz. Bir hemen veya erken seçimde AKP umduğunu bulamayacaktır. Erimeye devam edecektir. Bu erime onun yokluğu ile sona erecektir. 2002 seçimlerinde yüzde 20 ile koalisyon önderi olan DSP’nin yüzde 1’lere düşen akibetini yaşayacak.”

‘Cumhurbaşkanının UCM’de soruşturuluyor olması Türkiye açısından utanç vericidir’

Yaşananların tamamıyla AKP’nin yeniden iktidarını sağlamaya yönelik bir erken seçim süreci olarak tanımlayan Fırat, “AKP iktidarını yeniden oluşturulmasına yönelik oynanan bir oyundur. Onlar için önemli olan iktidarda kalıp yargılanmalarının önüne set çekmektir. Yolsuzluk ve hırsızlıklarına set çekme girişimidir” dedi. Fırat, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu için başlattığı soruşturmaya da dikkat çekerek, “Savcılık bir soruşturma yürütüyor. Mühim olan böyle bir girişimin yapılmış olmasıdır. Bir ülkenin cumhurbaşkanı, başbakanının böylesi bir mahkemede incelemeye tabii tutulması bana göre ülke yönünde utanç verici bir konudur. Bütün korku bundandır. ABD’ye üslerin açılması bu nedenledir. IŞİD’in petrol satışı belgeleri muhtemelen Amerikalıların elindedir ve şimdi hükümet böylesine bir bataklığın üstünü örtmeye çalışıyor. Fakir fukaranın Mehmetleri ölüyor bu onlar için önemli değildir. Ağlayan analar olur. Bu onların anaları olmayacaktır” dedi. Fırat, hali hazirda müzakere masasına dönülmesinin güç olduğunu belirterek, “Ama eninde sonunda dönülecek yer orasıdır. Mutlaka oraya dönülecek, çünkü başka çare yok ama bu arada bunun bedeli ağır olacak ve ölenlerin hesabını kimse sormayacak. Üzüntü veren husus budur” diye konuştu.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER